Čtvrtek, 13 června, 2024

Vědci zjistili, kolik si můžete přidat vody do vaší whisky, než zničíte její chuť

Mohlo by vás zajímat

Podle studie provedené na Washingtonské státní univerzitě může přidání vody do whisky zlepšit její chuť. Platí to ale jen do určité míry.

- Reklama -

Výzkumníci z Washingtonské univerzity ve své studii analyzovali chemické složení 25 různých druhů whisky, včetně bourbonů, žitné, irských whisky a jednosladových a míchaných skotských whisky, aby zjistili, jak reagují na přidání vody. Rovněž nechali whisky posoudit senzorickou komisí, aby zhodnotili vliv ředění vodou na jejich vůni a chuť.

Zjištění ukázala, že malé množství vody může změnit vůni whisky, ale jakmile dolévaná voda dosáhne 20% obsahu whisky, vůně se začne stávat nerozlišitelnou. Protože chuť úzce souvisí s vůní, pravděpodobně větší ředění vodou ovlivňuje i chuťový profil ředěné whisky. Členové komise zjistili, že po překročení poměru 60/40 whisky a vody začaly všechny whisky vonět stejně, což není ideální pro vychutnání odlišných vlastností jednotlivých whisky.

Když členové senzorické komise hodnotili whisky, která nebyla ředěná vodou, dokázali mezi jednotlivými druhy snadno rozlišovat. Při poměru 80/20 ještě dokázali identifikovat rozdíly v rámci jednotlivých skupin, ale s přidáním většího množství vody se rozdíly stíraly.

Velké kostky ledu zachovají déle chuť whisky

Chemická analýza podpořila senzorická pozorování a ukázala, jak přídavek vody ovlivnil těkavé látky v prostoru nad kapalinou. Voda ovlivnila hydrofobní a hydrofilní sloučeniny odlišně, čímž se změnil aromatický profil whisky. Například zředění skotské whisky způsobilo, že se kouřové aroma rozptýlilo a nahradily ho ovocnější tóny, zatímco u amerických bourbonů se vůně vanilky a dubu změnila na vůni obilovin použitých při výrobě.

Zjištění vědců poskytují výrobcům whisky cenné poznatky, které jim pomáhají pochopit, jak zákazníci vnímají jejich výrobky, když se do nich přidá voda nebo když se whisky pije „s ledem“. Studie podporuje oblibu velkých hranatých kostek ledu, protože umožňují vychutnat si whisky dříve, než dosáhne bodu přílišného zředění.

Výzkumníci pokračují ve zkoumání sloučenin, které jsou zodpovědné za kouřové aroma skotské whisky. Tuto probíhající práci spolu s aktuální studií plánují představit na celosvětové konferenci o destilátech ve skotském Edinburghu.

Zdroj:

vinepair.com, robbreport.com, fatherly.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -