Pátek, 6 září, 2024

Vědci zjistili, kolik si můžete přidat vody do vaší whisky, než zničíte její chuť

Mohlo by vás zajímat

Podle studie provedené na Washingtonské státní univerzitě může přidání vody do whisky zlepšit její chuť. Platí to ale jen do určité míry.

- Reklama -
- Reklama - Google

Výzkumníci z Washingtonské univerzity ve své studii analyzovali chemické složení 25 různých druhů whisky, včetně bourbonů, žitné, irských whisky a jednosladových a míchaných skotských whisky, aby zjistili, jak reagují na přidání vody. Rovněž nechali whisky posoudit senzorickou komisí, aby zhodnotili vliv ředění vodou na jejich vůni a chuť.

Zjištění ukázala, že malé množství vody může změnit vůni whisky, ale jakmile dolévaná voda dosáhne 20% obsahu whisky, vůně se začne stávat nerozlišitelnou. Protože chuť úzce souvisí s vůní, pravděpodobně větší ředění vodou ovlivňuje i chuťový profil ředěné whisky. Členové komise zjistili, že po překročení poměru 60/40 whisky a vody začaly všechny whisky vonět stejně, což není ideální pro vychutnání odlišných vlastností jednotlivých whisky.

Když členové senzorické komise hodnotili whisky, která nebyla ředěná vodou, dokázali mezi jednotlivými druhy snadno rozlišovat. Při poměru 80/20 ještě dokázali identifikovat rozdíly v rámci jednotlivých skupin, ale s přidáním většího množství vody se rozdíly stíraly.

Velké kostky ledu zachovají déle chuť whisky

Chemická analýza podpořila senzorická pozorování a ukázala, jak přídavek vody ovlivnil těkavé látky v prostoru nad kapalinou. Voda ovlivnila hydrofobní a hydrofilní sloučeniny odlišně, čímž se změnil aromatický profil whisky. Například zředění skotské whisky způsobilo, že se kouřové aroma rozptýlilo a nahradily ho ovocnější tóny, zatímco u amerických bourbonů se vůně vanilky a dubu změnila na vůni obilovin použitých při výrobě.

Zjištění vědců poskytují výrobcům whisky cenné poznatky, které jim pomáhají pochopit, jak zákazníci vnímají jejich výrobky, když se do nich přidá voda nebo když se whisky pije „s ledem“. Studie podporuje oblibu velkých hranatých kostek ledu, protože umožňují vychutnat si whisky dříve, než dosáhne bodu přílišného zředění.

Výzkumníci pokračují ve zkoumání sloučenin, které jsou zodpovědné za kouřové aroma skotské whisky. Tuto probíhající práci spolu s aktuální studií plánují představit na celosvětové konferenci o destilátech ve skotském Edinburghu.

Zdroj:

vinepair.com, robbreport.com, fatherly.com

- Reklama - Google
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...

Dopisy starořímského vojáka matce ukázaly armádní zvyklosti ve zcela novém světle

Dopis nese datum února roku 108 n. l. a Apollinarius ho odeslal matce Tasoucharion do egyptské Alexandrie z Bostry v Arábii, kde působil...

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.
- Reklama -