Středa, 15 ledna, 2025

Vyberte si embrya s nejvyšším intelektuálním kvocientem: Kontroverzní praxe americké společnosti

Mohlo by vás zajímat

Vědecký pokrok nebo nebezpečná hra s osudem lidstva? Americká společnost Heliospect Genomics přináší bohatým párům možnost zjistit IQ jejich budoucích dětí ještě před jejich narozením.

- Reklama -

V laboratořích Heliospect Genomics na opačném konci světa se možná právě formuje zcela nový svět. Firma se sídlem v USA nabídla úzké skupině klientů kontroverzní službu, která vzbuzuje bouřlivé debaty napříč vědeckou komunitou i veřejností. Investigativní reportáž britského deníku The Guardian odhalila, že společnost testuje embrya na základě genetických markerů spojených s inteligencí – a to za poplatek dosahující až 50 000 dolarů (více než milion korun) za testování stovky embryí.

Zatím je tato služba dostupná jen pro ty nejbohatší a údajně umožňuje rodičům vybrat si dítě s potenciálně vyšším IQ. Podle záznamů získaných skrytou kamerou, které zveřejnila organizace Hope Not Hate, společnost Heliospect již spolupracovala s více než tuctem párů, které se rozhodly pro asistovanou reprodukci. Výzkum také odhalil, že vedení firmy slibuje zvýšení inteligence budoucího potomka až o šest IQ bodů.

Etické otázky a znepokojivé ambice

Jestli technologie skutečně funguje, zůstává otázkou. Výzkum genetických vlivů na inteligenci je stále v plenkách; IQ není výsledkem jednoho jediného genu, nýbrž komplexního propojení mnoha genetických faktorů. Samotný koncept měření inteligence je navíc vědecky i filosoficky sporný – co vlastně IQ měří a jak věrně to odráží potenciál člověka?

Firma Heliospect však nenabízí klientům jen možnost selekce podle inteligence, ale i podle dalších „nežádoucích“ vlastností, jako je predispozice k obezitě nebo duševním onemocněním. „Rodiče mohou mít děti, které budou prakticky bez chorob, chytré a zdravé,“ prohlásil při interním hovoru generální ředitel Heliospect Michael Christensen.

Nová éra selektivního rodičovství?

Navzdory etickým nejasnostem se poptávka po těchto službách podle všeho zvyšuje. Christensen během konferenčního hovoru triumfálně oznámil, že pět párů již mělo svá „inteligentní“ embrya úspěšně implantována. „Děti jsou již na cestě,“ dodal s nadšením.

Celý projekt však připomíná spíše návrat k dávno odmítnuté praxi – eugenice, což je sociálně-filosofický směr zaměřený na studium metod, které usilují o dosažení co nejlepšího genetického fondu člověka – v moderním hávu technologického pokroku. Vedení společnosti se netají svými vazbami na hnutí pro-natalismu a eugeniky, což potvrzuje i spolupráce s kontroverzním filozofem Jonathanem Anomalyem, který otevřeně obhajuje tzv. „liberální eugeniku“.

Kam nás zavede honba za dokonalostí?

Nacházíme se tak na prahu nové epochy, kde se otázky lidské přirozenosti střetávají s technologickými ambicemi. Jsme připraveni na dobu, v níž si elity budou moci vybrat „dokonalé“ potomky, zatímco zbytek světa zůstane v ruce s náhodným lístkem do klasické genetické loterie?

Nebo je právě teď poslední možnost se proti tomu postavit, než bude příliš pozdě?

Zdroj: Guardian, futurism.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.
- Reklama -