Středa, 15 ledna, 2025

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Mohlo by vás zajímat

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

- Reklama -

Existují věci, které bereme jako samozřejmost. Mince cinkající v kapse nebo bankovky složené v peněžence vnímáme jako nenápadné součásti našeho každodenního života. Kdo by ale tušil, že tyto drobné předměty mohou být domovem něčeho, co nám víc škodí než prospívá?

Nedávná studie vedená britským vědcem Dr. Paulem Matewelem z London Metropolitan University odhalila, že běžná hotovost obsahuje až devatenáct druhů bakterií. Některé z nich jsou pro člověka smrtelně nebezpečné! Bankovky a mince, které držíme každý den a které si vyměňujeme s prodavači nebo číšníky, představují doslova miniaturní mikrobiální svět.

Nechtění obyvatelé našich kapes

Mezi nejnebezpečnějšími bakteriemi, které se našly na britské hotovosti, byly například Staphylococcus aureus (MRSA) a Enterococcus faecium (VRE). Tyto mikroorganismy jsou často odolné vůči antibiotikům, což z nich činí noční můru moderní medicíny.

Podle WHO patří bakterie jako MRSA a VRE mezi největší hrozby pro lidské zdraví. Přidáme-li k tomu listerii, známou svou schopností ohrožovat lidské zdraví, dostáváme neveselý obrázek života na naší hotovosti, z něhož tak trochu mrazí.

„Bylo fascinující zjistit, jak se bakterie dokážou adaptovat na kovové povrchy,“ uvedl Dr. Matewele, vedoucí celé studie. „Člověk by předpokládal, že mince budou díky svému materiálu pro mikroorganismy nepříznivým prostředím. Skutečnost je však opačná. Mince se stávají malými ekosystémy, kde bakterie nejen přežívají, ale i prosperují.“

Budoucnost bez mincí a bankovek?

Hotovost putuje z ruky do ruky, skrývá se v peněženkách, leží na pultu obchodníků nebo na jídelních stolech. Její cesta je téměř nekonečná a málokdo ji skutečně očistí. Kolik neviditelných nepřátel pro naše zdraví s sebou taková mince nebo bankovka nese? A hlavně: kolik z nás si po manipulaci s penězi umyje ruce?

Hannah Maundrell, šéfredaktorka serveru money.co.uk, který studii zadal, k výsledkům poznamenala: „Je to varování pro všechny, kdo si hotovost idealizují. Představa, že vám někdo vrátí drobné plné bakterií odolných vůči antibiotikům, je důvodem k zamyšlení, zda nenastal čas přejít na bezhotovostní platby.“

Až tedy příště sáhnete do kapsy pro drobné, vzpomeňte si: nejsou to jen mince. Jsou to nositelé bakterií, jež sice nevidíme, ale které nás mohou ovlivnit víc, než si myslíme.

Zdroj: londonmet.co.uk

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -