Úterý, 8 dubna, 2025

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

- Reklama -

Existují věci, které bereme jako samozřejmost. Mince cinkající v kapse nebo bankovky složené v peněžence vnímáme jako nenápadné součásti našeho každodenního života. Kdo by ale tušil, že tyto drobné předměty mohou být domovem něčeho, co nám víc škodí než prospívá?

Nedávná studie vedená britským vědcem Dr. Paulem Matewelem z London Metropolitan University odhalila, že běžná hotovost obsahuje až devatenáct druhů bakterií. Některé z nich jsou pro člověka smrtelně nebezpečné! Bankovky a mince, které držíme každý den a které si vyměňujeme s prodavači nebo číšníky, představují doslova miniaturní mikrobiální svět.

Nechtění obyvatelé našich kapes

Mezi nejnebezpečnějšími bakteriemi, které se našly na britské hotovosti, byly například Staphylococcus aureus (MRSA) a Enterococcus faecium (VRE). Tyto mikroorganismy jsou často odolné vůči antibiotikům, což z nich činí noční můru moderní medicíny.

Podle WHO patří bakterie jako MRSA a VRE mezi největší hrozby pro lidské zdraví. Přidáme-li k tomu listerii, známou svou schopností ohrožovat lidské zdraví, dostáváme neveselý obrázek života na naší hotovosti, z něhož tak trochu mrazí.

„Bylo fascinující zjistit, jak se bakterie dokážou adaptovat na kovové povrchy,“ uvedl Dr. Matewele, vedoucí celé studie. „Člověk by předpokládal, že mince budou díky svému materiálu pro mikroorganismy nepříznivým prostředím. Skutečnost je však opačná. Mince se stávají malými ekosystémy, kde bakterie nejen přežívají, ale i prosperují.“

Budoucnost bez mincí a bankovek?

Hotovost putuje z ruky do ruky, skrývá se v peněženkách, leží na pultu obchodníků nebo na jídelních stolech. Její cesta je téměř nekonečná a málokdo ji skutečně očistí. Kolik neviditelných nepřátel pro naše zdraví s sebou taková mince nebo bankovka nese? A hlavně: kolik z nás si po manipulaci s penězi umyje ruce?

Hannah Maundrell, šéfredaktorka serveru money.co.uk, který studii zadal, k výsledkům poznamenala: „Je to varování pro všechny, kdo si hotovost idealizují. Představa, že vám někdo vrátí drobné plné bakterií odolných vůči antibiotikům, je důvodem k zamyšlení, zda nenastal čas přejít na bezhotovostní platby.“

Až tedy příště sáhnete do kapsy pro drobné, vzpomeňte si: nejsou to jen mince. Jsou to nositelé bakterií, jež sice nevidíme, ale které nás mohou ovlivnit víc, než si myslíme.

Zdroj: londonmet.co.uk

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Puff Diddy se ve vězení nervově zhroutil? Prosil prý vězeňské dozorce, aby ho odvezli do nemocnice

Metropolitní vazební věznice v Brooklynu se o Vánocích stala nečekaným jevištěm dramatu jednoho z nejznámějších jmen hudebního průmyslu. Puff Diddy se údajně nervově zhroutil a žadonil u dozorců, aby ho okamžitě převezli do nemocnice.

Kate Moss: Na internetu koluje její fotka z roku 1999 s Puff Diddym, jak jí dává podezřelou pilulku

Zdánlivě nevinný snímek z oslavy narozenin rozvířil debatu na internetu. Ukazuje kontroverzního rapera Puff Diddyho, jak objímá očividně „rozevlátou“ modelku Kate Mossovou, zatímco v...

TikTok zakáže dětem filtry. Chce chránit jejich duševní zdraví

Digitální svět mění pravidla hry. To, co bylo kdysi zábavou, se totiž proměnilo v neviditelný diktát – ideál krásy ovládají zkrášlující filtry. Aplikace jako TikTok umožňují mladým lidem změnit si vzhled jediným kliknutím. Výsledkem však často není radost, ale frustrace a tlak na dokonalost. A proto TikTok v tomto ohledu zcela mění svou politiku.

Hrozí cenový šok: Káva by mohla v supermarketech brzy výrazně zdražit

Čechům se prodražuje oblíbený ranní rituál. Cena kávy totiž neustále roste. Mnozí si tento fakt uvědomují až ve chvíli, kdy v obchodě sáhnou po svém oblíbeném balení pražených zrn. Cenovka, kterou dnes vidí, dříve působila jako přijatelný kompromis mezi radostí a rozpočtem; nyní vyvolává spíše šok a obavy. A bude hůř!

Země s největší zlatou rezervou na Zemi 4krát překonala Čínu a Rusko

Zlato. Symbol bohatství, moci a jistoty už po tisíce let. Ani v digitálním věku plném virtuálních měn a algoritmů neztratilo na významu. Tenhle cenný...

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?
- Reklama -