Pátek, 25 dubna, 2025

Jak byl vynalezen penicilin? Složitá cesta od objevu k výrobě

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Vynalezení antibiotik představuje zlom v dějinách lidstva – lékaři tím získali nástroj, co dokázal pacienty vyléčit ze smrtelných chorob.

- Reklama -

Mnoho z nás má ještě v paměti základní informace o objevení penicilinu. Penicilin byl objeven v Londýně v září 1928. Jak se vypráví, Dr. Alexander Fleming, bakteriolog ve službě v nemocnici svaté Marie, se vrátil z letní dovolené ve Skotsku a našel tam nepořádek na laboratorním stole a spoustu dalších věcí.

Při zkoumání několika kolonií zlatého stafylokoka si doktor Fleming všiml, že jeho Petriho misky kontaminovala plíseň zvaná Penicillium notatum. Poté, co misky opatrně umístil pod mikroskop, s údivem zjistil, že plíseň brání normálnímu růstu stafylokoků.

Fleming své výsledky publikoval a svůj objev představil Klubu lékařského výzkumu. K jeho překvapení však jeho kolegové o práci neprojevili velký zájem.

Neodradilo ho to. Požádal o pomoc několik chemiků, předních odborníků ve svých oborech, aby mu pomohli penicilin z plísně vyčistit. Žádný z pokusů nebyl úspěšný.  Až nakonec profesor Harold Raistrick, biochemik a odborník na plísně, kterého Fleming přizval, prohlásil, že „výroba penicilinu pro léčebné účely… je téměř nemožná“. 

Penicilin byl označen za laboratorní kuriozitu. A Fleming vzdal pokusy o jeho purifikaci.

Problémy s čištěním tým vědců neodradily

Příběh penicilinů pokračoval až o téměř deset let později. V roce 1937, Howard Florey a Ernst Chain při zkoumání mikroorganismů a látek, které produkují, objevili Flemingův výzkum a sestavili tým vědců, kteří pro ně pracovali výhradně na „projektu penicilin“.

Nebyla to snadná práce… Osobnostní střety mezi vedoucími členy týmu vyústily v ostré spory o způsob provedení výzkumu. Neshody v laboratoři, stejně jako složitost a vědecká náročnost projektu, znamenaly, že tým měl obrovské problémy s čištěním penicilinu z jeho původní formy.  

Jedním z nejchytřejších Floreyho zaměstnanců byl biochemik Dr. Ernst Chain, židovský emigrant z Německa. Chain byl prudký, neomalený a velmi citlivý muž, který se s Floreym neustále hádal o to, kdo si zaslouží zásluhy za vývoj penicilinu. Navzdory vzájemným sporům vytvořili řadu surových extraktů tekutin z kultur penicilií a plísní.

V létě 1940 se jejich pokusy soustředily na skupinu 50 myší, které infikovali smrtelným streptokokem. Polovina myší zemřela krutou smrtí na ohromující sepsi. Ostatní, ty, které dostávaly injekce penicilinu, přežily.

Článek, který publikovali a který popisoval tento experiment, vyvolal okamžitě zájem. Tým byl ale značně omezen při výrobě. Tým se uchýlil k použití pánví, mléčných hrnců, konzerv na potraviny a dokonce i van ke skladování vývaru. Navzdory snahám o zvýšení výtěžnosti plísňových kultur bylo totiž zapotřebí 2 000 litrů tekutiny z plísňových kultur k získání dostatečného množství čistého penicilinu k léčbě jednoho případu sepse u člověka.

S masovou výrobou pomohla až Amerika

Vzhledem k tomu, že výroba penicilinu začala být úspěšná, i když pomalá, vznikla v Oxfordu první laboratoř na výrobu penicilinu. Pracovalo v ní šest žen, známých v Británií jako „penicilinové dívky“, které se staraly o kvasící vývar. Přes veškerou snahu každý týden ale „vypěstovaly“ jen několik vzácných miligramů penicilinu.

Až v létě 1941, krátce před vstupem Spojených států do druhé světové války, odletěli Florey a Heatley do Spojených států, kde ve spolupráci s americkými vědci v Peorii ve státě Ill. vyvinuli způsob hromadné výroby tohoto zázračného léku.

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5403050/

https://www.britannica.com/video/186404/discovery-penicillin-Alexander-Fleming

https://www.pbs.org/newshour/health/the-real-story-behind-the-worlds-first-antibiotic

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Puff Diddy se ve vězení nervově zhroutil? Prosil prý vězeňské dozorce, aby ho odvezli do nemocnice

Metropolitní vazební věznice v Brooklynu se o Vánocích stala nečekaným jevištěm dramatu jednoho z nejznámějších jmen hudebního průmyslu. Puff Diddy se údajně nervově zhroutil a žadonil u dozorců, aby ho okamžitě převezli do nemocnice.

Kate Moss: Na internetu koluje její fotka z roku 1999 s Puff Diddym, jak jí dává podezřelou pilulku

Zdánlivě nevinný snímek z oslavy narozenin rozvířil debatu na internetu. Ukazuje kontroverzního rapera Puff Diddyho, jak objímá očividně „rozevlátou“ modelku Kate Mossovou, zatímco v...

TikTok zakáže dětem filtry. Chce chránit jejich duševní zdraví

Digitální svět mění pravidla hry. To, co bylo kdysi zábavou, se totiž proměnilo v neviditelný diktát – ideál krásy ovládají zkrášlující filtry. Aplikace jako TikTok umožňují mladým lidem změnit si vzhled jediným kliknutím. Výsledkem však často není radost, ale frustrace a tlak na dokonalost. A proto TikTok v tomto ohledu zcela mění svou politiku.

Hrozí cenový šok: Káva by mohla v supermarketech brzy výrazně zdražit

Čechům se prodražuje oblíbený ranní rituál. Cena kávy totiž neustále roste. Mnozí si tento fakt uvědomují až ve chvíli, kdy v obchodě sáhnou po svém oblíbeném balení pražených zrn. Cenovka, kterou dnes vidí, dříve působila jako přijatelný kompromis mezi radostí a rozpočtem; nyní vyvolává spíše šok a obavy. A bude hůř!

Země s největší zlatou rezervou na Zemi 4krát překonala Čínu a Rusko

Zlato. Symbol bohatství, moci a jistoty už po tisíce let. Ani v digitálním věku plném virtuálních měn a algoritmů neztratilo na významu. Tenhle cenný...

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?
- Reklama -