Sobota, 20 dubna, 2024

Jak byl vynalezen penicilin? Složitá cesta od objevu k výrobě

Mohlo by vás zajímat

Vynalezení antibiotik představuje zlom v dějinách lidstva – lékaři tím získali nástroj, co dokázal pacienty vyléčit ze smrtelných chorob.

- Reklama -

Mnoho z nás má ještě v paměti základní informace o objevení penicilinu. Penicilin byl objeven v Londýně v září 1928. Jak se vypráví, Dr. Alexander Fleming, bakteriolog ve službě v nemocnici svaté Marie, se vrátil z letní dovolené ve Skotsku a našel tam nepořádek na laboratorním stole a spoustu dalších věcí.

Při zkoumání několika kolonií zlatého stafylokoka si doktor Fleming všiml, že jeho Petriho misky kontaminovala plíseň zvaná Penicillium notatum. Poté, co misky opatrně umístil pod mikroskop, s údivem zjistil, že plíseň brání normálnímu růstu stafylokoků.

Fleming své výsledky publikoval a svůj objev představil Klubu lékařského výzkumu. K jeho překvapení však jeho kolegové o práci neprojevili velký zájem.

Neodradilo ho to. Požádal o pomoc několik chemiků, předních odborníků ve svých oborech, aby mu pomohli penicilin z plísně vyčistit. Žádný z pokusů nebyl úspěšný.  Až nakonec profesor Harold Raistrick, biochemik a odborník na plísně, kterého Fleming přizval, prohlásil, že „výroba penicilinu pro léčebné účely… je téměř nemožná“. 

Penicilin byl označen za laboratorní kuriozitu. A Fleming vzdal pokusy o jeho purifikaci.

Problémy s čištěním tým vědců neodradily

Příběh penicilinů pokračoval až o téměř deset let později. V roce 1937, Howard Florey a Ernst Chain při zkoumání mikroorganismů a látek, které produkují, objevili Flemingův výzkum a sestavili tým vědců, kteří pro ně pracovali výhradně na „projektu penicilin“.

Nebyla to snadná práce… Osobnostní střety mezi vedoucími členy týmu vyústily v ostré spory o způsob provedení výzkumu. Neshody v laboratoři, stejně jako složitost a vědecká náročnost projektu, znamenaly, že tým měl obrovské problémy s čištěním penicilinu z jeho původní formy.  

Jedním z nejchytřejších Floreyho zaměstnanců byl biochemik Dr. Ernst Chain, židovský emigrant z Německa. Chain byl prudký, neomalený a velmi citlivý muž, který se s Floreym neustále hádal o to, kdo si zaslouží zásluhy za vývoj penicilinu. Navzdory vzájemným sporům vytvořili řadu surových extraktů tekutin z kultur penicilií a plísní.

V létě 1940 se jejich pokusy soustředily na skupinu 50 myší, které infikovali smrtelným streptokokem. Polovina myší zemřela krutou smrtí na ohromující sepsi. Ostatní, ty, které dostávaly injekce penicilinu, přežily.

Článek, který publikovali a který popisoval tento experiment, vyvolal okamžitě zájem. Tým byl ale značně omezen při výrobě. Tým se uchýlil k použití pánví, mléčných hrnců, konzerv na potraviny a dokonce i van ke skladování vývaru. Navzdory snahám o zvýšení výtěžnosti plísňových kultur bylo totiž zapotřebí 2 000 litrů tekutiny z plísňových kultur k získání dostatečného množství čistého penicilinu k léčbě jednoho případu sepse u člověka.

S masovou výrobou pomohla až Amerika

Vzhledem k tomu, že výroba penicilinu začala být úspěšná, i když pomalá, vznikla v Oxfordu první laboratoř na výrobu penicilinu. Pracovalo v ní šest žen, známých v Británií jako „penicilinové dívky“, které se staraly o kvasící vývar. Přes veškerou snahu každý týden ale „vypěstovaly“ jen několik vzácných miligramů penicilinu.

Až v létě 1941, krátce před vstupem Spojených států do druhé světové války, odletěli Florey a Heatley do Spojených států, kde ve spolupráci s americkými vědci v Peorii ve státě Ill. vyvinuli způsob hromadné výroby tohoto zázračného léku.

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5403050/

https://www.britannica.com/video/186404/discovery-penicillin-Alexander-Fleming

https://www.pbs.org/newshour/health/the-real-story-behind-the-worlds-first-antibiotic

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -