Středa, 15 ledna, 2025

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Mohlo by vás zajímat

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

- Reklama -

Kávový lógr je odpad, který většina z nás vyhazuje do koše, ti praktičtější pro něj najdou uplatnění na svých zahradách, kde se dá použít jako skvělé hnojivo pro některé rostliny. Nyní se přišlo na to, že kávový lógr může najít uplatnění také jako náhrada písku v betonu. To by mohlo lidstvu velmi pomoct, protože písek se řadí mezi suroviny, jejichž zdroje se stále tenčí.

Vědci z univerzity RMIT v australském Melbourne přišli ve své studii na to, že přidáním kávového lógru lze beton nejen zpevnit, ale zároveň tímto způsobem jde i ulevit přírodě. Jak celý proces funguje? Asi 15 % tradičně používaného písku nahradili vědci kávovým lógrem. Získali díky tomu nakonec pevnější materiál. Celé kouzlo ovšem nefunguje tak, že se prostě do cementu zamíchá lógr. Kávový odpad je organický materiál, který by se časem rozkládal a beton by díky tomu ztrácel na pevnosti.

Klíčem k úspěchu se ukázala přeměna lógru na takzvaný biochar – stabilní formu uhlíku, která vzniká zahřátím organického materiálu na 350 stupňů Celsia bez přístupu kyslíku. Tento proces, energeticky nenáročný, mění lógr na stabilní a odolnou surovinu, která si v ničem nezadá s pískem, některé vlastnosti má dokonce ještě lepší. Biochar se následně stává pevnou a nerozložitelnou součástí betonové směsi.

První vzorky se už testují v praxi

Nový typ betonu už našel využití i mimo laboratoře. Univerzita RMIT spojila síly se samosprávou oblasti Macedon Ranges ve Victorii. Na několika místech vědci vybudovali chodníky z experimentální směsi: část obsahuje kávový biochar, část biochar ze dřevní štěpky a zbytek tvoří standardní beton, který slouží jako kontrolní vzorek.

„Tato spolupráce je pro nás vzrušující výzvou,“ komentoval stavění cest z kávového betonu Shane Walden, ředitel správy majetku a provozu v Macedon Ranges. „Výsledky z laboratoře přenášíme přímo do terénu, kde po nich budou lidé denně chodit. Naši vědci budou dlouhodobě sledovat, jak se různé typy betonů osvědčí. Zároveň tento projekt zvyšuje povědomí o udržitelných možnostech mezi našimi pracovníky i dodavateli.“

Obrovský potenciál do budoucna

Výzkumný tým z RMIT se nezastavuje pouze u kávy. Podle Rajeeva Roychanda z Fakulty inženýrství zkoumají možnosti výroby biocharu z dalších druhů organického odpadu. „Každý typ biocharu má své specifické vlastnosti – například obsah uhlíku, velikost částic nebo absorpční schopnosti. Tyto faktory mohou výrazně ovlivnit vlastnosti betonu,“ vysvětluje Roychand. „Naším cílem je, aby se tento materiál stal běžně používaným komerčním produktem.“

Nový beton může pomoci nejen snižovat množství odpadu, ale také třeba otevře cestu k cirkulární ekonomice – systému, ve kterém odpad přestane být odpadem a stane se cenným obnovitelným zdrojem.

Zdroj: popularmechanics.com, newatlas.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -