Pátek, 6 září, 2024

Mikroroboti doručí léky až k nádoru, plánují vědci

Mohlo by vás zajímat

Mikroroboti ve tvaru rybiček – plní silných chemoterapeutických léků – mohou být podle odborníků brzy využíváni k doručování léků zabíjejících rakovinu přímo do život ohrožujících nádorů a potenciálně tak pomohou snižovat nepříjemné vedlejší účinky léčby.

- Reklama -
- Reklama - Google

Vědci již dříve vyrobili roboty menší než 100 mikronů Dokázali manipulovat s drobnými předměty, ale většina z nich nebyla schopna provádět složité úkoly. Mikroroboti měnící tvar, kteří mají velikost jedné setiny milimetru, byli ovšem vyvinuti až v Číně pod vedením výzkumníků Jiawena Li, Li Zhanga a Donga Wu.

Takzvané „roboryby“ vznikly díky 4D tisku, který využívá specializovaný hydrogel reagující na pH, tvrdí jejich tvůrci ve své studii uveřejněné nedávno v časopise ACS Nano Americké chemické společnosti.

Robotí ryby, co otevírají a zavírají ústa

Pokusy dokázaly, že jakmile jsou roboti vykoupáni v roztoku mikročástic oxidu železa – což způsobí, že se stanou magnetickými – a naplněni chemoterapeutiky, mohou být pomocí magnetů nasměrováni k nádorům.

Vědci předvedli několik způsobů využití mikrorobotů. Dokázali naprogramovat robota ve tvaru ryby tak, aby otevíral a zavíral ústa. Výzkumníci pak mohli kontrolovat, kdy a kam uvolňuje léky. Protože jej mohli ovládat, byli schopni uvolňovat chemoterapeutika blíže k buňkám, které je potřebovaly. To by při využití v praxi umožnilo menší vedlejší poškození organismu a cílenější léčbu rakoviny.

Zlepší se díky mikrorobotům péče o vážné nemocné?

Současná chemoterapeutická léčba se podává buď ve formě tablet, nebo intravenózně pomocí léků, které kolují po celém těle.

Tento způsob však způsobuje, že účinkům silných léků jsou vystaveny i zdravé tkáně, což je obzvláště škodlivé pro rychle se množící buňky – například v ústech, vlasech a nehtech. U pacientů to totiž může způsobit vznik vředů v ústech, plešatění a ztrátu nehtů na rukou a nohou.

Ačkoli roboryby přenášející léky nutné pro chemoterapii byly testovány pouze v laboratorních pokusech na Petriho miskách, výzkumný tým doufá v jejich budoucí reálné využití. Tvůrci mikrorobotů doufají, že tato metoda přenášení léků může pacienty ušetřit některých vedlejších škod způsobených chemoterapií, píše web bgr.com.

Jedním dechem nicméně vědci připouštějí, že aby byly tyto roborybky užitečné pro lidi, musely by být umělé výtvory ještě menší než teď.

- Reklama - Google
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...

Dopisy starořímského vojáka matce ukázaly armádní zvyklosti ve zcela novém světle

Dopis nese datum února roku 108 n. l. a Apollinarius ho odeslal matce Tasoucharion do egyptské Alexandrie z Bostry v Arábii, kde působil...

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.
- Reklama -