Pondělí, 15 dubna, 2024

Mikroroboti doručí léky až k nádoru, plánují vědci

Mohlo by vás zajímat

Mikroroboti ve tvaru rybiček – plní silných chemoterapeutických léků – mohou být podle odborníků brzy využíváni k doručování léků zabíjejících rakovinu přímo do život ohrožujících nádorů a potenciálně tak pomohou snižovat nepříjemné vedlejší účinky léčby.

- Reklama -

Vědci již dříve vyrobili roboty menší než 100 mikronů Dokázali manipulovat s drobnými předměty, ale většina z nich nebyla schopna provádět složité úkoly. Mikroroboti měnící tvar, kteří mají velikost jedné setiny milimetru, byli ovšem vyvinuti až v Číně pod vedením výzkumníků Jiawena Li, Li Zhanga a Donga Wu.

Takzvané „roboryby“ vznikly díky 4D tisku, který využívá specializovaný hydrogel reagující na pH, tvrdí jejich tvůrci ve své studii uveřejněné nedávno v časopise ACS Nano Americké chemické společnosti.

Robotí ryby, co otevírají a zavírají ústa

Pokusy dokázaly, že jakmile jsou roboti vykoupáni v roztoku mikročástic oxidu železa – což způsobí, že se stanou magnetickými – a naplněni chemoterapeutiky, mohou být pomocí magnetů nasměrováni k nádorům.

Vědci předvedli několik způsobů využití mikrorobotů. Dokázali naprogramovat robota ve tvaru ryby tak, aby otevíral a zavíral ústa. Výzkumníci pak mohli kontrolovat, kdy a kam uvolňuje léky. Protože jej mohli ovládat, byli schopni uvolňovat chemoterapeutika blíže k buňkám, které je potřebovaly. To by při využití v praxi umožnilo menší vedlejší poškození organismu a cílenější léčbu rakoviny.

Zlepší se díky mikrorobotům péče o vážné nemocné?

Současná chemoterapeutická léčba se podává buď ve formě tablet, nebo intravenózně pomocí léků, které kolují po celém těle.

Tento způsob však způsobuje, že účinkům silných léků jsou vystaveny i zdravé tkáně, což je obzvláště škodlivé pro rychle se množící buňky – například v ústech, vlasech a nehtech. U pacientů to totiž může způsobit vznik vředů v ústech, plešatění a ztrátu nehtů na rukou a nohou.

Ačkoli roboryby přenášející léky nutné pro chemoterapii byly testovány pouze v laboratorních pokusech na Petriho miskách, výzkumný tým doufá v jejich budoucí reálné využití. Tvůrci mikrorobotů doufají, že tato metoda přenášení léků může pacienty ušetřit některých vedlejších škod způsobených chemoterapií, píše web bgr.com.

Jedním dechem nicméně vědci připouštějí, že aby byly tyto roborybky užitečné pro lidi, musely by být umělé výtvory ještě menší než teď.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -