Čtvrtek, 23 ledna, 2025

Proč se lidem v pravěku zvětšil mozek: Kdo méně žvýká a více krájí, je chytřejší

Mohlo by vás zajímat

Od doby před šesti miliony lety, když se započal vývoj lidského druhu, se kapacita lidského mozku zvětšila téměř čtyřikrát, informoval ancient-origins.net. Tak zní výsledky studie Jeremy M. DeSilva z katedry antropologie Dartmouth College v USA: „Použili jsme metodu datování spojenou s analýzou bodu změny (provádí se na sérii časově uspořádaných dat s cílem zjistit, zda došlo k nějakým změnám) a zjistili jsme, že v mozcích hominidů došlo k pozitivním posunům v míře 2,1 a 1,5 milionu let.

- Reklama -

Zajímavé je, že zásadní změna velikosti mozku odpovídá době, kdy člověk pravděpodobně začal systematicky používat oheň. Tato „nová revoluční technologie“ pro pravěkého člověka přinesla možnost změn ve strategii lovu. Znamená to, že se naučil lépe komunikovat ve své sociální skupině, koordinovat se s ostatními, což velkou měrou přispělo k zlepšení mentálních funkcí a mělo důležitý vliv na vývoj mozkových buněk, píše se na stránkách Masarykovy univerzity.

Neolitická revoluce přinesla zásadní změny

Před 10 000 až 6 000 lety začali lidé žít v osadách a provozovat usedlé zemědělství. Díky tomu, že společnosti dokázala produkovat plodiny a další produkty, zvýšila se také potřeba systematické vnitřní organizace skupin. Začaly vznikat základy společenských tříd, jako jsou náčelníci, kněží, řemeslníci, zemědělci. Další organizace znamenala vývoj kolektivní inteligence, který měl přímý vliv na růst mozku.

Kdo méně žvýká, je chytřejší

Další zdánlivou drobností, která měla výrazný vliv na vývoj lidského mozku, je složení stravy a způsob jejího zpracování, informuje web nature.com. Protože člověk začal maso krájet a porcovat na menší kusy, odlehčil čelisti a zubům. Tím se mu po čase zmenšili zuby i čelist a vznikl nový prostor pro vývoj mozkové části.

„Maso vyžaduje menší žvýkací sílu na kalorie než některé druhy rostlinné potravy, které byly k dispozici lidským předkům. Domníváme se, že pojídání masa bylo do značné míry závislé na mechanickém zpracování masa. Nakrájené maso je stravitelnější a není potřeba jej tolik žvýkat. Pokud byste strávili nějaký čas mezi šimpanzi, zjistíte, že tráví asi tak polovinu dne žvýkáním,“ naráží na rozdíly v evoluci profesor Daniel Lieberman z Harvardovy univerzity.

Zajímavý experiment doktora Liebermana

V laboratoři se shromáždily dvě skupinky dobrovolníků. Jedni dostávali vegetariánskou stravu a druzí masité pokrmy. První skupině servírovali tři druhy jídel. Dobrovolníci dostali vařený chod, poté syrovou, ale nakrájenou zeleninu a poslední chod tvořily pouze syrové suroviny. Všichni členové pokusu měli připojeny na čelistech přístroje, které měřily reakce svalstva.

Druhá skupina dobrovolníků měla za úkol syrové maso rozžvýkat a vyplivnout. Vědci pozorovali námahu svalů př žvýkání a změřili rozžvýkané kousky.

Z výsledků vyplynulo, že strava složená ze dvou třetin z masa nakrájeného způsobila, že naši předkové mohli žvýkat o 17 % kratší dobu a o 26 % menší silou, zjistilo aktualne.cz. Maso tedy vyžaduje menší námahu při žvýkáni než rostlinná strava a navíc naporcování také výrazně uleví žvýkacím svalům.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.
- Reklama -