Sobota, 25 května, 2024

Nový mozkový implantát umožní komunikovat i zcela paralyzovaným pacientům s ALS

Mohlo by vás zajímat

Vědci tvrdí, že malý mozkový implantát může pomoci plně ochrnutým lidem s ALS znovu komunikovat.

- Reklama -

Švýcarští a němečtí vědci tvrdí, že vyvinuli rozhraní mozek-počítač (BCI), tedy implantované zařízení, které umožnilo 34letému muži s těžkou ALS komunikovat s ostatními – a dokonce si třeba objednat pivo!

Progresivní neurodegenerativní onemocnění – známé také jako amyotrofická laterální skleróza nebo Lou Gehrigova choroba – postupně zbavuje pacienty schopnosti pohybovat se a mluvit. Touto nemocí trpí v Čechách téměř 800 lidí, podlehli jí například i bývalý premiér Stanislav Gross nebo slovenský fotbalista Marian Čišovský. Současná asistenční zařízení se při komunikaci s těžce postiženými pacienty dnes většinou spoléhají na pohyby očí nebo obličejových svalů při ovládání zařízení generujících řeč – jako například robotický generátor hlasu zesnulého fyzika Stephena Hawkinga.

Jak pomoci lidem, kteří nedokáží ani hýbat očima

Pokročilá ALS však může způsobit, že lidé nemají už takřka žádnou schopnost komunikační zařízení spustit. Pacienti se tak ocitají v děsivém stavu, kdy si sice uvědomují své okolí, ale nejsou schopni reagovat a jakkoli komunikovat.

Vědci však tvrdí, že jejich BCI, který se skládá ze dvou čtvercových mikroelektrodových polí, z nichž každé je ve velikosti pouhých 3,2 mm, obsahuje dvě sady 64 jehlových bodů, které zaznamenávají nervové signály z motorické kůry – části mozku zodpovědné za pohyb.

Systém se prý na základě mozkové aktivity naučil, kdy pacient – jehož jméno nebylo zveřejněno – odpovídá na otázky ano nebo ne. Nakonec byl schopen spojovat věty prostřednictvím programu, který nahlas četl abecedu.

Pacient byl schopný komunikovat v celých větách

Díky experimentu doktora Chaudharyho se pacient naučil vybírat – ne přímo očima, ale představou pohybu očí – jednotlivá písmena ze stálého proudu, který počítač vyslovoval nahlas. Písmeno po písmenu, zhruba každou minutu jedno, formuloval nakonec slova a věty.

„Wegen essen da wird ich erst mal des curry mit kartoffeln haben und dann bologna und dann gefuellte und dann kartoffeln suppe,“ napsal v jednu chvíli: „K jídlu si chci dát kari s bramborem, pak boloňskou polévku a bramborovou polévku.“

Přání se mu samozřejmě splnilo…

Výzkum technologie pokračuje, ale Jonas Zimmermann, neurolog ze švýcarského Wyssova centra pro bio a neuroinženýrství, vysvětluje: „Naše studie je první, která dosáhla komunikace u někoho, kdo už ke komunikaci vůbec neměl šanci.“

Zdroj:

Novinky, NY Times, livescience.com, nature.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -