Čtvrtek, 16 ledna, 2025

Nový mozkový implantát umožní komunikovat i zcela paralyzovaným pacientům s ALS

Mohlo by vás zajímat

Vědci tvrdí, že malý mozkový implantát může pomoci plně ochrnutým lidem s ALS znovu komunikovat.

- Reklama -

Švýcarští a němečtí vědci tvrdí, že vyvinuli rozhraní mozek-počítač (BCI), tedy implantované zařízení, které umožnilo 34letému muži s těžkou ALS komunikovat s ostatními – a dokonce si třeba objednat pivo!

Progresivní neurodegenerativní onemocnění – známé také jako amyotrofická laterální skleróza nebo Lou Gehrigova choroba – postupně zbavuje pacienty schopnosti pohybovat se a mluvit. Touto nemocí trpí v Čechách téměř 800 lidí, podlehli jí například i bývalý premiér Stanislav Gross nebo slovenský fotbalista Marian Čišovský. Současná asistenční zařízení se při komunikaci s těžce postiženými pacienty dnes většinou spoléhají na pohyby očí nebo obličejových svalů při ovládání zařízení generujících řeč – jako například robotický generátor hlasu zesnulého fyzika Stephena Hawkinga.

Jak pomoci lidem, kteří nedokáží ani hýbat očima

Pokročilá ALS však může způsobit, že lidé nemají už takřka žádnou schopnost komunikační zařízení spustit. Pacienti se tak ocitají v děsivém stavu, kdy si sice uvědomují své okolí, ale nejsou schopni reagovat a jakkoli komunikovat.

Vědci však tvrdí, že jejich BCI, který se skládá ze dvou čtvercových mikroelektrodových polí, z nichž každé je ve velikosti pouhých 3,2 mm, obsahuje dvě sady 64 jehlových bodů, které zaznamenávají nervové signály z motorické kůry – části mozku zodpovědné za pohyb.

Systém se prý na základě mozkové aktivity naučil, kdy pacient – jehož jméno nebylo zveřejněno – odpovídá na otázky ano nebo ne. Nakonec byl schopen spojovat věty prostřednictvím programu, který nahlas četl abecedu.

Pacient byl schopný komunikovat v celých větách

Díky experimentu doktora Chaudharyho se pacient naučil vybírat – ne přímo očima, ale představou pohybu očí – jednotlivá písmena ze stálého proudu, který počítač vyslovoval nahlas. Písmeno po písmenu, zhruba každou minutu jedno, formuloval nakonec slova a věty.

„Wegen essen da wird ich erst mal des curry mit kartoffeln haben und dann bologna und dann gefuellte und dann kartoffeln suppe,“ napsal v jednu chvíli: „K jídlu si chci dát kari s bramborem, pak boloňskou polévku a bramborovou polévku.“

Přání se mu samozřejmě splnilo…

Výzkum technologie pokračuje, ale Jonas Zimmermann, neurolog ze švýcarského Wyssova centra pro bio a neuroinženýrství, vysvětluje: „Naše studie je první, která dosáhla komunikace u někoho, kdo už ke komunikaci vůbec neměl šanci.“

Zdroj:

Novinky, NY Times, livescience.com, nature.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.
- Reklama -