Sobota, 25 května, 2024

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Mohlo by vás zajímat

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

- Reklama -

Netopýři dokážou bezstarostně přenášet celou řadou koronavirů, aniž by se u nich projevily jakékoli fyzické příznaky nemoci. Netopýři se s těmito viry naučili žít a jejich imunitní systém se vyvinul tak, že s nimi dokáže koexistovat bez zjevného negativního dopadu. Dá se říct, že se stali symbolem mírového soužití s těmito viry.

Navíc se tito milovníci tmy pyšní nezvyklým dlouhým životem vzhledem k jejich malé tělesné konstituci. Když je srovnáme s jinými stvořeními stejné velikosti, tak se taky zdá, že nemají takový problém s výskytem nádorů. I přes svou drobnou postavu a vysoké metabolické tempo mají výrazně nižší výskyt rakoviny, než by se dalo předpokládat. Toto pozoruhodné zjištění si získalo zájem vědců a iniciovalo podrobné zkoumání zdraví netopýrů.

Badatelé z Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL) provedli sekvencování genomu jamajských ovocných netopýrů a netopýrů mesoamerických. Následně porovnali tyto sekvence s genomy dalších 15 druhů netopýrů a savců, včetně lidského genomu. Výsledky jejich práce byly překvapující.

„Neměli jsme ani tušení, že jsou imunitní geny v genomu netopýrů tak pozitivně vybrány. Netopýři na infekce nereagují tak, jak jsme zvyklí u jiných živočichů. Námět na odlišný imunitní systém a jeho potenciální vliv na stárnutí a odolnost vůči rakovině se nám díky zjevil jako blesk z čistého nebe,“ sdělil v prohlášení profesor W. Richard McCombie z CSHL.

Následně výzkumníci odhalili, že netopýři uvolňují geny, které produkují interferon-alfa, což významně snižuje signální systém jejich imunitního systému. Tento vývoj by mohl být jedním z faktorů, které jim umožňují dobře snášet viry, čímž se vysvětluje, proč u netopýrů onemocnění probíhají mnohem mírněji než u lidí. Člověk často trpí nadměrnou reakcí imunitního systému, která ničí i zdravé tkáně, a to může být jedním z důvodů, proč se u něj virová onemocnění projevují tak těžce.

Co se týče problematiky rakoviny, výzkumníci zjistili, že genomy netopýrů obsahují více modifikací v genech spojených s touto chorobou než je tomu u jiných savců. Genomy netopýrů zahrnují šest kódů, které provádějí opravu DNA, a 46 změn, které potlačují vznik nádorů. Toto objevné rozpoznání je v souladu s předchozími studiemi, které naznačovaly, že netopýři mají efektivnější mechanismy opravy DNA, což pomáhá předcházet výskytu poškození DNA, které bývá obvyklým předchůdcem rakoviny.

Tato fascinující objevná práce teď poskytuje nové výhledy na vztahy mezi imunitou, stárnutím a rakovinou a mohla by nakonec vést k lepším zdravotním postupům a léčbám. „Stále je tu mnoho neznámých,“ řekl profesor Adam Siepel z CSHL. „Náš výzkum bude pokračovat a snad časem předáme štafetu expertům v oblasti léčby, kteří mohou vytvářet léky a jiné terapie s větší účinností.“

Zdroj:

earth.com, onmanorama.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.
- Reklama -