Pátek, 6 září, 2024

Prstenec kolem planety Saturn pochází podle vědců ze zaniklého měsíce

Mohlo by vás zajímat

Nedávná studie předpokládá, že za charakteristickým prstencem planety Saturn stojí nečekané přiblížení jednoho z měsíců planety, ke kterému došlo před 160 miliony lety.

- Reklama -
- Reklama - Google

Prstenec kolem Saturnu je jasným ukazatelem toho, že se planeta otáčí pod úhlem. Točí se totiž přímo kolem rovníku planety. Pásový obr rotuje vzhledem k rovině své dráhy kolem Slunce se sklonem 26,7 stupně. Vzhledem k tomu, že se Saturn naklání podobně téměř stejnou rychlostí jako Neptunova dráha, astronomové již dlouho předpokládají, že tento sklon je důsledkem gravitační interakce se sousedním Neptunem.

Saturn byl možná kdysi s Neptunem synchronizován, ale podle nedávného modelového výzkumu vědců z MIT a dalších institucí se Saturn od té doby vlivu Neptunu vymyká. Co způsobilo toto přeskupení planet? Jedinou pečlivě prozkoumanou teorií, kterou tým má, je chybějící měsíc.

Nestabilní měsíc se o Saturn „rozbil“

Tým vědců tvrdí, že Saturn, který má v současnosti 83 měsíců, měl původně nejméně jeden další, který pojmenovali Chrysalis. Vědci předpokládají, že Chrysalis spolu se svými sourozenci obíhal kolem Saturnu po dobu několika miliard let, přičemž na planetu vyvíjel neustálý tlak, aby udržoval sklon planety neboli „šikmost“ v rezonanci s Neptunem.

Předpokládá se, že Chrysalis se asi před 160 miliony let stal nestabilním a při setkání s planetou se příliš přiblížil, což měsíc roztrhalo na kousky. Ztráta měsíce pak zapříčinila, že se Saturn vymanil z Neptunova vlivu a získal současný sklon.

Kromě toho vědci předpokládají, že zatímco většina úlomků tělesa Chrysalis se mohla srazit se Saturnem, některé z nich mohly zůstat zavěšeny v prostoru a později se rozpadnout na malé zmrzlé kousky a vytvořit charakteristické prstence planety.

Chybějící měsíc by tak mohl vysvětlit dlouholetou záhadu panující kolem Saturnu a stáří jeho prstenců – jejich stáří se dříve odhadovalo na 100 milionů let, podle čehož jsou mnohem mladší než samotná planeta.

Zdroj:

sciencedaily.com, Guardian, smithonianmag.com

- Reklama - Google
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...

Dopisy starořímského vojáka matce ukázaly armádní zvyklosti ve zcela novém světle

Dopis nese datum února roku 108 n. l. a Apollinarius ho odeslal matce Tasoucharion do egyptské Alexandrie z Bostry v Arábii, kde působil...

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.
- Reklama -