Sobota, 25 května, 2024

Prstenec kolem planety Saturn pochází podle vědců ze zaniklého měsíce

Mohlo by vás zajímat

Nedávná studie předpokládá, že za charakteristickým prstencem planety Saturn stojí nečekané přiblížení jednoho z měsíců planety, ke kterému došlo před 160 miliony lety.

- Reklama -

Prstenec kolem Saturnu je jasným ukazatelem toho, že se planeta otáčí pod úhlem. Točí se totiž přímo kolem rovníku planety. Pásový obr rotuje vzhledem k rovině své dráhy kolem Slunce se sklonem 26,7 stupně. Vzhledem k tomu, že se Saturn naklání podobně téměř stejnou rychlostí jako Neptunova dráha, astronomové již dlouho předpokládají, že tento sklon je důsledkem gravitační interakce se sousedním Neptunem.

Saturn byl možná kdysi s Neptunem synchronizován, ale podle nedávného modelového výzkumu vědců z MIT a dalších institucí se Saturn od té doby vlivu Neptunu vymyká. Co způsobilo toto přeskupení planet? Jedinou pečlivě prozkoumanou teorií, kterou tým má, je chybějící měsíc.

Nestabilní měsíc se o Saturn „rozbil“

Tým vědců tvrdí, že Saturn, který má v současnosti 83 měsíců, měl původně nejméně jeden další, který pojmenovali Chrysalis. Vědci předpokládají, že Chrysalis spolu se svými sourozenci obíhal kolem Saturnu po dobu několika miliard let, přičemž na planetu vyvíjel neustálý tlak, aby udržoval sklon planety neboli „šikmost“ v rezonanci s Neptunem.

Předpokládá se, že Chrysalis se asi před 160 miliony let stal nestabilním a při setkání s planetou se příliš přiblížil, což měsíc roztrhalo na kousky. Ztráta měsíce pak zapříčinila, že se Saturn vymanil z Neptunova vlivu a získal současný sklon.

Kromě toho vědci předpokládají, že zatímco většina úlomků tělesa Chrysalis se mohla srazit se Saturnem, některé z nich mohly zůstat zavěšeny v prostoru a později se rozpadnout na malé zmrzlé kousky a vytvořit charakteristické prstence planety.

Chybějící měsíc by tak mohl vysvětlit dlouholetou záhadu panující kolem Saturnu a stáří jeho prstenců – jejich stáří se dříve odhadovalo na 100 milionů let, podle čehož jsou mnohem mladší než samotná planeta.

Zdroj:

sciencedaily.com, Guardian, smithonianmag.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -