Pecky z hroznového vína obsahují látku, která má účinky srovnatelné s elixírem mládí, ukázala studie.
V prosinci 2021 vědci z Univerzity Čínské akademie věd v Šanghaji odhalili, že přírodní sloučenina obsažená v hroznových semínkách dokáže prodloužit život starých myší o 9 %, a navíc je učinit fyzicky zdatnější. Sloučenina zvaná procyanidin C1 podle jejich studie působí tak, že se zaměřuje na některé z charakteristických znaků stárnutí: má vliv na unavené, opotřebované bunky, které se označují jako „senescentní“.
Když jsme mladí, imunitní systém vyčistí senescentní buňky z těla dříve, než mohou způsobit problém. Jak ale stárneme a náš imunitní systém ochabuje, tyto buňky se v těle drží a vylučují zánětlivé molekuly, které poškozují okolní tkáně.
„Jsou jako požár, který se nezadržitelně šíří,“ řekl Ming Xu, který studuje senescenci v Centru pro stárnutí na Connecticutské univerzitě. „Je to velmi malá populace buněk, ale mají velmi velký a velmi škodlivý účinek.“
Po podání léku myši vydržely déle a byly silnější
Léky, které tyto senescentní buňky vyhledávají a ničí, známé jako senolytika, patří mezi nejslibnější terapie proti stárnutí. Xu a jeho kolegové prokázali, že když malé množství senescentních buněk transplantují myším, tak podle testů pak zestárnou. Když byly ale potom tytéž myši ošetřeny nikoli procyanidinem C1, ale koktejlem dvou různých senolytických léků, „špatné“ buňky jsou zničeny a myši se staly robustnější. Vyvinuly se jim silnější svaly, byly aktivnější a žily oproti předpokladům déle. Stejné výsledky byly pozorovány i u myší, které lék tento koktejl dostaly a stárly přirozeně.
Výsledky jsou ohromující i vzhledem k tomu, že pokusné myši dostaly léky velmi pozdě, v době, kdy jim byly dva roky. „Je to ekvivalent toho, jako kdyby člověk zahájil léčbu v 70 nebo 80 letech, a pak se mu život prodloužil o pět až šest let,“ říká Xu.
Bezpečné i pro lidi
Povzbudivá je také skutečnost, že o těchto lécích je již známo, že jsou bezpečné pro použití u lidí. Kvercetin, což je rostlinný pigment obsažený v mnoha druzích ovoce a zeleniny, se prodává jako doplněk stravy, zatímco dasatinib je schválen pro použití jako lék proti rakovině krve.
Další studie na zvířatech ukázaly, že senolytické léky mohou oddálit, zabránit nebo zmírnit více než 40 onemocnění, včetně rakoviny a různých poruch srdce, jater, ledvin, plic, očí a mozku. Předběžné studie na lidech ukazují, že snižují počet senescentních buněk, omezují zánět a zmírňují křehkost, a nyní probíhají desítky klinických studií, které hodnotí jejich vliv na různá onemocnění, včetně cukrovky, artritidy a Alzheimerovy choroby.
Zdroj:
medicalexpress.com, bgr.com, medicalnewstoday.com