Pondělí, 15 dubna, 2024

65 let od vypuštění Sputniku 1 na vesmírný orbit, Američany pípající koule děsila

Mohlo by vás zajímat

4. října 1957 vypustil Sovětský svaz první umělou družici Sputnik, která ohromila americkou veřejnost a zahájila kosmický věk.

- Reklama -

Sputnik obíhal kolem Země jednou za hodinu a 36 minut, měřil 22 palců v průměru a vážil 184 kilogramů. Jeho eliptická oběžná dráha, která se pohybovala rychlostí 18 000 mil za hodinu, měla apogeum vzdálené 584 mil od Země a perigeum 143 mil. Sputnik byl družicí, kterou bylo možné pozorovat dalekohledem před východem nebo po západu Slunce.

Vysílal také rádiové signály zpět na Zemi, které byly dostatečně silné, aby je mohli přijímat radioamatéři. Pípající sovětská kosmická loď prolétala nad Amerikou několikrát denně a ti, kdo měli ve Spojených státech přístup k této technologii, ji naladili a s úžasem sledovali. Oběžná dráha Sputniku se v lednu 1958 zhoršila, jak se předpokládalo, a kosmická loď shořela v atmosféře.

Družice o velikosti volejbalového míče

Sputnik 1 byl 58 centimetrů široký a vážil 83 kilogramů. Tento údaj se vztahuje na tělo družice; Sputnik 1 měl také dvě dvouhlavňové antény, z nichž delší měřila 3,9 metru. Vzhledem k tomu byla družice velmi skromná ve srovnání s moderními kosmickými sondami, jako je například sonda NASA Cassini na oběžné dráze Saturnu, která byla velká zhruba jako školní autobus. V říjnu 1957 však bylo vynesení mohutného Sputniku 1 velkým úspěchem.

Američany, zaskočené vypuštěním družice, dostatečně vyděsila malá pípající koule. Američtí vědci sledovali její postup a rozhlasové a televizní stanice vysílaly její signály. Dokonce i ze Země byla sonda viditelná dalekohledem, když prolétala kolem. Vzhledem k tomu, že Sověti dokázali vynést družici na oběžnou dráhu, veřejnost se obávala, že by mohli vypustit také rakety s jadernými bombami, které by mohly dosáhnout USA. Někteří si dokonce mysleli, že nás družice špehuje nebo že pípání, které vydává, je nějaký tajný kód. Prezident Eisenhower se pokusil národ uklidnit, ale jeho prohlášení byla nesprávně interpretována jako nedostatek soucitu, což obyvatelstvo ještě více rozzuřilo.

Vypuštění Sputniku odstartovalo vesmírné závody

Americké ministerstvo obrany povolilo vypuštění družice Explorer vedle družice Vanguard v reakci na protesty veřejnosti, že Rusové postoupili do vesmíru před námi. USA se pokusily vypustit Vanguard zhruba dva měsíce po prvním startu Sputniku ve snaze demonstrovat vlastní schopnosti, ale ten explodoval na startovací rampě.

Do vesmíru se tak z Ameriky dostala až družice Explorer, která vzlétla 31. ledna 1958. Jenže to už jaksi nestačilo. Sověti totiž v té době vypustili na oběžnou dráhu Sputnik 2, do kterého posadili psa (ano – Lajku), a měli ideologickou bitvu vyhranou. Sovětský kosmický program pokračoval a na přelomu 50. a 60. let 20. století dosáhl řady dalších prvenství ve vesmíru, včetně prvního výstupu do kosmu, prvního dopadu na Měsíc, prvního obletu Měsíce, prvního přistání na Venuši a první rakety, která měkce přistála na Měsíci. Program přistání na Měsíci Apollo, díky němuž v červenci 1969 úspěšně přistáli na povrchu Měsíce dva astronauti Apolla 11, však umožnil Spojeným státům koncem 60. let v kosmickém závodě vyrovnat síly.

Zdroj:

history.com, BBC, space.com, astronauticsnow.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -