Pátek, 6 prosince, 2024

65 let od vypuštění Sputniku 1 na vesmírný orbit, Američany pípající koule děsila

Mohlo by vás zajímat

4. října 1957 vypustil Sovětský svaz první umělou družici Sputnik, která ohromila americkou veřejnost a zahájila kosmický věk.

- Reklama -

Sputnik obíhal kolem Země jednou za hodinu a 36 minut, měřil 22 palců v průměru a vážil 184 kilogramů. Jeho eliptická oběžná dráha, která se pohybovala rychlostí 18 000 mil za hodinu, měla apogeum vzdálené 584 mil od Země a perigeum 143 mil. Sputnik byl družicí, kterou bylo možné pozorovat dalekohledem před východem nebo po západu Slunce.

Vysílal také rádiové signály zpět na Zemi, které byly dostatečně silné, aby je mohli přijímat radioamatéři. Pípající sovětská kosmická loď prolétala nad Amerikou několikrát denně a ti, kdo měli ve Spojených státech přístup k této technologii, ji naladili a s úžasem sledovali. Oběžná dráha Sputniku se v lednu 1958 zhoršila, jak se předpokládalo, a kosmická loď shořela v atmosféře.

Družice o velikosti volejbalového míče

Sputnik 1 byl 58 centimetrů široký a vážil 83 kilogramů. Tento údaj se vztahuje na tělo družice; Sputnik 1 měl také dvě dvouhlavňové antény, z nichž delší měřila 3,9 metru. Vzhledem k tomu byla družice velmi skromná ve srovnání s moderními kosmickými sondami, jako je například sonda NASA Cassini na oběžné dráze Saturnu, která byla velká zhruba jako školní autobus. V říjnu 1957 však bylo vynesení mohutného Sputniku 1 velkým úspěchem.

Američany, zaskočené vypuštěním družice, dostatečně vyděsila malá pípající koule. Američtí vědci sledovali její postup a rozhlasové a televizní stanice vysílaly její signály. Dokonce i ze Země byla sonda viditelná dalekohledem, když prolétala kolem. Vzhledem k tomu, že Sověti dokázali vynést družici na oběžnou dráhu, veřejnost se obávala, že by mohli vypustit také rakety s jadernými bombami, které by mohly dosáhnout USA. Někteří si dokonce mysleli, že nás družice špehuje nebo že pípání, které vydává, je nějaký tajný kód. Prezident Eisenhower se pokusil národ uklidnit, ale jeho prohlášení byla nesprávně interpretována jako nedostatek soucitu, což obyvatelstvo ještě více rozzuřilo.

Vypuštění Sputniku odstartovalo vesmírné závody

Americké ministerstvo obrany povolilo vypuštění družice Explorer vedle družice Vanguard v reakci na protesty veřejnosti, že Rusové postoupili do vesmíru před námi. USA se pokusily vypustit Vanguard zhruba dva měsíce po prvním startu Sputniku ve snaze demonstrovat vlastní schopnosti, ale ten explodoval na startovací rampě.

Do vesmíru se tak z Ameriky dostala až družice Explorer, která vzlétla 31. ledna 1958. Jenže to už jaksi nestačilo. Sověti totiž v té době vypustili na oběžnou dráhu Sputnik 2, do kterého posadili psa (ano – Lajku), a měli ideologickou bitvu vyhranou. Sovětský kosmický program pokračoval a na přelomu 50. a 60. let 20. století dosáhl řady dalších prvenství ve vesmíru, včetně prvního výstupu do kosmu, prvního dopadu na Měsíc, prvního obletu Měsíce, prvního přistání na Venuši a první rakety, která měkce přistála na Měsíci. Program přistání na Měsíci Apollo, díky němuž v červenci 1969 úspěšně přistáli na povrchu Měsíce dva astronauti Apolla 11, však umožnil Spojeným státům koncem 60. let v kosmickém závodě vyrovnat síly.

Zdroj:

history.com, BBC, space.com, astronauticsnow.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.

Co ukázalo 15 minut hraní nového Indiana Jonese: Důraz na příběh, skvělá grafika. Hráči budou muset zapojit mozek

Jen máloco dokáže probudit staré vzpomínky tak jako návrat oblíbeného hrdiny, který po léta inspiroval filmové i herní nadšence. To a mnohem víc dokázala nová ukázka hry Indiana Jones and The Great Circle, na níž pracují Bethesda Softworks spolu se studiem MachineGames.

Zápas Mikea Tysona a Jakea Paula má zvláštní pravidla

Tento víkend se oči sportovního světa upřou na AT&T Stadium, kde se odehraje boxerský duel, který slibuje vzrušení i neobvyklá pravidla.

Vyberte si embrya s nejvyšším intelektuálním kvocientem: Kontroverzní praxe americké společnosti

Vědecký pokrok nebo nebezpečná hra s osudem lidstva? Americká společnost Heliospect Genomics přináší bohatým párům možnost zjistit IQ jejich budoucích dětí ještě před jejich narozením.

Robotické vysavače „zešílely“: Uráželi majitele a chrlili na ně rasistické nadávky

Technologie se vymkla kontrole! Představte si ten horor – klidný večer, obývací pokoj, rodinná pohoda… a najednou začne váš robotický vysavač nadávat přímo uprostřed místnosti a nahánět vašeho mazlíčka. Už je to tak. Hlas moderní uklízecí techniky se nečekaně proměnil v hlas plný zloby, nenávisti a – světe div se – i rasistických nadávek!

Nové obvinění: Puff Diddy zneužil ženu ovladačem, aby kryl svou účast na smrti Tupaca

Puff Diddy, kdysi symbol úspěchu a vlivu v hudebním průmyslu, nyní čelí temným obviněním, která odhalují stíny v jeho minulosti. Zásadní žaloby, konspirační teorie a hrozivá svědectví přinášejí otázky, které mohou navždy změnit pohled na jednu z největších ikon hip-hopu.
- Reklama -