Tým inženýrů z MIT vymyslel náplast, která vytváří ultrazvukové snímky těla. Zařízení o velikosti poštovní známky se nalepí na kůži a dokáže předávat nepřetržité ultrazvukové zobrazení vnitřních orgánů po dobu až 48 hodin.
V současné době vyžaduje ultrazvukové zobrazování toho, co se děje uvnitř těla objemné a specializované vybavení, které je k dispozici pouze v nemocnicích a ordinacích lékařů. Díky novému vynálezu inženýrů z MIT by však tato technologie mohla být stejně dostupná jaké náplasti v lékárně.
„Ultrazvuková nálepka“ podle návrhu inženýrů z MIT je velká asi jako poštovní známka a umožňuje nepřetržité ultrazvukové zobrazování vnitřních orgánů po dobu až dvou dnů. Současná konstrukce vyžaduje připojení nálepek k přístrojům, které převádějí odražené zvukové vlny na obraz.
Výzkumníci zdůrazňují, že i v současné podobě by samolepky mohly mít okamžité využití. „Ultrazvukové nálepky“ by například mohly využívat pacienti v nemocnicích, podobně jako EKG nálepky pro monitorování srdce. Nálepka totiž dokáže nepřetržitě zobrazovat vnitřní orgány, aniž by technik musel držet sondu na místě po dlouhou dobu. Tým inřenýrů zároveň ale pracuje na bezdrátové wifi verzi, která by mohla být časem dostupná v lékárnách.
Diagnóza v mobilním telefonu
„Představujeme si několik náplastí nalepených na různých místech na těle, které by komunikovaly s mobilním telefonem, kde by algoritmy umělé inteligence na požádání analyzovaly snímky,“ říká hlavní autor studie Xuanhe Zhao, profesor strojního inženýrství a stavebního a environmentálního inženýrství na MIT. „Věříme, že jsme otevřeli novou éru nositelného zobrazování: S několika náplastmi na těle byste mohli vidět své vnitřní orgány.“
Výzkumníci dosud aplikovali nálepky na dobrovolníky a prokázali, že zařízení vytváří ve vysokém rozlišení snímky hlavních cév a hlubších orgánů, jako jsou srdce, plíce nebo žaludek. Nálepky si po dobu výzkumu dobře udržovaly silnou přilnavost a zachycovaly změny v pod nimi ležících orgánech, když dobrovolníci prováděli různé činnosti jako je sezení, stání, běh a jízda na kole.
Řešení pro pacienty s dlouhodobými problémy
V dnešní době je obvyklé, že při zobrazování ultrazvukem zdravotní technik nejprve nanese na kůži pacienta tekutý gel, který přenáší ultrazvukové vlny. Poté se proti gelu přitiskne sonda neboli snímač, který vysílá zvukové vlny do těla, které se odrážejí od vnitřních struktur a vracejí se zpět k sondě, kde se ozvěna převede na vizuální obraz – to asi většina z nás dobře zná.
Pro pacienty, kteří vyžadují dlouhodobé zobrazování, nabízejí některé nemocnice sondy připevněné k robotickým ramenům, která mohou držet snímač na místě, aniž by se unavila, ale tekutý ultrazvukový gel časem odtéká a vysychá, což přerušuje dlouhodobé zobrazování. Proto by možnost využití nálepek v bezdrázové verzi nejspíš našla široké využití.
Zdroj:
sciencedaily.com, techxplore.com, mit.edu, businessinsider.com