Úterý, 8 dubna, 2025

Ultrazvukové nálepky: Novinka, která by časem mohla nahradit sonografii

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Tým inženýrů z MIT vymyslel náplast, která vytváří ultrazvukové snímky těla. Zařízení o velikosti poštovní známky se nalepí na kůži a dokáže předávat nepřetržité ultrazvukové zobrazení vnitřních orgánů po dobu až 48 hodin.

- Reklama -

V současné době vyžaduje ultrazvukové zobrazování toho, co se děje uvnitř těla objemné a specializované vybavení, které je k dispozici pouze v nemocnicích a ordinacích lékařů. Díky novému vynálezu inženýrů z MIT by však tato technologie mohla být stejně dostupná jaké náplasti v lékárně.

„Ultrazvuková nálepka“ podle návrhu inženýrů z MIT je velká asi jako poštovní známka a umožňuje nepřetržité ultrazvukové zobrazování vnitřních orgánů po dobu až dvou dnů. Současná konstrukce vyžaduje připojení nálepek k přístrojům, které převádějí odražené zvukové vlny na obraz.

Výzkumníci zdůrazňují, že i v současné podobě by samolepky mohly mít okamžité využití. „Ultrazvukové nálepky“ by například mohly využívat pacienti v nemocnicích, podobně jako EKG nálepky pro monitorování srdce. Nálepka totiž dokáže nepřetržitě zobrazovat vnitřní orgány, aniž by technik musel držet sondu na místě po dlouhou dobu. Tým inřenýrů zároveň ale pracuje na bezdrátové wifi verzi, která by mohla být časem dostupná v lékárnách.

Diagnóza v mobilním telefonu

„Představujeme si několik náplastí nalepených na různých místech na těle, které by komunikovaly s mobilním telefonem, kde by algoritmy umělé inteligence na požádání analyzovaly snímky,“ říká hlavní autor studie Xuanhe Zhao, profesor strojního inženýrství a stavebního a environmentálního inženýrství na MIT. „Věříme, že jsme otevřeli novou éru nositelného zobrazování: S několika náplastmi na těle byste mohli vidět své vnitřní orgány.“

Výzkumníci dosud aplikovali nálepky na dobrovolníky a prokázali, že zařízení vytváří ve vysokém rozlišení snímky hlavních cév a hlubších orgánů, jako jsou srdce, plíce nebo žaludek. Nálepky si po dobu výzkumu dobře udržovaly silnou přilnavost a zachycovaly změny v pod nimi ležících orgánech, když dobrovolníci prováděli různé činnosti jako je sezení, stání, běh a jízda na kole.

Řešení pro pacienty s dlouhodobými problémy

V dnešní době je obvyklé, že při zobrazování ultrazvukem zdravotní technik nejprve nanese na kůži pacienta tekutý gel, který přenáší ultrazvukové vlny. Poté se proti gelu přitiskne sonda neboli snímač, který vysílá zvukové vlny do těla, které se odrážejí od vnitřních struktur a vracejí se zpět k sondě, kde se ozvěna převede na vizuální obraz – to asi většina z nás dobře zná.

Pro pacienty, kteří vyžadují dlouhodobé zobrazování, nabízejí některé nemocnice sondy připevněné k robotickým ramenům, která mohou držet snímač na místě, aniž by se unavila, ale tekutý ultrazvukový gel časem odtéká a vysychá, což přerušuje dlouhodobé zobrazování. Proto by možnost využití nálepek v bezdrázové verzi nejspíš našla široké využití.

Zdroj:

sciencedaily.com, techxplore.com, mit.edu, businessinsider.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Puff Diddy se ve vězení nervově zhroutil? Prosil prý vězeňské dozorce, aby ho odvezli do nemocnice

Metropolitní vazební věznice v Brooklynu se o Vánocích stala nečekaným jevištěm dramatu jednoho z nejznámějších jmen hudebního průmyslu. Puff Diddy se údajně nervově zhroutil a žadonil u dozorců, aby ho okamžitě převezli do nemocnice.

Kate Moss: Na internetu koluje její fotka z roku 1999 s Puff Diddym, jak jí dává podezřelou pilulku

Zdánlivě nevinný snímek z oslavy narozenin rozvířil debatu na internetu. Ukazuje kontroverzního rapera Puff Diddyho, jak objímá očividně „rozevlátou“ modelku Kate Mossovou, zatímco v...

TikTok zakáže dětem filtry. Chce chránit jejich duševní zdraví

Digitální svět mění pravidla hry. To, co bylo kdysi zábavou, se totiž proměnilo v neviditelný diktát – ideál krásy ovládají zkrášlující filtry. Aplikace jako TikTok umožňují mladým lidem změnit si vzhled jediným kliknutím. Výsledkem však často není radost, ale frustrace a tlak na dokonalost. A proto TikTok v tomto ohledu zcela mění svou politiku.

Hrozí cenový šok: Káva by mohla v supermarketech brzy výrazně zdražit

Čechům se prodražuje oblíbený ranní rituál. Cena kávy totiž neustále roste. Mnozí si tento fakt uvědomují až ve chvíli, kdy v obchodě sáhnou po svém oblíbeném balení pražených zrn. Cenovka, kterou dnes vidí, dříve působila jako přijatelný kompromis mezi radostí a rozpočtem; nyní vyvolává spíše šok a obavy. A bude hůř!

Země s největší zlatou rezervou na Zemi 4krát překonala Čínu a Rusko

Zlato. Symbol bohatství, moci a jistoty už po tisíce let. Ani v digitálním věku plném virtuálních měn a algoritmů neztratilo na významu. Tenhle cenný...

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?
- Reklama -