Středa, 19 března, 2025

Čínští astronauti vytvářejí ve vesmíru raketové palivo pomocí „umělé fotosyntézy“

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Čínští astronauti slaví. Podařila se jim věc, jež byla dosud výsadou stromů a kytek – dokázali si ve vesmíru vyrobit vlastní kyslík. A díky němu následně i raketové palivo. Jak se jim to povedlo? Díky umělé fotosyntéze.

- Reklama -

Podle čínské státní televize úspěšný experiment čínských astronautů „poskytne zásadní technologickou podporu pro přežití a průzkum lidí ve vesmíru“. Když se revoluční technologie osvědčí, radikálně změní způsob, jakým lidstvo funguje ve vesmíru.

Objev může být vskutku revoluční. Kdyby se výrobu kyslíku a raketového paliva opravdu podařilo rozjet přímo ve vesmíru, výrazně by se snížili cena vesmírných letů. Odpadla by zbytečně složitá logistika. Nákladnost přepravy surovin na budoucí vesmírné osady by byla najednou více než přijatelná.

S možností vyrábět si kyslík a palivo samostatně, by případně vesmírné osady mohly fungovat zcela samostatně – bez jakékoli pomoci ze Země. Představa soběstačné lunární základny, kterou Čína plánuje vystavět během příštího desetiletí na Měsíci, díky tomu hned dostává mnohem reálnější obrysy.

Kouzelná „zásuvka“, co mění vodu na kyslík

Celý pokus se odehrál na kosmické stanici Tiangong (v překladu „Nebeský palác“). Posádka z mise Shenzhou-19 zde provedla sérii experimentů s přístrojem, který na první pohled připomíná obyčejnou elektrickou zásuvku.

V jeho útrobách však jde o něco mnohem neobyčejnějšího než je vedení proudu – tahle „zásuvka“ totiž pomocí fotoelektrochemického katalyzátoru mění vodu a oxid uhličitý na kyslík. A rovnou z ní „vypadnou“ i některé základní složky raketového paliva. Proces je inspirovaný klasickou fotosyntézou, kterou známe od kytek, navíc se obejde bez složitých přístrojů, či extrémních teplot a tlaků – díky čemuž je ideální pro použití ve vesmíru.

Zásadní krok k soběstačnosti ve vesmíru

Odborníci se shodují, že umělá fotosyntéza „promění výzkum meziplanetárního prostoru“. Spoustu věcí totiž usnadní. Asi není pro nikoho tajemstvím, že my lidé potřebujeme k životu kyslík.

Bohužel, dosavadní pokusy o jeho výrobu ve vesmíru, například pomocí elektrolytické extrakce na Mezinárodní vesmírné stanici, byly energeticky extrémně náročné. A díky tomu nebyl žádný z dosud objevených způsobů vhodný pro dlouhé kosmické mise. U čínského přístroje to je ale jinak: pracuje tiše, efektivně a nenápadně – a snad právě proto představuje zásadní krok k naší soběstačnosti ve vesmíru.

Pokud se proces umělé fotosyntézy osvědčí, čeká budoucí obyvatele Měsíce či Marsu až nečekaně pohodový život. Nebudou muset spoléhat na zásoby ze Země. Vyrobí si vlastní kyslík i palivo přímo na místě – a víc si asi na cizích a nehostinných planetách přát ani nemůžeme.

Zdroj: ndtv.com, livescience.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Kate Moss: Na internetu koluje její fotka z roku 1999 s Puff Diddym, jak jí dává podezřelou pilulku

Zdánlivě nevinný snímek z oslavy narozenin rozvířil debatu na internetu. Ukazuje kontroverzního rapera Puff Diddyho, jak objímá očividně „rozevlátou“ modelku Kate Mossovou, zatímco v...

TikTok zakáže dětem filtry. Chce chránit jejich duševní zdraví

Digitální svět mění pravidla hry. To, co bylo kdysi zábavou, se totiž proměnilo v neviditelný diktát – ideál krásy ovládají zkrášlující filtry. Aplikace jako TikTok umožňují mladým lidem změnit si vzhled jediným kliknutím. Výsledkem však často není radost, ale frustrace a tlak na dokonalost. A proto TikTok v tomto ohledu zcela mění svou politiku.

Hrozí cenový šok: Káva by mohla v supermarketech brzy výrazně zdražit

Čechům se prodražuje oblíbený ranní rituál. Cena kávy totiž neustále roste. Mnozí si tento fakt uvědomují až ve chvíli, kdy v obchodě sáhnou po svém oblíbeném balení pražených zrn. Cenovka, kterou dnes vidí, dříve působila jako přijatelný kompromis mezi radostí a rozpočtem; nyní vyvolává spíše šok a obavy. A bude hůř!

Země s největší zlatou rezervou na Zemi 4krát překonala Čínu a Rusko

Zlato. Symbol bohatství, moci a jistoty už po tisíce let. Ani v digitálním věku plném virtuálních měn a algoritmů neztratilo na významu. Tenhle cenný...

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.
- Reklama -