Čínští astronauti slaví. Podařila se jim věc, jež byla dosud výsadou stromů a kytek – dokázali si ve vesmíru vyrobit vlastní kyslík. A díky němu následně i raketové palivo. Jak se jim to povedlo? Díky umělé fotosyntéze.
Podle čínské státní televize úspěšný experiment čínských astronautů „poskytne zásadní technologickou podporu pro přežití a průzkum lidí ve vesmíru“. Když se revoluční technologie osvědčí, radikálně změní způsob, jakým lidstvo funguje ve vesmíru.
Objev může být vskutku revoluční. Kdyby se výrobu kyslíku a raketového paliva opravdu podařilo rozjet přímo ve vesmíru, výrazně by se snížili cena vesmírných letů. Odpadla by zbytečně složitá logistika. Nákladnost přepravy surovin na budoucí vesmírné osady by byla najednou více než přijatelná.
S možností vyrábět si kyslík a palivo samostatně, by případně vesmírné osady mohly fungovat zcela samostatně – bez jakékoli pomoci ze Země. Představa soběstačné lunární základny, kterou Čína plánuje vystavět během příštího desetiletí na Měsíci, díky tomu hned dostává mnohem reálnější obrysy.
Kouzelná „zásuvka“, co mění vodu na kyslík
Celý pokus se odehrál na kosmické stanici Tiangong (v překladu „Nebeský palác“). Posádka z mise Shenzhou-19 zde provedla sérii experimentů s přístrojem, který na první pohled připomíná obyčejnou elektrickou zásuvku.
V jeho útrobách však jde o něco mnohem neobyčejnějšího než je vedení proudu – tahle „zásuvka“ totiž pomocí fotoelektrochemického katalyzátoru mění vodu a oxid uhličitý na kyslík. A rovnou z ní „vypadnou“ i některé základní složky raketového paliva. Proces je inspirovaný klasickou fotosyntézou, kterou známe od kytek, navíc se obejde bez složitých přístrojů, či extrémních teplot a tlaků – díky čemuž je ideální pro použití ve vesmíru.
Zásadní krok k soběstačnosti ve vesmíru
Odborníci se shodují, že umělá fotosyntéza „promění výzkum meziplanetárního prostoru“. Spoustu věcí totiž usnadní. Asi není pro nikoho tajemstvím, že my lidé potřebujeme k životu kyslík.
Bohužel, dosavadní pokusy o jeho výrobu ve vesmíru, například pomocí elektrolytické extrakce na Mezinárodní vesmírné stanici, byly energeticky extrémně náročné. A díky tomu nebyl žádný z dosud objevených způsobů vhodný pro dlouhé kosmické mise. U čínského přístroje to je ale jinak: pracuje tiše, efektivně a nenápadně – a snad právě proto představuje zásadní krok k naší soběstačnosti ve vesmíru.
Pokud se proces umělé fotosyntézy osvědčí, čeká budoucí obyvatele Měsíce či Marsu až nečekaně pohodový život. Nebudou muset spoléhat na zásoby ze Země. Vyrobí si vlastní kyslík i palivo přímo na místě – a víc si asi na cizích a nehostinných planetách přát ani nemůžeme.
Zdroj: ndtv.com, livescience.com