Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.
Přiznejme si, že už většina z nás si někdy položila otázku: Mohou nám tyto drobné přístroje, které si tiskneme k uchu, opravdu ublížit? Zvláště v době, kdy slovo „rakovina“ budí úzkost jako máloco jiného a začala být skoro stejně běžná jako chřipka. Nová systematická studie, kterou zadala Světová zdravotnická organizace (WHO), přináší odpověď, která by mohla uklidnit i ty největší skeptiky.
Shrnutí několika desítek výzkumů
Od roku 1994 vzniklo více než 5 000 studií zkoumajících vliv radiových vln na lidské zdraví. Australský tým vědců nyní zahrnul do systematické analýzy 63 klíčových výzkumů, pokrývajících data až do roku 2022. Výsledek je podle nich nejdůkladnějším přezkumem zatím dostupných důkazů o škodlivosti mobilních telefonů pro lidské zdraví.
„Když Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) v roce 2011 označila radiové vlny za možný karcinogen, opírala se především o omezené důkazy,“ vysvětluje docent Ken Karipidis z Australské agentury pro radiační ochranu (ARPANSA). „Dnes máme více dat a lepší metody. Můžeme si proto být jistější, že expozice radiovým vlnám z bezdrátové technologie nepředstavuje zdravotní riziko.“
Proč jsou dnes výsledky jiné než dřív?
Radiové vlny dlouhodobě budí zájem vědců i veřejnosti. Dřívější pozorovací studie, na nichž se často zakládají zdravotní doporučení, se snažily propojit výskyt nemocí, jako je rakovina mozku, s potenciálními příčinami. Tyto studie ale nejsou vždy spolehlivé. Například známá studie INTERPHONE ukázala, že lidé s diagnostikovanou rakovinou mozku často nadhodnocovali čas strávený telefonováním. Taková zkreslení mohla vést k mylným závěrům.
Nová australská analýza se však opírá o širší spektrum dat a přesnější metodiku. Výsledek? Navzdory masivnímu nárůstu používání mobilních telefonů za posledních 20 let nedošlo k žádnému zvýšení výskytu rakoviny mozku.
Světová zdravotnická organizace nyní připravuje podrobnou zprávu o zdravotních účincích radiových vln. Ta vychází z této nové analýzy a dalších vědeckých prací. ARPANSA slibuje, že bude i nadále sledovat nejnovější poznatky a případně bude doporučení pro veřejnost aktualizovat.