- Reklama -
Domů Život Osobnosti

Rozporuplný příběh nejslavnějšího tankového esa všech dob: Kurt Knispel se narodil v Čechách. Nenáviděl nacisty, přesto se stal hvězdou Wehrmachtu

Kurt Knispel je rozporuplnou osobností 2. světové války. Byl považován za tankové eso Wehrmachtu. Dostal Železný kříž za statečnost v boji.

kurt knispel
Kurt Knispel a model tanku Panzer VI, na kterém dosáhl mnoha úspěchů. Foto: Bundesarchiv, Bild 101I-698-0038-13 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons/dqd, CC0, via Wikimedia Commons
- Reklama -

20. září by oslavil by se tento pozoruhodný muž dožil rovných sta let. Narodil se v Československu v zapadlé obci Salisov v Zlatých Horách na Jesenicku. Dětství prožil v Mikulovících, rodišti svého otce. Plynule hovořil německy i česky. Mikulov měl rád a často a s láskou na dětství vzpomínal. Možná i proto se zdráhal uvěřit zvrhlým teoriím o nerovnosti ras a nadřazenosti Němců.

Nadání projevoval už jako kadet

Vyučil se automechanikem. Když mu bylo 17 let. Zastihl ho Mnichov. Sudety byly anektovány k Německu a on jako říšský občan musel narukovat do armády.

Jako automechanik byl přiřazen k tankové jednotce, píše idnes.cz. Vynikal nejen manuální zdatností, ale také bystrosti, odvahou a strategickým uvažováním. Knisplův výcvik trval rok. Sloužil u 29. tankového pluku, který používal moderní tanky Pzkpfw IV. Prvně byl nabíječem a za necelý rok se vypracoval na střelce.

Slavným se stal už prvním výstřelem

Hned v létě roku 1941 byl poslán na východní frontu. Jeho pluk se dostal do oblasti Smolenska. Knisplovo „antré“ se nedalo přehlédnout. Při prvním přímém boji 25. 8. 1941 se mu jedinou ranou podařilo zasáhnout a zneškodnit sovětský tank T-34. To byl zatím jenom začátek.

- Reklama -

Knispl vynikal statečností a přesnou muškou do té míry, že o tři měsíce později dostal Železný kříž druhé třídy. V roce 1942 už měl na svém kontě rekordních dvanáct zničených tanků, informuje warthunder.com. Většinu z nich zneškodnil v obtížných podmínkách stalingradského kotle.

Modernější tank, více zásahů

V roce 1943 se Knispl na krátkou dobu vrací do Německa, aby byl přeškolen na lepší a modernější tank Tiger. Vrací se zpět na východní frontu a jako příslušník sedmé pancéřové divize si projde největší tankovou bitvou v dějinách – bojů v Kurském oblouku. Zde se definitivně zrodí hvězda.

Nejenže ostatní vojáci nechápou, s jakou přesností dokáže trefit nepřátelský tank, ale nechápou ani, jak vypadá. Je zarostlý, neupravený, často nedbale ustrojen nebo zcela bez uniformy. Nadřízení k němu chovají obrovský respekt a jeho nearmádní výstřelky tiše tolerují.

Nacisty z hloubi duše nenáviděl

Knispl je podle thenewsmansion.com mezi druhy velmi oblíbený. Je přátelský, vtipný a příšerně drzý. Netají se se svým odporem k nacistické ideologii. Knispl viděl, jak se chovají vyhlazovací jednotky k místnímu obyvatelstvu. Měl ostré konflikty s veliteli a dokonce zbil jiného důstojníka, když ho přistihl při mučení ruského zajatce. Knispl byl hvězda, incident prošel bez trestu.

Knispl prošel prakticky celou východní frontou. Decimoval tanky v čerkasském kotli i Tarnopolu. Když se v roce 1944 vrátil zpět do Německa, měl podle knihy Franze Kurowskiho „Kurt Knispel: Nejúspěnější tankový střelec 2. světové války“ na kontě 126 zničených tanků a dostal zlatý Řád německého kříže.

V té době se vylodili spojenci v Normandi. Bojoval i tam. Po té byla jeho jednotka poslána do Maďarska. Všude německé jednotky zažívají jen prohry. Knispel však bojuje až do posledního dechu. Když jeho jednotka ustoupila z Maďarska do Rakouska a pak do Čech, byl Knispel těžce raněn. Konec slavného tankisty je nejasný a zahalený tajemstvím. Zemřel pravděpodobně ve Vrbovci u Znojma, kde byl také pochován. Knispel se narodil v Čechách a do Čech se vrátil i zemřít.

- Reklama -