Čtvrtek, 13 června, 2024

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Mohlo by vás zajímat

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z činnosti vybranou skupinu lidí, aniž by přímo ohrozily jejich životy, nebo vyřadit z činnosti vybrané druhy vojenské techniky, resp. znemožnit jim vést bojovou činnost.“ Zdroj: https://www.army.cz/scripts/detail.php?id=2212

- Reklama -

Neletální zbraně mohou mít mnoho forem. Jedná se o zbraně na založené na principu elektromagnetických rádiových vln, laserové zbraně, akustické, biologické, chemické a další.

Největším trnem v oku veřejnosti jsou tasery

Policejní drony jsou opatřeny především tasery, které patří do vybavení policejních složek po celém světě. Ručními tasery disponuje i Policie České republiky. U nás však nepatří do běžné výbavy řadových policistů, používají je spíše speciální zásahové jednotky. Důvodem je především jejich vysoká cena, píše theses.cz

Tasery jsou obecně považovány za poměrně bezpečné. Vyprodukují napětí až 50 000 V. Rána v drtivé většině případů dospělého člověka pouze omráčí a paralyzuje, ale nezabije ani nezraní. Tasery byly vyvinuty právě USA v roce 1972 a velmi záhy je začala používat policie i armáda.

Tasery má na svědomí za 6 let 277 obětí

Bohužel občas se vyskytne i případ, že taser způsobil dlouhodobé zdravotní poškození či dokonce smrt. Podle Amnesty International mezi lety 2001 a 2007 způsobily tasery v USA na 277 úmrtí. Elektrošok může vyvolat u lidí s kardiovaskulárními problémy srdeční zástavu nebo infarkt. Několik lidí také zemřelo na následky poranění způsobeného pádem po elektrické šoku.

Použití neletálních zbraní upravuje zákon HB1328, který původně policii dovoloval drony používat pouze k pozorování a zajišťování důkazů. Silná lobby republikánů však prosadila kontroverzní novelu. Drony krom taserů mohou být vybaveny ještě gumovými projektily a slzným plynem. Konečné verze zákona se zděsili i někteří republikánští poslanci a přidali se k protestující veřejnosti.

Pravdu mají odpůrci i příznivci

Příznivci vyzbrojování dronů argumentují tím, že účinné jsou stroje především v oblasti boje s pouliční kriminalitou spojenou s drogami. Nasazení dronů chrání životy policistů, kteří mohou omezit pohyb v problematických a nebezpečných čtvrtích.

Odpůrci argumentují tím, že pokud bude mít dron k dispozici pouze taser a nebude moci použít jiné prostředky, bude nadužíván a dojde mnohem častěji k ohrožení lidského zdraví.

Jak funguje taser?

Pádným argumentem pro však je, že zločinecké gangy dronů začali již také využívat, a pravděpodobně se tento trend bude stále více prohlubovat. Policejní složky by tedy měly být o krok napřed a používat vyspělejší a účinnější techniku.

V každém případě novela zákona HB1328 se stala precedentem, který pravděpodobně budou následovat i další státy federace, uvádí iprima.cz. V budoucnu možná běžně uslyšíme o pouličních válkách dronů, což ještě před několika lety spadalo výhradně do kompetence tvůrců sci-fi filmů.- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.
- Reklama -