Úterý, 23 července, 2024

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Mohlo by vás zajímat

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z činnosti vybranou skupinu lidí, aniž by přímo ohrozily jejich životy, nebo vyřadit z činnosti vybrané druhy vojenské techniky, resp. znemožnit jim vést bojovou činnost.“ Zdroj: https://www.army.cz/scripts/detail.php?id=2212

- Reklama -

Neletální zbraně mohou mít mnoho forem. Jedná se o zbraně na založené na principu elektromagnetických rádiových vln, laserové zbraně, akustické, biologické, chemické a další.

Největším trnem v oku veřejnosti jsou tasery

Policejní drony jsou opatřeny především tasery, které patří do vybavení policejních složek po celém světě. Ručními tasery disponuje i Policie České republiky. U nás však nepatří do běžné výbavy řadových policistů, používají je spíše speciální zásahové jednotky. Důvodem je především jejich vysoká cena, píše theses.cz

Tasery jsou obecně považovány za poměrně bezpečné. Vyprodukují napětí až 50 000 V. Rána v drtivé většině případů dospělého člověka pouze omráčí a paralyzuje, ale nezabije ani nezraní. Tasery byly vyvinuty právě USA v roce 1972 a velmi záhy je začala používat policie i armáda.

Tasery má na svědomí za 6 let 277 obětí

Bohužel občas se vyskytne i případ, že taser způsobil dlouhodobé zdravotní poškození či dokonce smrt. Podle Amnesty International mezi lety 2001 a 2007 způsobily tasery v USA na 277 úmrtí. Elektrošok může vyvolat u lidí s kardiovaskulárními problémy srdeční zástavu nebo infarkt. Několik lidí také zemřelo na následky poranění způsobeného pádem po elektrické šoku.

Použití neletálních zbraní upravuje zákon HB1328, který původně policii dovoloval drony používat pouze k pozorování a zajišťování důkazů. Silná lobby republikánů však prosadila kontroverzní novelu. Drony krom taserů mohou být vybaveny ještě gumovými projektily a slzným plynem. Konečné verze zákona se zděsili i někteří republikánští poslanci a přidali se k protestující veřejnosti.

Pravdu mají odpůrci i příznivci

Příznivci vyzbrojování dronů argumentují tím, že účinné jsou stroje především v oblasti boje s pouliční kriminalitou spojenou s drogami. Nasazení dronů chrání životy policistů, kteří mohou omezit pohyb v problematických a nebezpečných čtvrtích.

Odpůrci argumentují tím, že pokud bude mít dron k dispozici pouze taser a nebude moci použít jiné prostředky, bude nadužíván a dojde mnohem častěji k ohrožení lidského zdraví.

Jak funguje taser?

Pádným argumentem pro však je, že zločinecké gangy dronů začali již také využívat, a pravděpodobně se tento trend bude stále více prohlubovat. Policejní složky by tedy měly být o krok napřed a používat vyspělejší a účinnější techniku.

V každém případě novela zákona HB1328 se stala precedentem, který pravděpodobně budou následovat i další státy federace, uvádí iprima.cz. V budoucnu možná běžně uslyšíme o pouličních válkách dronů, což ještě před několika lety spadalo výhradně do kompetence tvůrců sci-fi filmů.



- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.
- Reklama -