Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z činnosti vybranou skupinu lidí, aniž by přímo ohrozily jejich životy, nebo vyřadit z činnosti vybrané druhy vojenské techniky, resp. znemožnit jim vést bojovou činnost.“ Zdroj: https://www.army.cz/scripts/detail.php?id=2212
Neletální zbraně mohou mít mnoho forem. Jedná se o zbraně na založené na principu elektromagnetických rádiových vln, laserové zbraně, akustické, biologické, chemické a další.
Největším trnem v oku veřejnosti jsou tasery
Policejní drony jsou opatřeny především tasery, které patří do vybavení policejních složek po celém světě. Ručními tasery disponuje i Policie České republiky. U nás však nepatří do běžné výbavy řadových policistů, používají je spíše speciální zásahové jednotky. Důvodem je především jejich vysoká cena, píše theses.cz
Tasery jsou obecně považovány za poměrně bezpečné. Vyprodukují napětí až 50 000 V. Rána v drtivé většině případů dospělého člověka pouze omráčí a paralyzuje, ale nezabije ani nezraní. Tasery byly vyvinuty právě USA v roce 1972 a velmi záhy je začala používat policie i armáda.
Tasery má na svědomí za 6 let 277 obětí
Bohužel občas se vyskytne i případ, že taser způsobil dlouhodobé zdravotní poškození či dokonce smrt. Podle Amnesty International mezi lety 2001 a 2007 způsobily tasery v USA na 277 úmrtí. Elektrošok může vyvolat u lidí s kardiovaskulárními problémy srdeční zástavu nebo infarkt. Několik lidí také zemřelo na následky poranění způsobeného pádem po elektrické šoku.
Použití neletálních zbraní upravuje zákon HB1328, který původně policii dovoloval drony používat pouze k pozorování a zajišťování důkazů. Silná lobby republikánů však prosadila kontroverzní novelu. Drony krom taserů mohou být vybaveny ještě gumovými projektily a slzným plynem. Konečné verze zákona se zděsili i někteří republikánští poslanci a přidali se k protestující veřejnosti.
Pravdu mají odpůrci i příznivci
Příznivci vyzbrojování dronů argumentují tím, že účinné jsou stroje především v oblasti boje s pouliční kriminalitou spojenou s drogami. Nasazení dronů chrání životy policistů, kteří mohou omezit pohyb v problematických a nebezpečných čtvrtích.
Odpůrci argumentují tím, že pokud bude mít dron k dispozici pouze taser a nebude moci použít jiné prostředky, bude nadužíván a dojde mnohem častěji k ohrožení lidského zdraví.
Jak funguje taser?
Pádným argumentem pro však je, že zločinecké gangy dronů začali již také využívat, a pravděpodobně se tento trend bude stále více prohlubovat. Policejní složky by tedy měly být o krok napřed a používat vyspělejší a účinnější techniku.
V každém případě novela zákona HB1328 se stala precedentem, který pravděpodobně budou následovat i další státy federace, uvádí iprima.cz. V budoucnu možná běžně uslyšíme o pouličních válkách dronů, což ještě před několika lety spadalo výhradně do kompetence tvůrců sci-fi filmů.