Sobota, 25 května, 2024

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

Mohlo by vás zajímat

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

- Reklama -

Po opuštění myšlenky na odposlouchávacího mechanického čmeláka sáhli ve studené válce proti Sovětskému svazu inženýři CIA po vážce a vytvořili prototyp, který mohl na zádech nést odposlouchávací zařízení. Dostal jméno Insectothopter a šlo o první bezpilotní prostředek velikosti hmyzu používaný touto známou agenturou. Za ideálních podmínek měl dosah 200 metrů a dobu letu 60 sekund.

Řízení laserem přes proužek na ocasu

CIA si vzala inspiraci z přírody, konkrétně u vážky, především kvůli jejím leteckým schopnostem. Vážky jsou mistry ve vzdušné akrobacii, jsou schopny zůstávat na místě, klouzat i letět vzad. Dokáží se otočit o 180 stupňů během tří úderů křídel. Rozměry Insectothoptera, jehož tělo měřilo 6 centimetrů a rozpětí křídel dosahovalo 9 centimetrů, se pohybovaly v rámci reálných rozměrů vážky. Navíc: vážky se přirozeně vyskytují na všech kontinentech kromě Antarktidy, a proto jejich přítomnost neměla budit podezření, alespoň pokud by se vyskytovaly ve vhodném období.

Podle popisu od CIA měl tento malý stroj řídit laserový paprsek namířený na bimetalový proužek na ocasu Insectothoptera. Týž laserový paprsek sloužil také jako datové spojení pro miniaturní akustický senzor umístěný na palubě tohoto malého stroje. Miniaturní oscilační motor poháněl křídla vážky, a palivová nádrž obsahovala kapalné palivo, které se smíchalo s oxidačním činidlem a vytvořilo dodatečný tah.

Létající vážky uspěly (zatím) jen jako hračky

Bohužel, v praxi se odposlouchávací vážka ukázala nepoužitelná. I ten nejjemnější vítr odvál 1gramový Insectothopter z kurzu. Není tak vůbec jasné, zda byla laserová navigace a datové spojení při letu vůbec použity v praxi. Jisté je ale to, že tento bezpilotní stroj nikdy nevykonal žádnou skutečnou špionážní misi.

Ale i když Insectothopter neuspěl na poli tajných služeb, mechanické vážky přesto našly uplatnění. Hračkářské společnosti začaly nabízet dálkově ovládané robotické vážky po roce 2000 a ty se rychle staly oblíbenými. Časopis Time označil FlyTech Dragonfly od společnosti WowWee za jeden z nejlepších vynálezů roku 2007, i když recenze naznačovaly, že i tento malý létající strojček měl problémy s větrem. S průsvitnými křídly s falešným obvodovým designem, tlustým bílo-zeleným tělem a svítícími modrými LED očima sice nebyl FlyTech příliš vhodný pro špionáž, ale stal se populární jak mezi dětmi i dospělými.

V poslední době inženýři zvolili jiný přístup k vytvoření lepší robotické vážky. Výzkumníci z Draper v Cambridgi ve státě Massachusetts a z Howard Hughes Medical Institute na farmě Janelia geneticky modifikovali skutečné vážky tak, že jejich nervové systémy reagují na pulzy světla, a následně je vybavili elektronikou. Tento kybernetický malý letoun pojmenovali DragonflEye. I když se technologie jeví zajímavě, vyvolává etické otázky týkající se manipulace s přírodou.

Původní Insectothopter je v současné době vystavený v Muzeu CIA. Bohužel, protože se toto muzeum se nachází na zabezpečeném ústředí CIA ve Virginii, v Langley, není přístupné veřejnosti. Zvědavce tak snad utěší online fotografie tohoto zařízení spolu s historickým záběrem tohoto malého bezpilotního prostředku ve vzduchu, které CIA zveřejnila.

Zdroj:

medium.com, cia.gov, spymuseum.org

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.
- Reklama -