Pondělí, 15 dubna, 2024

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Mohlo by vás zajímat

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.

- Reklama -

Historici tvrdí, že Nashtifanské větrné mlýny, někdy zvané také Ali Qapu, spatřily světlo světa kolem roku 1000 našeho letopočtu, během doby Seldžuků. Khorásán, kde tyto mlýny dnes stojí, byl kdysi důležitým střediskem zemědělství a obchodu. Mlýny se staly důležitým prvkem v místní ekonomice. Jejich úkolem bylo mletí obilí, včetně pšenice a ječmene, které se následně prodávaly na místních trzích nebo byly vyváženy do jiných částí regionu.

Jak mlýny fungují?

Za povšimnutí stojí i ojedinělý návrh Nashtifanských větrných mlýnů. Jsou vybudovány výhradně z přírodních materiálů, včetně hlíny, slámy a dřeva, a neobsahují žádné kovové části. Lopatky mlýnů jsou z palem rostoucí v místním prostředí. Jsou spleteny dohromady a spojeny s centrálním hřídelem. Ten je spojen s obrovským mlecím kamenem, jenž slouží k rozemletí obilí. Ručně vytvořené dřevěné lopatky se točí s nečekanou rychlostí a silou i během divokých zimních měsíců.

Jak tyto mlýny pracují? Využívají sílu větru k pohybu lopatek, které roztáčejí centrální hřídel. Ta je propojena s mlecím kamenem, jenž rozmělňuje obilí na mouku. Tyto mlýny jsou postaveny tak, aby využívaly vítr, který fouká ze severozápadu. Díky svému jedinečnému designu jsou také schopny přizpůsobit se změnám směru větru. A při správné péči mohou přežít ještě celé generace.

Kulturní poklad

Nashtifanské větrné mlýny nejsou jen hospodářským pilířem oblasti, ale také kulturním symbolem. Jsou považovány za jedny z nejstarších příkladů využití větrné energie na světě a jsou uznány jako světové dědictví UNESCO. „Nish Toofan“ je původním názvem Nashtifanu, odkazující na silné větry, které kolem mlýnů proudí. Mlýny byly v průběhu své historie oslavovány v poezii, literatuře a hudbě a staly se trvalým symbolem vynalézavosti a obročí lidí z Khorásánu.

Během staletí mnoho Nashtifanských větrných mlýnů zchátralo nebo bylo zničeno, především díky moderním technologiím. Nicméně v nedávné době se obnovil zájem o větrné mlýny a jejich ochranu. Několik organizací, včetně Íránské organizace pro kulturní dědictví, podniklo úsilí o obnovu zbývajících mlýnů a o šíření povědomí o jejich kulturním významu.

Zdroj:

Wikipedie, atlasobscura.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Elon Musk chce do 4 let uskutečnit svou první misi na Mars

Kontroverzní miliardář Elon Musk má v plánu do čtyř let vyslat na Mars první vesmírnou loď společnosti SpaceX.
- Reklama -