Pondělí, 22 července, 2024

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Mohlo by vás zajímat

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.

- Reklama -

Historici tvrdí, že Nashtifanské větrné mlýny, někdy zvané také Ali Qapu, spatřily světlo světa kolem roku 1000 našeho letopočtu, během doby Seldžuků. Khorásán, kde tyto mlýny dnes stojí, byl kdysi důležitým střediskem zemědělství a obchodu. Mlýny se staly důležitým prvkem v místní ekonomice. Jejich úkolem bylo mletí obilí, včetně pšenice a ječmene, které se následně prodávaly na místních trzích nebo byly vyváženy do jiných částí regionu.

Jak mlýny fungují?

Za povšimnutí stojí i ojedinělý návrh Nashtifanských větrných mlýnů. Jsou vybudovány výhradně z přírodních materiálů, včetně hlíny, slámy a dřeva, a neobsahují žádné kovové části. Lopatky mlýnů jsou z palem rostoucí v místním prostředí. Jsou spleteny dohromady a spojeny s centrálním hřídelem. Ten je spojen s obrovským mlecím kamenem, jenž slouží k rozemletí obilí. Ručně vytvořené dřevěné lopatky se točí s nečekanou rychlostí a silou i během divokých zimních měsíců.

Jak tyto mlýny pracují? Využívají sílu větru k pohybu lopatek, které roztáčejí centrální hřídel. Ta je propojena s mlecím kamenem, jenž rozmělňuje obilí na mouku. Tyto mlýny jsou postaveny tak, aby využívaly vítr, který fouká ze severozápadu. Díky svému jedinečnému designu jsou také schopny přizpůsobit se změnám směru větru. A při správné péči mohou přežít ještě celé generace.

Kulturní poklad

Nashtifanské větrné mlýny nejsou jen hospodářským pilířem oblasti, ale také kulturním symbolem. Jsou považovány za jedny z nejstarších příkladů využití větrné energie na světě a jsou uznány jako světové dědictví UNESCO. „Nish Toofan“ je původním názvem Nashtifanu, odkazující na silné větry, které kolem mlýnů proudí. Mlýny byly v průběhu své historie oslavovány v poezii, literatuře a hudbě a staly se trvalým symbolem vynalézavosti a obročí lidí z Khorásánu.

Během staletí mnoho Nashtifanských větrných mlýnů zchátralo nebo bylo zničeno, především díky moderním technologiím. Nicméně v nedávné době se obnovil zájem o větrné mlýny a jejich ochranu. Několik organizací, včetně Íránské organizace pro kulturní dědictví, podniklo úsilí o obnovu zbývajících mlýnů a o šíření povědomí o jejich kulturním významu.

Zdroj:

Wikipedie, atlasobscura.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -