Čtvrtek, 13 června, 2024

Santa Anna se stal prezidentem, protože vystavil pohřeb své vlastní amputované noze

Mohlo by vás zajímat

Antonio López de Santa Anna byl jednou z nejkontroverznějších postav mexických dějin. Neschopný generál i prezident, který se do historie zapsal tím, že vystavil pompézní pohřeb své vlastní amputované noze.

- Reklama -

Santa Anna se narodil 21. února 1794 v Xalapě, hlavním městě mexického státu Veracruz. Pocházel z vážené rodiny. Jeho otec byl právník a dokázal rodinu velmi slušně zabezpečit.

Když se mladý Santa Anna rozhodl vstoupit do armády, měl dobrou pozici. Jeho matka se přátelila s místním guvernérem, který mu razil cestu a doporučil ho na získání hodnosti.

Rychlá, ale nepříliš zdařilá vojenská kariéra


Během své vojenské kariéry se Santa Anna účastnil několika válek, včetně mexické války za nezávislost a mexicko-americké války. Vynikal sice statečností, ale také nerozvážností a zbrklostí. Za jeho působení Mexiko ztratilo značnou část svého území.

Po zdrcující porážce, kterou mu uštědřili texasští revolucionáři, se generál Santa Anna ocitl v nemilosti. Ztráta provincie způsobená vítězstvím vzbouřenců byla připsána generálovu špatnému strategickému uvažování a zbrklosti v úsudcích a jednání.

Hřebíčkem do jeho „armádní rakve“ bylo vyhlášení texaské nezávislosti. Mexičané tento dokument vnímali jako obrovské ponížení. Generál byl nucen odejít do výslužby.

Šance vrátit se na výsluní ho stála nohu

Během Pastýřské války v letech 1838 až 1839 Santa Anna dostal příležitost napravit svou chybu. Poté, co Mexiko odmítlo zaplatit francouzským občanům náhradu za škody na jejich majetku během nepokojů v Mexico City, vyslali Francouzi do Mexika vojáky.

Mexiko mělo vůči Francii také obrovské dluhy. Francouzi vytvořili blokádu mexických přístavů a zmocnili se Vera Cruz, kde Santa Anna pobýval. Ten nemeškal ani minutu a začal organizovat obranu města proti útočníkům. Santa Anna byl zvyklý riskovat a co se mu nedalo upřít byla osobní statečnost. V tomto případě se mu ale jeho nerozvážnost nevyplatila. Při obraně hradeb byl zraněn nepřátelskou střelou a přišel o nohu.

Šílený čin mu pomohl stát se prezidentem

Santa Anna se rozhodl k podivnému kroku. Vystrojil vlastní noze pompézní pohřeb. Čtyři roky po bitvě u Vera Cruz, v roce 1842, nohu vykopal a pohřbil se všemi vojenskými poctami.

Zdánlivě se to jeví jako šílený čin. Jeho amputované končetině se dostalo plnohodnotného pohřebního obřadu. Nechyběly salvy z děl, recitace básní, dlouhé proslovy a modlitby na počest generála Santa Anny. Amputovaná noha byla vložena do křišťálové urny a pohřbena na hřbitově Santa Paula.

Tento šokující čin z Santa Anny udělal celebritu a pomohl mu stát se mexickým prezidentem. Připomínal lidem, že musel obětovat nohu pro svou zemi. Santa Anna byl viděn, jak během průvodů drží svou dřevěnou protézu a mává s ní ve vzduchu, aby lidem připomněl oběť, kterou pro zemi přinesl.

Santa Anna měl kromě příznivců ale i velkou skupinu odpůrců, kteří mu stále neodpustili jeho staré vojenské porážky. Při výkonu prezidentské funkce se také neprojevoval jako moudrý politik. Byl bezohledný a podněcoval sociální rozbroje, které vedly k četným demonstracím. Rozzuřený dav dokonce v roce 1844 vykopal Santa Annovu končetinu a předváděl ji v ulicích Mexico City.

Z prezidenta přeborník kohoutích zápasů

V roce 1847, během mexicko-americké války, se američtí vojáci zmocnili protézy Santa Anny. Santa Annovi se sice podařilo nějak uniknout, ale při zběsilém úprku na koni protézu ztratil. Američtí vojáci se jí zmocnili a s „velkou slávou“ odvezli do Illinois. V současné době je noha Santa Anny vystavena ve Státním vojenském muzeu ve Springfieldu.

Po porážce v roce 1848 Santa Anna opustil Mexico City a v letech 1855-1874 žil v exilu ve Spojených státech, na Kubě, Svatém Tomáši a v Kolumbii. Podzim svého života Santa Anna strávil tím, že se věnoval hazardním hrám a kohoutím zápasům. Hazardní hry ho sice nedokázaly uživit, ale jeho cvičení kohouti patřili k nejlepším.


V té době již téměř oslepl a byl nepohyblivý. Zemřel 21. června 1876 v Mexico City ve věku 82 let. Santa Anna byl pohřben na hřbitově Panteón del Tepeyac s vojenskými poctami.

Zdroj:

sanjacinto-museum.org, tshaonline.com, newworldencyklopedia.org, library.uta.edu

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -