Pondělí, 22 července, 2024

Pořadatelé maratonského běhu v Mexiku museli vyloučit 11 tisíc běžců kvůli podvádění

Mohlo by vás zajímat

Maraton v Mexico City, jeden z nejvýznamnějších běžeckých závodů v Severní Americe, se dočkal obrovského skandálu, protože během závodu pořadatelé za podvody diskvalifikovali ohromující počet účastníků. Výsledky se anulovaly více jak třetině běžců z takřka 30 tisíc sportovců!

- Reklama -

Podvádění při maratonu bohužel není žádná novinka. V minulosti už se dávno objevily případy, kdy se některý ze sportovců snažil si zkrátit trať či získat nějakou nefér výhodu. Zapletli se dokonce i renomované legendy maratonského běhu, jako například australská ultramaratonkyně Joasia Zakrzewski, která čelila obvinění z používání automobilu během závodu. Nebo Kelly Agnewová, kterou obvinili, že se schovávala na přenosných toaletách, aby vynechala část závodu. To však není nic proti tomu, co se odehrálo na letošním maratonu v Mexico City, který se běžel 27. srpna. Tam totiž pravděpodobně vznikl dost pochybný rekord, co se týče počtu diskvalifikací kvůli podezření z podvodu.

Používali kola, auta i autobusy

Všechno to začalo stížnostmi na nečestné chování některých účastníků závodu. Objevily se zprávy o běžcích, kteří se uchýlili k různým dopravním prostředkům, včetně automobilů, veřejné dopravy a dokonce kol, aby obešli úseky trati závodu. Organizátoři maratonu urychleně přijali opatření.

V reakci na obvinění Sportovní institut Mexico City uvedl: „Sportovní institut Mexico City oznamuje, že přistoupí k identifikaci případů, kdy účastníci XL Mexico City Marathon Telcel 2023 projevili během závodu nesportovní chování, a anuluje jim registrační časy.“

Organizátoři zahájili vyšetřování této záležitosti a prověřují údaje ze sledovacích zařízení na 5 km, která monitorují, zda účastníci dokončili všechny úseky maratonu. Zjistilo se, že běžců, kteří neuběhli celý závod, jsou celé tisíce!

Smutný rekord maratonského běhu

Zatímco někteří z diskvalifikovaných obvinění důrazně odmítli a tvrdí, že sledovací zařízení byla vadná, organizátoři maratonu si za rozhodnutím stojí. A to i přes to, že tato kontroverze je obrovskou kaňkou na pověsti jedné z nejvýznamnějších běžeckých akcí v Severní Americe.

Stojí za zmínku, že maraton v Mexico City se s podvody musel prát už v minulosti. V roce 2017 se zjistilo, že neuvěřitelných 6 000 běžců závod nedokončilo a pořadatelé jim tak zabavili cílové medaile. V následujícím roce čelilo diskvalifikaci „jen“ 3 000 účastníků. Letošní počet diskvalifikovaných a skandál s tím spojený se ale do historie zapíší jako nejrozsáhlejší případ podvodu v historii maratonu.

Nikdo z elitních běžců, kteří se akce zúčastnili, naštěstí diskvalifikován nebyl. Incident je ale i tak jasnou připomínkou, že boj proti podvádění ve světě závodního běhu bohužel nejspíš nikdy neskončí.

Zdroj:

USAtoday.com, marca.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -