Sobota, 20 dubna, 2024

Pořadatelé maratonského běhu v Mexiku museli vyloučit 11 tisíc běžců kvůli podvádění

Mohlo by vás zajímat

Maraton v Mexico City, jeden z nejvýznamnějších běžeckých závodů v Severní Americe, se dočkal obrovského skandálu, protože během závodu pořadatelé za podvody diskvalifikovali ohromující počet účastníků. Výsledky se anulovaly více jak třetině běžců z takřka 30 tisíc sportovců!

- Reklama -

Podvádění při maratonu bohužel není žádná novinka. V minulosti už se dávno objevily případy, kdy se některý ze sportovců snažil si zkrátit trať či získat nějakou nefér výhodu. Zapletli se dokonce i renomované legendy maratonského běhu, jako například australská ultramaratonkyně Joasia Zakrzewski, která čelila obvinění z používání automobilu během závodu. Nebo Kelly Agnewová, kterou obvinili, že se schovávala na přenosných toaletách, aby vynechala část závodu. To však není nic proti tomu, co se odehrálo na letošním maratonu v Mexico City, který se běžel 27. srpna. Tam totiž pravděpodobně vznikl dost pochybný rekord, co se týče počtu diskvalifikací kvůli podezření z podvodu.

Používali kola, auta i autobusy

Všechno to začalo stížnostmi na nečestné chování některých účastníků závodu. Objevily se zprávy o běžcích, kteří se uchýlili k různým dopravním prostředkům, včetně automobilů, veřejné dopravy a dokonce kol, aby obešli úseky trati závodu. Organizátoři maratonu urychleně přijali opatření.

V reakci na obvinění Sportovní institut Mexico City uvedl: „Sportovní institut Mexico City oznamuje, že přistoupí k identifikaci případů, kdy účastníci XL Mexico City Marathon Telcel 2023 projevili během závodu nesportovní chování, a anuluje jim registrační časy.“

Organizátoři zahájili vyšetřování této záležitosti a prověřují údaje ze sledovacích zařízení na 5 km, která monitorují, zda účastníci dokončili všechny úseky maratonu. Zjistilo se, že běžců, kteří neuběhli celý závod, jsou celé tisíce!

Smutný rekord maratonského běhu

Zatímco někteří z diskvalifikovaných obvinění důrazně odmítli a tvrdí, že sledovací zařízení byla vadná, organizátoři maratonu si za rozhodnutím stojí. A to i přes to, že tato kontroverze je obrovskou kaňkou na pověsti jedné z nejvýznamnějších běžeckých akcí v Severní Americe.

Stojí za zmínku, že maraton v Mexico City se s podvody musel prát už v minulosti. V roce 2017 se zjistilo, že neuvěřitelných 6 000 běžců závod nedokončilo a pořadatelé jim tak zabavili cílové medaile. V následujícím roce čelilo diskvalifikaci „jen“ 3 000 účastníků. Letošní počet diskvalifikovaných a skandál s tím spojený se ale do historie zapíší jako nejrozsáhlejší případ podvodu v historii maratonu.

Nikdo z elitních běžců, kteří se akce zúčastnili, naštěstí diskvalifikován nebyl. Incident je ale i tak jasnou připomínkou, že boj proti podvádění ve světě závodního běhu bohužel nejspíš nikdy neskončí.

Zdroj:

USAtoday.com, marca.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -