Čtvrtek, 23 ledna, 2025

Mayské lékařství využívalo překvapivě účinné metody, jak tišit bolest

Mohlo by vás zajímat

Mayská lékařská praxe byla složitou kombinací využití mysli, těla, náboženství, rituálů a vědy. Mayští šamani ale také používali překvapivě sofistikované praktiky.

- Reklama -

Mayská medicína jako taková se především zaměřovala na koncept životní síly. Šlo o myšlenku, že tuto sílu lze nasměrovat tam, kde jí tělo potřebuje. Úkolem léčitele bylo proto tuto životní sílu, která vše spojuje, vyrovnávat a používat tak, aby člověku co nejvíce pomohla. Protože se podle mayských učení tato „životní energie“ nacházela také v rostlinách, bylo nedílnou součástí mayského léčitelství využívání rostlin a bylin.

Hlavní roli při určování nemoci hrála krev. V kombinaci s měřeným pulsem byla klíčovým nástrojem ke stanovení diagnózy. Nemoci Mayové rozdělovali do dvou kategorií – na „horké“ nebo „studené“. Chuťově pálivé potraviny jako je cibule a zázvor, se používaly na léčení studené nemoci a naopak.

Zubní plomby z pyritu

Mayové byli také velmi zruční v zubním lékařství. Falešné zuby vyráběly z nefritu a tyrkysu, podle toho, co si pacient mohl dovolit. Pokud byla zapotřebí plomba, používal se k jejímu zhotovení železný pyrit („zlato bláznů“).

Mayové se zabývali i úpravou zubů, panoval mezi nimi trend špičáků. Zuby si Mayové pilovaly do špiček, brousily do obdélníků a vyvrtávali do nich otvory.

Jak ví asi každý, kdo zažil nějakou zubní trampotu, jakákoli potíž v tomhle směru bývá spojena s obrovskou bolestí. S tou si také Mayové uměli poradit. Bolest se často léčila využitím stavu transu, který šamani navozovali za pomoci látek měnících mysl. V tomto případě se bavíme o bylinách, které se běžně používají při rituálech. Květiny, houby, tabák a rostliny, které se používaly k výrobě léčiv a alkoholických látek Inidiáni obvykle i kouřili. V případě potřeby bylo možné použít i rituální klystýr pro rychlé vstřebání léčiv a okamžitou úlevu od bolesti.

Mayové si ale překvapivě šikovně uměli poradit i s bodnutím jedovatým hmyzem. K jejich léčení se používaly horké lázně neboli temazcal, které měly pacienta povzbudit k vypocení a vyloučení nečistot z těla. Používaly se také při onemocněních, jako je revmatismus, horečky, únava po bitvě nebo u žen, které právě porodily. Horká pára měla pomoci očistit a regenerovat tělo pro dlouhý a zdravý život.

Zničující neštovice

S čím ale Mayská civilizace nepočítala, byl import nemocí z jiných světadílů. Když do Jižní Ameriky dorazili Španělé a začali se snažit si Maye podrobit, přinesli s sebou nemoci, se kterými si ani nejzkušenější indiánští léčitelé nevěděli rady. Mezi jinými třeba chřipku, spalničky a tuberkulózu.

Ty ale nebyly pro Maye smrtící. Tou se stala až epidemie neštovic, která zničila celou civilizaci a během jednoho století zahubila až 90 % domorodého obyvatelstva. Proti rychle se šířící nemoci v rozsahu, který byl dříve nepředstavitelný, přírodní bylinné léky Mayů bohužel neměly šanci.

Zdroj:

Wikipedie, historyanswers.co.uk, baus.org.uk

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.
- Reklama -