Sobota, 20 dubna, 2024

Mayské lékařství využívalo překvapivě účinné metody, jak tišit bolest

Mohlo by vás zajímat

Mayská lékařská praxe byla složitou kombinací využití mysli, těla, náboženství, rituálů a vědy. Mayští šamani ale také používali překvapivě sofistikované praktiky.

- Reklama -

Mayská medicína jako taková se především zaměřovala na koncept životní síly. Šlo o myšlenku, že tuto sílu lze nasměrovat tam, kde jí tělo potřebuje. Úkolem léčitele bylo proto tuto životní sílu, která vše spojuje, vyrovnávat a používat tak, aby člověku co nejvíce pomohla. Protože se podle mayských učení tato „životní energie“ nacházela také v rostlinách, bylo nedílnou součástí mayského léčitelství využívání rostlin a bylin.

Hlavní roli při určování nemoci hrála krev. V kombinaci s měřeným pulsem byla klíčovým nástrojem ke stanovení diagnózy. Nemoci Mayové rozdělovali do dvou kategorií – na „horké“ nebo „studené“. Chuťově pálivé potraviny jako je cibule a zázvor, se používaly na léčení studené nemoci a naopak.

Zubní plomby z pyritu

Mayové byli také velmi zruční v zubním lékařství. Falešné zuby vyráběly z nefritu a tyrkysu, podle toho, co si pacient mohl dovolit. Pokud byla zapotřebí plomba, používal se k jejímu zhotovení železný pyrit („zlato bláznů“).

Mayové se zabývali i úpravou zubů, panoval mezi nimi trend špičáků. Zuby si Mayové pilovaly do špiček, brousily do obdélníků a vyvrtávali do nich otvory.

Jak ví asi každý, kdo zažil nějakou zubní trampotu, jakákoli potíž v tomhle směru bývá spojena s obrovskou bolestí. S tou si také Mayové uměli poradit. Bolest se často léčila využitím stavu transu, který šamani navozovali za pomoci látek měnících mysl. V tomto případě se bavíme o bylinách, které se běžně používají při rituálech. Květiny, houby, tabák a rostliny, které se používaly k výrobě léčiv a alkoholických látek Inidiáni obvykle i kouřili. V případě potřeby bylo možné použít i rituální klystýr pro rychlé vstřebání léčiv a okamžitou úlevu od bolesti.

Mayové si ale překvapivě šikovně uměli poradit i s bodnutím jedovatým hmyzem. K jejich léčení se používaly horké lázně neboli temazcal, které měly pacienta povzbudit k vypocení a vyloučení nečistot z těla. Používaly se také při onemocněních, jako je revmatismus, horečky, únava po bitvě nebo u žen, které právě porodily. Horká pára měla pomoci očistit a regenerovat tělo pro dlouhý a zdravý život.

Zničující neštovice

S čím ale Mayská civilizace nepočítala, byl import nemocí z jiných světadílů. Když do Jižní Ameriky dorazili Španělé a začali se snažit si Maye podrobit, přinesli s sebou nemoci, se kterými si ani nejzkušenější indiánští léčitelé nevěděli rady. Mezi jinými třeba chřipku, spalničky a tuberkulózu.

Ty ale nebyly pro Maye smrtící. Tou se stala až epidemie neštovic, která zničila celou civilizaci a během jednoho století zahubila až 90 % domorodého obyvatelstva. Proti rychle se šířící nemoci v rozsahu, který byl dříve nepředstavitelný, přírodní bylinné léky Mayů bohužel neměly šanci.

Zdroj:

Wikipedie, historyanswers.co.uk, baus.org.uk

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -