Úterý, 23 července, 2024

Mayské lékařství využívalo překvapivě účinné metody, jak tišit bolest

Mohlo by vás zajímat

Mayská lékařská praxe byla složitou kombinací využití mysli, těla, náboženství, rituálů a vědy. Mayští šamani ale také používali překvapivě sofistikované praktiky.

- Reklama -

Mayská medicína jako taková se především zaměřovala na koncept životní síly. Šlo o myšlenku, že tuto sílu lze nasměrovat tam, kde jí tělo potřebuje. Úkolem léčitele bylo proto tuto životní sílu, která vše spojuje, vyrovnávat a používat tak, aby člověku co nejvíce pomohla. Protože se podle mayských učení tato „životní energie“ nacházela také v rostlinách, bylo nedílnou součástí mayského léčitelství využívání rostlin a bylin.

Hlavní roli při určování nemoci hrála krev. V kombinaci s měřeným pulsem byla klíčovým nástrojem ke stanovení diagnózy. Nemoci Mayové rozdělovali do dvou kategorií – na „horké“ nebo „studené“. Chuťově pálivé potraviny jako je cibule a zázvor, se používaly na léčení studené nemoci a naopak.

Zubní plomby z pyritu

Mayové byli také velmi zruční v zubním lékařství. Falešné zuby vyráběly z nefritu a tyrkysu, podle toho, co si pacient mohl dovolit. Pokud byla zapotřebí plomba, používal se k jejímu zhotovení železný pyrit („zlato bláznů“).

Mayové se zabývali i úpravou zubů, panoval mezi nimi trend špičáků. Zuby si Mayové pilovaly do špiček, brousily do obdélníků a vyvrtávali do nich otvory.

Jak ví asi každý, kdo zažil nějakou zubní trampotu, jakákoli potíž v tomhle směru bývá spojena s obrovskou bolestí. S tou si také Mayové uměli poradit. Bolest se často léčila využitím stavu transu, který šamani navozovali za pomoci látek měnících mysl. V tomto případě se bavíme o bylinách, které se běžně používají při rituálech. Květiny, houby, tabák a rostliny, které se používaly k výrobě léčiv a alkoholických látek Inidiáni obvykle i kouřili. V případě potřeby bylo možné použít i rituální klystýr pro rychlé vstřebání léčiv a okamžitou úlevu od bolesti.

Mayové si ale překvapivě šikovně uměli poradit i s bodnutím jedovatým hmyzem. K jejich léčení se používaly horké lázně neboli temazcal, které měly pacienta povzbudit k vypocení a vyloučení nečistot z těla. Používaly se také při onemocněních, jako je revmatismus, horečky, únava po bitvě nebo u žen, které právě porodily. Horká pára měla pomoci očistit a regenerovat tělo pro dlouhý a zdravý život.

Zničující neštovice

S čím ale Mayská civilizace nepočítala, byl import nemocí z jiných světadílů. Když do Jižní Ameriky dorazili Španělé a začali se snažit si Maye podrobit, přinesli s sebou nemoci, se kterými si ani nejzkušenější indiánští léčitelé nevěděli rady. Mezi jinými třeba chřipku, spalničky a tuberkulózu.

Ty ale nebyly pro Maye smrtící. Tou se stala až epidemie neštovic, která zničila celou civilizaci a během jednoho století zahubila až 90 % domorodého obyvatelstva. Proti rychle se šířící nemoci v rozsahu, který byl dříve nepředstavitelný, přírodní bylinné léky Mayů bohužel neměly šanci.

Zdroj:

Wikipedie, historyanswers.co.uk, baus.org.uk

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -