Úterý, 23 července, 2024

Nový lék na cukrovku pomohl pacientům shodit až 20 procent váhy. Může změnit boj s obezitou

Mohlo by vás zajímat

Nedávná studie vědců z Yale prokázala, že injekce zbrusu nového léku na cukrovku pomohla pacientům bezpečně shodit až 20 procent jejich tělesné hmotnosti. Mohlo by jít o totální obrat v boji proti nadváze.

Stačila pravidelná týdenní dávka léku na cukrovku a u lidí s obezitou došlo k výraznému úbytku hmotnosti. Zdá se to neslýchané, což je také důvod, proč výsledky studie vědců z Yale označují odborníci za převratné. Vědci z Yaleovy univerzity v rámci 72týdenní studie sledovali pacienty léčené lékem jménem tirzepatid. Zkoumaní pacienti byli buď obézní, nebo měli alespoň jedno zdravotní onemocnění související s hmotností. Tirzepatid, lék, který už se v Americe prodává, jednou týdně napodobuje účinky dvou hormonů, které pomáhají kontrolovat hladinu cukru v krvi a vysílají signály plnosti ze střev do mozku.

Předchozí studie týkající se cukrovky zjistily, že uživatelé léku na předpis, který FDA schválila v květnu, často jedli méně a hubli. V nejnovější analýze, která se netýkala diabetiků, však vědci tvrdí, že ti, kteří užívali 15 mg injekce – nejvyšší zkoumanou dávku – zaznamenali průměrný úbytek hmotnosti kolem 20 kilogramů! U většiny účastníků studie nebyly přitom vedlejší účinky tirzepatidu nijak závažné, uvedl Jeff Emmick, viceprezident pro vývoj produktů v diabetologické divizi farmaceutického gigantu Lilly, který lék vyrábí.

- Reklama -

Revoluce v léčbě cukrovky

K podobnému úbytku na váze jinak přitom nelze lékařsky docílit jinak než pomocí chirurgického zákroku, řekl Dr. Robert Gabbay, hlavní vědecký a lékařský pracovník Americké diabetologické asociace. „Tohle je možná potenciální změna v tom, jak přemýšlíme o léčbě lidí s diabetem 2. typu,“ řekl Gabbay k výsledkům aktuální studie.

Z celkových výsledků studie vychází, že devět z deseti účastníků shodilo a více než polovina ze sledovaných pacientů pak ztratila neuvěřitelných 20 procent celkové hmotnosti! Téměř u všech, kteří lék užívali, se navíc zlepšila hladina cukru v krvi, krevní tlak a hladinu cholesterolu.

Obezita jako drahá nemoc

Jediným negativem této skvělé zprávy je tak momentálně cenu podobně úspěšného léku. Tirzepatid se prodává maloobchodně za cenu téměř 1 000 dolarů za čtyřtýdenní zásobu. A zatím se používá jen při léčbě diabetu. To ovšem jeho výrobce hodlá brzy změnit, protože už si zažádal o povolení vést lék jako prostředek na hubnutí.

„Obezitu bychom měli léčit stejně jako jakoukoli jinou chronickou chorobu – účinnými a bezpečnými postupy, které se zaměřují na základní mechanismy onemocnění – a výsledky naší studie zdůrazňují, že tirzepatid by to mohl zařídit,“ řekla doktorka Ania Jastreboffová z Yaleovy univerzity.

Zdroj:

CNN, Guardian, USA Today, nhregister.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -