Sobota, 25 května, 2024

Nový lék na cukrovku pomohl pacientům shodit až 20 procent váhy. Může změnit boj s obezitou

Mohlo by vás zajímat

Nedávná studie vědců z Yale prokázala, že injekce zbrusu nového léku na cukrovku pomohla pacientům bezpečně shodit až 20 procent jejich tělesné hmotnosti. Mohlo by jít o totální obrat v boji proti nadváze.

Stačila pravidelná týdenní dávka léku na cukrovku a u lidí s obezitou došlo k výraznému úbytku hmotnosti. Zdá se to neslýchané, což je také důvod, proč výsledky studie vědců z Yale označují odborníci za převratné. Vědci z Yaleovy univerzity v rámci 72týdenní studie sledovali pacienty léčené lékem jménem tirzepatid. Zkoumaní pacienti byli buď obézní, nebo měli alespoň jedno zdravotní onemocnění související s hmotností. Tirzepatid, lék, který už se v Americe prodává, jednou týdně napodobuje účinky dvou hormonů, které pomáhají kontrolovat hladinu cukru v krvi a vysílají signály plnosti ze střev do mozku.

Předchozí studie týkající se cukrovky zjistily, že uživatelé léku na předpis, který FDA schválila v květnu, často jedli méně a hubli. V nejnovější analýze, která se netýkala diabetiků, však vědci tvrdí, že ti, kteří užívali 15 mg injekce – nejvyšší zkoumanou dávku – zaznamenali průměrný úbytek hmotnosti kolem 20 kilogramů! U většiny účastníků studie nebyly přitom vedlejší účinky tirzepatidu nijak závažné, uvedl Jeff Emmick, viceprezident pro vývoj produktů v diabetologické divizi farmaceutického gigantu Lilly, který lék vyrábí.

- Reklama -

Revoluce v léčbě cukrovky

K podobnému úbytku na váze jinak přitom nelze lékařsky docílit jinak než pomocí chirurgického zákroku, řekl Dr. Robert Gabbay, hlavní vědecký a lékařský pracovník Americké diabetologické asociace. „Tohle je možná potenciální změna v tom, jak přemýšlíme o léčbě lidí s diabetem 2. typu,“ řekl Gabbay k výsledkům aktuální studie.

Z celkových výsledků studie vychází, že devět z deseti účastníků shodilo a více než polovina ze sledovaných pacientů pak ztratila neuvěřitelných 20 procent celkové hmotnosti! Téměř u všech, kteří lék užívali, se navíc zlepšila hladina cukru v krvi, krevní tlak a hladinu cholesterolu.

Obezita jako drahá nemoc

Jediným negativem této skvělé zprávy je tak momentálně cenu podobně úspěšného léku. Tirzepatid se prodává maloobchodně za cenu téměř 1 000 dolarů za čtyřtýdenní zásobu. A zatím se používá jen při léčbě diabetu. To ovšem jeho výrobce hodlá brzy změnit, protože už si zažádal o povolení vést lék jako prostředek na hubnutí.

„Obezitu bychom měli léčit stejně jako jakoukoli jinou chronickou chorobu – účinnými a bezpečnými postupy, které se zaměřují na základní mechanismy onemocnění – a výsledky naší studie zdůrazňují, že tirzepatid by to mohl zařídit,“ řekla doktorka Ania Jastreboffová z Yaleovy univerzity.

Zdroj:

CNN, Guardian, USA Today, nhregister.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -