Pondělí, 22 července, 2024

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Mohlo by vás zajímat

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

- Reklama -

Na prastarých skalních malbách lze nalézt vyprávění o psech, kteří chodili s člověkem. Tyto příběhy sahají až 20 000 let zpět do doby před zemědělskými lovci-sběrači. První důkazy o využití psů pro lov, se pak objevilo v době před 12 000 lety, kdy krom lovu lidé psy využívali k hlídání a tahání těžkých břemen. V téměř každé kultuře hráli psi dlouhou a důležitou roli.

Psi využívali starověcí Číňané, Egypťané, Řeci i Římané

Starověcí Číňané chovali psy jako společníky a pro lov. V Egyptě měli psi zase spíš kulturní význam a často byli balzámováni a pohřbíváni se svými majiteli. V hrobě starověkého faraona Ramzese jsou malby, na kterých je zobrazen s loveckými psy. Starověcí Řekové si také psů velmi vážili. Sókratés dokonce prohlásil, že psi jsou opravdovými filozofy. Starověcí Římané také chovali psy jako lovecká zvířata a strážné psy.

Historie selektivního chování psů pro konkrétní účely sahá alespoň 9 000 let zpátky. Ve 14. století byli lovečtí psi běžní v Evropě. Ale vzhledem k času a zdrojům potřebným k rozvoji psa v cvičené lovecké zvíře, se tímto způsobem chovali výhradně pro šlechtu.

První kniha o psích druzích pochází ze 16. století

První kniha detailně popisující psy používané k lovu pochází alespoň z 16. století z Británie s publikací z roku 1570. Pochází od Dr. Johna Caiuse a nese název „Of Englishe Dogges, the Diversities, the Names, the Natures, and the Properties“.

Od doby, kdy začala domestikace psů a jejich specializovaný chov, se tradice loveckých psů vyvinula do toho, co se stalo pestrým souborem plemen psů, z nichž každé bylo vytvořeno pro konkrétní lovecký účel. Dnes lze většinu loveckých psů zařadit do několika hlavních kategorií.

Lovečtí psi

Lovečtí psi jsou vynikající k vyhánění skryté zvěře, včetně ptactva a malých savců. Mezi plemena loveckých psů patří španělé, ohaři, retrívři, setři a vodní psi, jako jsou pudli nebo irští vodní psi.

Teriéři

Teriéři jsou výborní psi na lov malé zvěře. Dokáží najít nory a vyhnat nebo zabít hrabavá zvířata. Mezi plemena teriérů patří Jack Russell teriéři, foxteriéři, yorkshirští teriéři, bostonský teriér, bulteriéři, skotští teriéři a hraniční teriéři.

Honiči

Existují dva typy honičů – zrakoví honiči a stopaři. Stopaři jsou vynikající ve sledování kořisti na dlouhou vzdálenost a proslavili se svou vytrvalostí při lovu. Plemena stopařů zahrnují liščí hony, bígly nebo bassety. Zrakoví honači jsou známí svým ostrým zrakem a dokážou spatřit a sledovat kořist na značnou vzdálenost. Oblíbenými plemeny zrakových honáčů jsou faraónský pes nebo chrt.

Zdroj:

captainhunter.com, Wikipedie, hunter-ed.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.
- Reklama -