Pondělí, 15 dubna, 2024

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Mohlo by vás zajímat

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

- Reklama -

Na prastarých skalních malbách lze nalézt vyprávění o psech, kteří chodili s člověkem. Tyto příběhy sahají až 20 000 let zpět do doby před zemědělskými lovci-sběrači. První důkazy o využití psů pro lov, se pak objevilo v době před 12 000 lety, kdy krom lovu lidé psy využívali k hlídání a tahání těžkých břemen. V téměř každé kultuře hráli psi dlouhou a důležitou roli.

Psi využívali starověcí Číňané, Egypťané, Řeci i Římané

Starověcí Číňané chovali psy jako společníky a pro lov. V Egyptě měli psi zase spíš kulturní význam a často byli balzámováni a pohřbíváni se svými majiteli. V hrobě starověkého faraona Ramzese jsou malby, na kterých je zobrazen s loveckými psy. Starověcí Řekové si také psů velmi vážili. Sókratés dokonce prohlásil, že psi jsou opravdovými filozofy. Starověcí Římané také chovali psy jako lovecká zvířata a strážné psy.

Historie selektivního chování psů pro konkrétní účely sahá alespoň 9 000 let zpátky. Ve 14. století byli lovečtí psi běžní v Evropě. Ale vzhledem k času a zdrojům potřebným k rozvoji psa v cvičené lovecké zvíře, se tímto způsobem chovali výhradně pro šlechtu.

První kniha o psích druzích pochází ze 16. století

První kniha detailně popisující psy používané k lovu pochází alespoň z 16. století z Británie s publikací z roku 1570. Pochází od Dr. Johna Caiuse a nese název „Of Englishe Dogges, the Diversities, the Names, the Natures, and the Properties“.

Od doby, kdy začala domestikace psů a jejich specializovaný chov, se tradice loveckých psů vyvinula do toho, co se stalo pestrým souborem plemen psů, z nichž každé bylo vytvořeno pro konkrétní lovecký účel. Dnes lze většinu loveckých psů zařadit do několika hlavních kategorií.

Lovečtí psi

Lovečtí psi jsou vynikající k vyhánění skryté zvěře, včetně ptactva a malých savců. Mezi plemena loveckých psů patří španělé, ohaři, retrívři, setři a vodní psi, jako jsou pudli nebo irští vodní psi.

Teriéři

Teriéři jsou výborní psi na lov malé zvěře. Dokáží najít nory a vyhnat nebo zabít hrabavá zvířata. Mezi plemena teriérů patří Jack Russell teriéři, foxteriéři, yorkshirští teriéři, bostonský teriér, bulteriéři, skotští teriéři a hraniční teriéři.

Honiči

Existují dva typy honičů – zrakoví honiči a stopaři. Stopaři jsou vynikající ve sledování kořisti na dlouhou vzdálenost a proslavili se svou vytrvalostí při lovu. Plemena stopařů zahrnují liščí hony, bígly nebo bassety. Zrakoví honači jsou známí svým ostrým zrakem a dokážou spatřit a sledovat kořist na značnou vzdálenost. Oblíbenými plemeny zrakových honáčů jsou faraónský pes nebo chrt.

Zdroj:

captainhunter.com, Wikipedie, hunter-ed.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.

Elon Musk chce do 4 let uskutečnit svou první misi na Mars

Kontroverzní miliardář Elon Musk má v plánu do čtyř let vyslat na Mars první vesmírnou loď společnosti SpaceX.
- Reklama -