Úterý, 23 července, 2024

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Clarkson proslul díky výjimečné jazykové pohotovosti, břitkému humoru, ale také konfliktností a schopnosti urazit kohokoliv.

Mohlo by vás zajímat

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole a její manžel obchodní cestující. Rodina žila na čtyři sta let starém statku. Jeremy na léta vzpomíná jako na šťastná. Jeho rodiče se potýkali s finančními problémy, ale Jeremymu chtěli přesto dopřát dobré vzdělání.

- Reklama -

Opravdu nechtěli, abych chodil do místní státní školy v Jižním Yorkshiru, která byla drsná,“ řekl jednou Clarkson v pořadu Desert Island Discs na BBC Radio 4.

Problémy začaly už na škole

Když se rodině podařilo získat finanční prostředky, poslali třináctiletého Jeremyho na internátní rodinnou školu v Reptonu v Derbyshire.

Přestože se jednalo o prestižní ústav, Jeremy se zde příliš dobře necítil. Ocitl se mimo domov a začaly s ním být problémy.

Z čista jasna jsem zjistil, že se můžu chovat špatně, aniž by mi bylo trapné, že to rodiče zjistí. A když to zjistí učitel – koho to vlastně zajímá? Koho zajímá, že učitel angličtiny ví, že jste si dali cigáro?“ komentoval Jeremy své tehdejší chování.

Mezi spolužáky Jeremy vynikal pohotovostí a inteligencí, měl však obrovské kázeňské problémy. Nerespektoval internátní nařízení, pil, kouřil, chodil za ženami. Problémy vyvrcholily pouhých deset dní před maturitou, kdy ho ze školy vyloučili.

Clarkson se vrátil domů k rodičům a začal pracovat v rodinné firmě, píše BBC. Rodiče si, na rozdíl od něj, dělali obavy o jeho budoucnost:

Byli na mě hrozně naštvaní, ale já jsem věděl, že se něco najde. Vždycky se něco najde. V mém životě to tak je.

Kariéra novináře začala náhodou

https://www.instagram.com/p/COxWxsbM6YE

Jednoho dne se Jeremy procházel po ulici a narazil na generálního ředitele místních novin, rodinného známého, který se ho zeptal, co tam dělá. Poté, co mu vysvětlil své vyloučení, odpověděl, že by se měl stát novinářem. Takto začala Clarksonova hvězdná kariéra.

Se získáním práce Clarkson nikdy problémy neměl. Jeho nezaměnitelný styl psaní mu otvíral dveře v podstatě do jakýchkoliv novin. Stal se pravidelným přispěvatelem The Sun, The Sunday Times a The Times.

Clarksonovou velkou láskou byla auta. V roce 1984 založil společnost Motoring Press Agency, která se specializovala na testy silničních automobilů. Výstupy pak prodával do motoristických časopisů. Také pravidelně přispíval do magazínu Top Gear, který ho následně proslavil.

Top Gear


Byl přesně to, co jsem hledal – nadšený motoristický spisovatel, který umí udělat z aut v televizi zábavu,“ prohlásil producent a moderátor, který s Clarksonem začal spolupracovat.

Byl svéhlavý a neuctivý. To, že vypadal a mluvil přesně jako dvacetiletý bývalý školák, nevadilo. Věděl jsem, že je to člověk na svém místě.

Top Gear běžel od roku 1977. Clarkson se v něm poprvé objevil jako moderátor v roce 1988, informuje web osobnosti.cz. V riflích a ležérním saku, často nedobře oholený a s břitkým humorem, jehož ostří se mohlo otočit proti komukoliv. Byl nevypočitatelný, jeho stylem bylo šokovat a fanoušci ho milovali. Top Gearu obrovsky stoupla sledovanost. Mnoho lidí začalo pořad sledovat ne kvůli zajmu o motorismus, ale kvůli Clarksonovi.

Hvězda neotřelého moderátora stoupala. Jeho humor ale postupem času začal být za hranou. Nebral si servítky před nikým a před ničím. Na paškál si bral politiky, národnostní menšiny, ženy, celebrity. Začal mít konflikty s členy štábu.

Dokonce naznačil, že jeho vlastní styl se mu omrzel, když napsal do Top Gear Magazine: „Taktika šokování se stala předvídatelnou, a tak už nebyla šokující.“

Jak žije nyní?

V březnu roku 2015 měl Clarkson velkou roztržku s producentem, zašel tak daleko, že mu dal pěstí. BBC s ním rozvázala smlouvu. James May a Richard Hammond, kolegové, kteří moderovali pořad s ním, opustili Top Gear záhy pro Clarkonovi.

Clarkson žije nedaleko městečka Chipping Norton v hrabství Oxfordshire, píše aktualne.cz. Se svou druhou ženou Frances Cainovou vychovává tři děti. Přestavěli starý maják a založili u něj farmu.

Uzavřel smlouvu se společností Amazon Prime a od roku 2016 moderuje pořad The Grand Tour, uvedlo BBC.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.
- Reklama -