Sobota, 18 května, 2024

Zbraně

Nejnovější články

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

1000 tun vážící tank měl Hitlerovi pomoct vyhrát 2. světovou válku

Během druhé světové války představili nacisté prototypy neobvyklých zbraní, zahrnující obrovská letadla, pokročilé lodě, rakety, železnici a zejména tanky. Adolf Hitler podporoval vývoj těchto takzvaných "válkou vyhrávajících" zbraní, včetně bojovného tanku Maus vážícího 188 tun.

Těžký Gustav: Nejdražší Hitlerova hračka si vystřelila pouze jedinkrát

Velká obléhací děla nebyla v dějinách válečnictví ničím výjimečným. Sloužila k dobývání hradů a pevností už ve středovku. Jejich výhodou byla velká palebná síla,...

Nejtěžší tank 2. světové války? Panzer VIII Mouse, který osobně schválil Hitler

Panzer VIII Maus byl supertěžký bojový tank, který se ale nikdy nedostal do akce.

De Havilland Mosquito: Slavnému letounu z 2. světové války se přezdívalo „dřevěný zázrak“

Když sir Geoffrey de Havilland poprvé navrhl dvoumístný bombardér ze dřeva bez výzbroje, většina lidí nad jeho nápadem jen udiveně pozvedla obočí. Po druhé světové válce se ale letoun de Havilland Mosquito stal jedním z nejúspěšnějších a nejznámějších letadel vůbec.

Ukrajinci proti Rusům využívají i slavný kulomet Maxim, který vznikl v 19. století

Ukrajinci sice disponují množstvím moderních zbraní od svých západních spojenců, ale to jim nebrání v tom, aby používali také kulomety Maxim, které byly vytvořeny v roce 1884 a poprvé použity v akci během první světové války.

Letoun, co shodil atomové bomby, slaví 80 let od prvního úspěšného letu

Nejpokročilejším vrtulovým bombardérem druhé světové války a prvním bombardérem s přetlakovými prostory pro posádku byl B-29 Superfortress společnosti Boeing. B-29 byl vyvinut pro boj...

Smutný příběh Enola Gay, letadla, které svrhlo bombu na Hirošimu

Boeing B-29 Superfortress, zvaný Enola Gay, byl bombardér americké armády, co svrhl 6. srpna 1945 atomovou bombu na japonské město Hirošima.

Albatros D.Va: Příběh dvouplošníku, který zatratil samotný Rudý baron

Albatros D.Va. Poslední, ale zřejmě také nejméně povedený projekt z řad německých stíhaček Albatros, které létaly během první světové války.
- Reklama -