Pondělí, 15 dubna, 2024

De Havilland Mosquito: Slavnému letounu z 2. světové války se přezdívalo „dřevěný zázrak“

Mohlo by vás zajímat

Když sir Geoffrey de Havilland poprvé navrhl svůj dvoumístný bombardér ze dřeva bez výzbroje, většina lidí nad jeho nápadem jen udiveně pozvedla obočí. Po druhé světové válce se ale dřevěný letoun de Havilland Mosquito stal jedním z nejúspěšnějších a nejznámějších letadel vůbec.

- Reklama -

Během 2. světové války plnilo britské letadlo de Havilland Mosquito celou řadu funkcí, ačkoli bylo téměř celé zkonstruováno ze dřeva. V éře kovových letadel šlo o překvapivé, ale naprosto vědomé rozhodnutí. Konstrukce Mosquita totiž vyžadovala méně hliníku než výroba jiných letadel. Když v proběhu války docházely zásoby hliníku, stalo se Mosquito velmi účinnou válečnou zbraní. Přezdívalo se mu „Dřevěný zázrak“.

Dvoumotorový dvoumístný „dřevěný zázrak“ se vyráběl ze smrkového dřeva, břízy, balsy a překližky. Britskému letectvu sloužil v letech 1941 až 1945 v různých funkcích, a to jako bombardér, lovec ponorek, noční stíhač, klasická stíhačka, nebo záchytný a průzkumný letoun. Byl to první skutečný víceúčelový letoun a nakonec bylo postaveno celkem 50 jeho různých verzí. Mosquita byla rychlá a smrtící letadla, která operovala v řadě operačních zón, včetně Evropy, Středomoří, Atlantiku a Dálného východu.

Dřevěný zázrak musel o svých schopnostech nejdřív přesvědčit

Zpočátku však mělo Britské ministerstvo letectví ze zvláštní konstrukce letounu obavy. Bylo třeba ho přesvědčit několika testy, které ho přesvědčily o jeho potenciálu. K prvnímu letu Mosquita, který skeptiky ujistil, že se nákup vyplatí, došlo až v listopadu 1940, tedy více než rok po začátku druhé světové války.

V květnu 1941 pak vzlétl první stíhací letoun Mosquito do akce. Výkony Mosquita byly britskou vládou opět oficiálně schváleny. Kvůli potřebám války se Mosquito brzy přeměnilo na noční stíhací letoun, který měl chránit britské nebe před útoky Luftwaffe. Bylo vybaveno radarem Airborne Intercept (AI), špičkovou a na tehdejší dobu přísně tajnou technologií.

Z podceňovaného letounu legendou války

V únoru 1944 pak došlo k asi nejslavnější akci letounů Mosquito, když letka 18 Mosquit bombardovala z malé výšky věznici Amiens v Němci okupované Francii a na svobodu se díky tomu dostalo mnoho vězňů a členů francouzského odboje. RAF ostatně Mosquita často nasazovala na mise, které vyžadovaly rychlost a přesnost.

Díky dvojici výkonných motorů Rolls-Royce Merlin, které poháněly vrtule o průměru 3,8 m, se Mosquito mohlo pohybovat po obloze rychlostí více než 644 km/h. Když tyto dvojité dvanáctiválce řvaly, téměř nic nemohlo Mosquito zastavit v letu plnou rychlostí. Ačkoli bylo jen ze dřeva…

Zdroj:

ddaysquadron.org, Wikipedie, warfarehistorynetwork.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -