Úterý, 23 července, 2024

De Havilland Mosquito: Slavnému letounu z 2. světové války se přezdívalo „dřevěný zázrak“

Mohlo by vás zajímat

Když sir Geoffrey de Havilland poprvé navrhl svůj dvoumístný bombardér ze dřeva bez výzbroje, většina lidí nad jeho nápadem jen udiveně pozvedla obočí. Po druhé světové válce se ale dřevěný letoun de Havilland Mosquito stal jedním z nejúspěšnějších a nejznámějších letadel vůbec.

- Reklama -

Během 2. světové války plnilo britské letadlo de Havilland Mosquito celou řadu funkcí, ačkoli bylo téměř celé zkonstruováno ze dřeva. V éře kovových letadel šlo o překvapivé, ale naprosto vědomé rozhodnutí. Konstrukce Mosquita totiž vyžadovala méně hliníku než výroba jiných letadel. Když v proběhu války docházely zásoby hliníku, stalo se Mosquito velmi účinnou válečnou zbraní. Přezdívalo se mu „Dřevěný zázrak“.

Dvoumotorový dvoumístný „dřevěný zázrak“ se vyráběl ze smrkového dřeva, břízy, balsy a překližky. Britskému letectvu sloužil v letech 1941 až 1945 v různých funkcích, a to jako bombardér, lovec ponorek, noční stíhač, klasická stíhačka, nebo záchytný a průzkumný letoun. Byl to první skutečný víceúčelový letoun a nakonec bylo postaveno celkem 50 jeho různých verzí. Mosquita byla rychlá a smrtící letadla, která operovala v řadě operačních zón, včetně Evropy, Středomoří, Atlantiku a Dálného východu.

Dřevěný zázrak musel o svých schopnostech nejdřív přesvědčit

Zpočátku však mělo Britské ministerstvo letectví ze zvláštní konstrukce letounu obavy. Bylo třeba ho přesvědčit několika testy, které ho přesvědčily o jeho potenciálu. K prvnímu letu Mosquita, který skeptiky ujistil, že se nákup vyplatí, došlo až v listopadu 1940, tedy více než rok po začátku druhé světové války.

V květnu 1941 pak vzlétl první stíhací letoun Mosquito do akce. Výkony Mosquita byly britskou vládou opět oficiálně schváleny. Kvůli potřebám války se Mosquito brzy přeměnilo na noční stíhací letoun, který měl chránit britské nebe před útoky Luftwaffe. Bylo vybaveno radarem Airborne Intercept (AI), špičkovou a na tehdejší dobu přísně tajnou technologií.

Z podceňovaného letounu legendou války

V únoru 1944 pak došlo k asi nejslavnější akci letounů Mosquito, když letka 18 Mosquit bombardovala z malé výšky věznici Amiens v Němci okupované Francii a na svobodu se díky tomu dostalo mnoho vězňů a členů francouzského odboje. RAF ostatně Mosquita často nasazovala na mise, které vyžadovaly rychlost a přesnost.

Díky dvojici výkonných motorů Rolls-Royce Merlin, které poháněly vrtule o průměru 3,8 m, se Mosquito mohlo pohybovat po obloze rychlostí více než 644 km/h. Když tyto dvojité dvanáctiválce řvaly, téměř nic nemohlo Mosquito zastavit v letu plnou rychlostí. Ačkoli bylo jen ze dřeva…

Zdroj:

ddaysquadron.org, Wikipedie, warfarehistorynetwork.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -