Čtvrtek, 13 června, 2024

De Havilland Mosquito: Slavnému letounu z 2. světové války se přezdívalo „dřevěný zázrak“

Mohlo by vás zajímat

Když sir Geoffrey de Havilland poprvé navrhl svůj dvoumístný bombardér ze dřeva bez výzbroje, většina lidí nad jeho nápadem jen udiveně pozvedla obočí. Po druhé světové válce se ale dřevěný letoun de Havilland Mosquito stal jedním z nejúspěšnějších a nejznámějších letadel vůbec.

- Reklama -

Během 2. světové války plnilo britské letadlo de Havilland Mosquito celou řadu funkcí, ačkoli bylo téměř celé zkonstruováno ze dřeva. V éře kovových letadel šlo o překvapivé, ale naprosto vědomé rozhodnutí. Konstrukce Mosquita totiž vyžadovala méně hliníku než výroba jiných letadel. Když v proběhu války docházely zásoby hliníku, stalo se Mosquito velmi účinnou válečnou zbraní. Přezdívalo se mu „Dřevěný zázrak“.

Dvoumotorový dvoumístný „dřevěný zázrak“ se vyráběl ze smrkového dřeva, břízy, balsy a překližky. Britskému letectvu sloužil v letech 1941 až 1945 v různých funkcích, a to jako bombardér, lovec ponorek, noční stíhač, klasická stíhačka, nebo záchytný a průzkumný letoun. Byl to první skutečný víceúčelový letoun a nakonec bylo postaveno celkem 50 jeho různých verzí. Mosquita byla rychlá a smrtící letadla, která operovala v řadě operačních zón, včetně Evropy, Středomoří, Atlantiku a Dálného východu.

Dřevěný zázrak musel o svých schopnostech nejdřív přesvědčit

Zpočátku však mělo Britské ministerstvo letectví ze zvláštní konstrukce letounu obavy. Bylo třeba ho přesvědčit několika testy, které ho přesvědčily o jeho potenciálu. K prvnímu letu Mosquita, který skeptiky ujistil, že se nákup vyplatí, došlo až v listopadu 1940, tedy více než rok po začátku druhé světové války.

V květnu 1941 pak vzlétl první stíhací letoun Mosquito do akce. Výkony Mosquita byly britskou vládou opět oficiálně schváleny. Kvůli potřebám války se Mosquito brzy přeměnilo na noční stíhací letoun, který měl chránit britské nebe před útoky Luftwaffe. Bylo vybaveno radarem Airborne Intercept (AI), špičkovou a na tehdejší dobu přísně tajnou technologií.

Z podceňovaného letounu legendou války

V únoru 1944 pak došlo k asi nejslavnější akci letounů Mosquito, když letka 18 Mosquit bombardovala z malé výšky věznici Amiens v Němci okupované Francii a na svobodu se díky tomu dostalo mnoho vězňů a členů francouzského odboje. RAF ostatně Mosquita často nasazovala na mise, které vyžadovaly rychlost a přesnost.

Díky dvojici výkonných motorů Rolls-Royce Merlin, které poháněly vrtule o průměru 3,8 m, se Mosquito mohlo pohybovat po obloze rychlostí více než 644 km/h. Když tyto dvojité dvanáctiválce řvaly, téměř nic nemohlo Mosquito zastavit v letu plnou rychlostí. Ačkoli bylo jen ze dřeva…

Zdroj:

ddaysquadron.org, Wikipedie, warfarehistorynetwork.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -