Sobota, 20 dubna, 2024

Příběh statečného Wojtka, který se zúčastnil bitvy o Monte Cassino a jako jediný medvěd na světě získal vojenskou hodnost

Mohlo by vás zajímat

Příběh vojína Wojtka, který nasazoval život za svou vlast na bojišti druhé světové války, by nebyl nijak výjimečný, kdyby se nejednalo o šest set kilo těžkého medvěda. Jak se mohlo stát, že divokou šelmu pustili do první linie a dokonce mu přidělili hodnost?

- Reklama -

Příběh zvířecího hrdiny se začal psát v roce 1942. Skupina Poláků se za různé, většinou politické prohřešky, octla v sovětském gulagu na Sibiři. Měli ale štěstí, protože díky politické dohodě se jim podařilo uniknout jisté smrti v komunistickém pracovním táboře. „Spojenci se v roce 1942 sešli a uzavřeli se Stalinem dohodu, podle níž mohli Poláky propustit, aby se připojili ke spojeneckým jednotkám,“ vysvětluje situaci Aileen Orr, autorka knihy Medvěd Wojtek: polský válečný hrdina

Vyčerpaní, ale šťastní muži, při transportu na Blízký východ našli mládě medvěda hnědého, které přišlo o matku, a rozhodli se je vzít s sebou. Roztomilé medvídě pojmenovali Wojtek. Z Alexandrie s nimi putovalo do Itálie, kde se měli v roce 1944 zúčastnit bitvy o Monte Cassino.

Wojtek se stal miláčkem jednotky

Vojáci se o medvídě starali jako o malé dítě. Do láhve od vodky mu nalili mléko a krmili ho, dokud nevyrostl a nezesílil. Velitelé se na přítomnost medvěda dívali různě. Někteří ho brali jako příjemné rozptýlení a někteří v něm viděli potenciálně nebezpečnou šelmu. Nakonec se ale usnesli, že medvěd může zůstat, pokud se stane armádě nějakým způsobem užitečný.

Wojtek byl velmi inteligentní zvíře. Naučil se mnoho věcí. Na pomerančích cvičil sbírání drobných předmětů, naučil se otvírat dveře, pouštět vodu, dokonce se traduje, že ho vycvičili, aby neposlušné kadety chytl za nohy a zvedl do výše hlavou dolu.

Medvěd v první linii

Během bitvy o Monte Cassino se medvěd účastnil přímých bojů. Z vybuchující munice strach neměl, protože byl na hluk zvyklý od malička. Co medvěd skutečně na frontě dělal, není úplně jasné, ale začaly se o něm šířit neuvěřitelné historky. Statečný medvěd – hrdina, který zneškodňuje nevybuchlé granáty, dokáže nabít kanón a dokonce se naučil střílet z kulometu.

Pravda byla ale jiná. Vrchol Wojtkových dovedností bylo, že tahal prázdné bedny od munice a spíš se o něj vojáci museli starat, než by byl nějak výrazně užitečný. Občas se vloupal do sprch a vypustil vodu, nebo ukradl zásoby jídla.

Wojtek se naučil pít alkohol a kouřit. Vždycky se našlo dost ochotných vojáků, kteří mu dali přihnout a podarovali ho cigaretou. Zapálili mu ji, medvěd si poživačně potáhl a pak zbytek cigarety sežral.

Zrodila se celebrita

Wojtka si brzo všimli novináři a začal plnit stránky novin. Medvědova sláva rostla. Dostal se do znaku 22. roty dělostřelecké podpory 2. polského sboru. Se svolením velitele Andyho Szawluga byl za zásluhy zapsán jako voják a byla mu přidělena hodnost a číslo. S nadsázkou lze říci, že se stal ve své době největší armádní hvězdou a předčil skutečné lidské hrdiny.

Kam s ním?

Když válka skončila, vyvstala otázka, co s medvědem. Wojtkovi opatrovníci nechtěli, aby se vrátil do Polska. Obávali se, že vláda kontrolovaná Sověty z medvěda udělá symbol komunismu, což bylo pro bývalé zajatce ruského gulagu naprosto nemyslitelné.

Nakonec Wojtek skončil ve Skotsku ve vesnici Hutton v hrabství Berwickshire. Putoval sem s polskými vojáky, kterým zde byl poskytnut dočasný azyl. Zatímco vojáci odešli, medvěd zůstal. Na farmě důstojně dožil až do roku 1963. Zemřel na poškození jícnu, možná v důsledku kouření a polykání cigaret. Svého oblíbeného zlozvyku, co se naučil na frontě, se totiž nedokázal už nikdy zbavit.

Zdroje:

securitymagazin.cz, time.com, military.wikia.org

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -