Čtvrtek, 13 června, 2024

Nejtěžší tank 2. světové války? Panzer VIII Mouse, který osobně schválil Hitler

Mohlo by vás zajímat

188tunový Panzer VIII Maus byl největší tank, jaký byl kdy zkonstruován. Šlo o naprosto absurdní koncept, který by nejspíš nefungoval ani za nejlepších okolností, natož aby se s ním dařilo zemi s velkým nedostatkem pracovních sil, materiálu a paliva. Koncept tohoto supertěžkého tanku se poprvé objevil v roce 1942 poté, co německá invaze Sovětského svazu odhalila významné nedostatky německého pancéřování při použití proti sovětským tankům.

- Reklama -

Do vývoje se dokonce zapojil samotný Adolf Hitler, který v lednu 1943 trval na tom, aby tank měl hlavní kanon ráže 128 mm, navíc kanon ráže 75 mm a k tomu ještě kulomet pro vzdušné cíle. Původní koncepty však s takovou výzbrojí nepočítali, což si vyžádalo přepracování celého návrhu.

Oslnivá palebná síla, ubohý dojezd, šílená spotřeba

Konečné rozměry německého tanku Panzer VIII Maus byly: 10,2 m délky, 3,71 m šířky a 3,63 m výšky. Jednalo se o nejtěžší tank, jaký byl kdy postaven, vážil neuvěřitelných 188 tun! Jinými slovy, 188 000 kilogramů opancéřované hrůzy na kolech. Používal vznětový motor Mercedes Benz řady 500 s maximálním výkonem 1 200 koní.

Hlavní výzbrojí Mause byl 128mm kanon KwK 44 L/55 zkonstruovaný zdrojařskou firmou Krupp. Ten vycházel ze 128mm polního protitankového dělostřeleckého kanonu Pak 44 používaného také ve stíhači tanků Jagdtiger. 128mm široké dělo bylo dostatečně výkonné, aby zničilo všechna tehdejší spojenecká obrněná bojová vozidla, některá klidně i na vzdálenost přesahující 3500 metrů. Na Hitlerův požadavek do tanku konstruktéři přidali také koaxiální 75mm kanon KwK 44 L/36,5.

A přestože nezbývá, než se před podobnou střeleckou silou uctivě poklonit, ostatní charakteristiky tanku už tak oslnivé nebyly. Ačkoli měl Panzer VIII kapacitu 3 500 litrů paliva, mohl ujet jen nějakých 160 kilometrů, než potřeboval dotankovat. K ovládání téhle mechanické bestie byla navíc zapotřebí šestičlenná posádka.

K nasazení tanku do boje nikdy nedošlo

I z těchto důvodu se nakonec vyrobily byly pouze dva částečně dokončené prototypy tanku Maus. Nikdy se ovšem ani nepřiblížily bojovému nasazení. Maus měl prostě nepřehlédnutelně významné bojové slabiny.

Nejtěžší tank války kvůli své nepovedené konstrukci nedokázal držet krok s ostatními tanky, protože se pohyboval maximální rychlostí jen zhruba 20 km/h. A ačkoli byl díky svému těžkému pancéřování v podstatě imunní vůči většině protitankových zbraní, obrovská hmotnost a pomalá rychlost by z něj na bojišti učinily až příliš snadný cíl pro spojenecká letadla. Je tedy vlastně s podivem, že se Panzer VIII Maus vůbec dostal z konstrukční linky, vzhledem k tomu, že Němci měli po celou válku vážný nedostatek paliva.

Zdroj:

nationalinterest.com, hotcars.com, panzernet.net

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -