Úterý, 23 července, 2024

Nejtěžší tank 2. světové války? Panzer VIII Mouse, který osobně schválil Hitler

Mohlo by vás zajímat

188tunový Panzer VIII Maus byl největší tank, jaký byl kdy zkonstruován. Šlo o naprosto absurdní koncept, který by nejspíš nefungoval ani za nejlepších okolností, natož aby se s ním dařilo zemi s velkým nedostatkem pracovních sil, materiálu a paliva. Koncept tohoto supertěžkého tanku se poprvé objevil v roce 1942 poté, co německá invaze Sovětského svazu odhalila významné nedostatky německého pancéřování při použití proti sovětským tankům.

- Reklama -

Do vývoje se dokonce zapojil samotný Adolf Hitler, který v lednu 1943 trval na tom, aby tank měl hlavní kanon ráže 128 mm, navíc kanon ráže 75 mm a k tomu ještě kulomet pro vzdušné cíle. Původní koncepty však s takovou výzbrojí nepočítali, což si vyžádalo přepracování celého návrhu.

Oslnivá palebná síla, ubohý dojezd, šílená spotřeba

Konečné rozměry německého tanku Panzer VIII Maus byly: 10,2 m délky, 3,71 m šířky a 3,63 m výšky. Jednalo se o nejtěžší tank, jaký byl kdy postaven, vážil neuvěřitelných 188 tun! Jinými slovy, 188 000 kilogramů opancéřované hrůzy na kolech. Používal vznětový motor Mercedes Benz řady 500 s maximálním výkonem 1 200 koní.

Hlavní výzbrojí Mause byl 128mm kanon KwK 44 L/55 zkonstruovaný zdrojařskou firmou Krupp. Ten vycházel ze 128mm polního protitankového dělostřeleckého kanonu Pak 44 používaného také ve stíhači tanků Jagdtiger. 128mm široké dělo bylo dostatečně výkonné, aby zničilo všechna tehdejší spojenecká obrněná bojová vozidla, některá klidně i na vzdálenost přesahující 3500 metrů. Na Hitlerův požadavek do tanku konstruktéři přidali také koaxiální 75mm kanon KwK 44 L/36,5.

A přestože nezbývá, než se před podobnou střeleckou silou uctivě poklonit, ostatní charakteristiky tanku už tak oslnivé nebyly. Ačkoli měl Panzer VIII kapacitu 3 500 litrů paliva, mohl ujet jen nějakých 160 kilometrů, než potřeboval dotankovat. K ovládání téhle mechanické bestie byla navíc zapotřebí šestičlenná posádka.

K nasazení tanku do boje nikdy nedošlo

I z těchto důvodu se nakonec vyrobily byly pouze dva částečně dokončené prototypy tanku Maus. Nikdy se ovšem ani nepřiblížily bojovému nasazení. Maus měl prostě nepřehlédnutelně významné bojové slabiny.

Nejtěžší tank války kvůli své nepovedené konstrukci nedokázal držet krok s ostatními tanky, protože se pohyboval maximální rychlostí jen zhruba 20 km/h. A ačkoli byl díky svému těžkému pancéřování v podstatě imunní vůči většině protitankových zbraní, obrovská hmotnost a pomalá rychlost by z něj na bojišti učinily až příliš snadný cíl pro spojenecká letadla. Je tedy vlastně s podivem, že se Panzer VIII Maus vůbec dostal z konstrukční linky, vzhledem k tomu, že Němci měli po celou válku vážný nedostatek paliva.

Zdroj:

nationalinterest.com, hotcars.com, panzernet.net

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -