Sobota, 20 dubna, 2024

Letoun, co shodil atomové bomby, slaví 80 let od prvního úspěšného letu

Mohlo by vás zajímat

Nejpokročilejším vrtulovým bombardérem druhé světové války a prvním bombardérem s přetlakovými prostory pro posádku byl B-29 Superfortress společnosti Boeing. B-29 byl vyvinut pro boj na evropském válčišti, ale dokázal se prosadit i jinde ve světě. Letouny B-29 shazovaly nad Pacifikem konvenční bomby, zápalné bomby, miny i dvě jaderné zbraně.

- Reklama -

„Prostě mi to letadlo vyrazilo dech. Především jeho velikost a pak jeho schopnosti. A pomyšlení, že dokázali vzít letadlo, bombardér, a natlakovat ho tak, že jsme se na hladině moře cítili stejně jako ve výšce 30 000 stop,“ vzpomínal na slavný bombardér kapitán Robert Rodenhouse, pilot B-29. „A když jsem se dozvěděl, jakého doletu je schopen, a jakou má pumovou nálož, nemohl jsem se dočkat, až usednu za knipl.“

S B-29 přiletěla do nebe letecká revoluce

Boeing B-29 Superfortress totiž znamenal jakousi revoluci v letectví. Poprvé úspěšně letěl 21. září 1942. A když Superfortress v červenci 1943 sjel z montážní linky, splnil americkou poptávku po strategickém bombardéru s velkým doletem. Superfortress z roku 1938 měl překonat své předchůdce doletem, užitečným zatížením a rychlostí a nakonec měl být používán pouze v tichomořském divadle operací.

B-29 mohl s plným nákladem uletět 6 437 kilometrů bojovat z až jedenáctikilometrové výšky. Letoun navíc mohl nést až 9 tun náloží a letět maximální rychlostí více než 560 km/h při cestovní rychlosti 370 km/h. Žádný jiný bombardér na světě neměl schopnosti, které by se tomuhle výkonu alespoň blížily.

Bombardéry B-29 Superfortress byly původně objednány Leteckým sborem armády Spojených států (USAAC) se záměrem použít je k bombardování Evropy pod nacistickou kontrolou. Nakonec byly ale B-29 použity pouze v Tichomoří, kde shazovaly miny, konvenční a zápalné bomby a dvě jaderné zbraně.

Lepší, komfortnější, bezpečnější

B-29 také obohatily americké letectvo o řadu technologických vymožeností. Šlo o první letoun, který měl přetlakový, vytápěný prostor pro posádku, což výrazně zvýšilo pohodlí a bojovou efektivitu posádky a zároveň snížilo její únavu. B-29 mohl také díky přetlaku operovat v podstatně větších výškách než dřívější bombardéry a často i nad maximální výškou nepřátelských stíhaček.

Kromě toho byl prvním bombardérem, který používal tříkolový podvozek se dvěma koly. B-24 Liberator měl jen jedno příďové kolo, díky čemuž byl při přistání proslulý svou nestabilitou, zatímco B-17 Flying Fortress měl jedno kolo ocasní. B-29 se od všech ostatních bombardérů na světě odlišoval špičkovým zbraňovým systémem, který z něj fakticky udělal létající tank.

I proto se stal tento bombardér obrovskou legendou.

Zdroj:

flyingmag.com, Wikipedie, militaryfactory.com, indianagazette.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -