Úterý, 23 července, 2024

Letoun, co shodil atomové bomby, slaví 80 let od prvního úspěšného letu

Mohlo by vás zajímat

Nejpokročilejším vrtulovým bombardérem druhé světové války a prvním bombardérem s přetlakovými prostory pro posádku byl B-29 Superfortress společnosti Boeing. B-29 byl vyvinut pro boj na evropském válčišti, ale dokázal se prosadit i jinde ve světě. Letouny B-29 shazovaly nad Pacifikem konvenční bomby, zápalné bomby, miny i dvě jaderné zbraně.

- Reklama -

„Prostě mi to letadlo vyrazilo dech. Především jeho velikost a pak jeho schopnosti. A pomyšlení, že dokázali vzít letadlo, bombardér, a natlakovat ho tak, že jsme se na hladině moře cítili stejně jako ve výšce 30 000 stop,“ vzpomínal na slavný bombardér kapitán Robert Rodenhouse, pilot B-29. „A když jsem se dozvěděl, jakého doletu je schopen, a jakou má pumovou nálož, nemohl jsem se dočkat, až usednu za knipl.“

S B-29 přiletěla do nebe letecká revoluce

Boeing B-29 Superfortress totiž znamenal jakousi revoluci v letectví. Poprvé úspěšně letěl 21. září 1942. A když Superfortress v červenci 1943 sjel z montážní linky, splnil americkou poptávku po strategickém bombardéru s velkým doletem. Superfortress z roku 1938 měl překonat své předchůdce doletem, užitečným zatížením a rychlostí a nakonec měl být používán pouze v tichomořském divadle operací.

B-29 mohl s plným nákladem uletět 6 437 kilometrů bojovat z až jedenáctikilometrové výšky. Letoun navíc mohl nést až 9 tun náloží a letět maximální rychlostí více než 560 km/h při cestovní rychlosti 370 km/h. Žádný jiný bombardér na světě neměl schopnosti, které by se tomuhle výkonu alespoň blížily.

Bombardéry B-29 Superfortress byly původně objednány Leteckým sborem armády Spojených států (USAAC) se záměrem použít je k bombardování Evropy pod nacistickou kontrolou. Nakonec byly ale B-29 použity pouze v Tichomoří, kde shazovaly miny, konvenční a zápalné bomby a dvě jaderné zbraně.

Lepší, komfortnější, bezpečnější

B-29 také obohatily americké letectvo o řadu technologických vymožeností. Šlo o první letoun, který měl přetlakový, vytápěný prostor pro posádku, což výrazně zvýšilo pohodlí a bojovou efektivitu posádky a zároveň snížilo její únavu. B-29 mohl také díky přetlaku operovat v podstatně větších výškách než dřívější bombardéry a často i nad maximální výškou nepřátelských stíhaček.

Kromě toho byl prvním bombardérem, který používal tříkolový podvozek se dvěma koly. B-24 Liberator měl jen jedno příďové kolo, díky čemuž byl při přistání proslulý svou nestabilitou, zatímco B-17 Flying Fortress měl jedno kolo ocasní. B-29 se od všech ostatních bombardérů na světě odlišoval špičkovým zbraňovým systémem, který z něj fakticky udělal létající tank.

I proto se stal tento bombardér obrovskou legendou.

Zdroj:

flyingmag.com, Wikipedie, militaryfactory.com, indianagazette.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -