Pondělí, 22 července, 2024

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Mohlo by vás zajímat

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného ‚Alcarelle‘, který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

- Reklama -

Gamma-aminomáselná kyselina, zvaná též GABA, je neurotransmiter, který blokuje určité signály v mozku a tím vytváří uklidňující efekt. Když alkohol dosáhne mozku, váže se na receptory GABA a vyvolává stejné účinky, uvolnění a uklidnění. Ale problém s alkoholem spočívá v tom, že má nežádoucí vedlejší účinky, jako je kocovina, potíže s pohybem, řečí a myšlením a další. GABA Labs právě pracuje na syntetickém alkoholu s názvem Alcarelle, který by měl poskytovat všechny pozitivní účinky konzumace alkoholu a nepřinášet žádné z jeho špatných stránek.

Pocit jako po sklenici vína

„Je to jako pocit, který člověk má po sklenici vína,“ uvedl zakladatel GABA Labs Dr. David Nutt. „Pociťuje se relaxace, člověk je trochu povídavější a společenský.“

„Víme, kde alkohol má v mozku své ‚dobré‘ a ‚špatné‘ účinky a které receptory to ovlivňují – Gaba, glutamát a další, jako je serotonin a dopamin,“ poznamenal Nutt v roce 2019. „Účinky alkoholu jsou složité, ale… můžete zaměřit konkrétní části mozku, na které chcete působit.“

Alcarelle je údajně bez chuti, což znamená, že ho lze přidat do jiných nápojů a zvýšit jejich potenciál pro zlepšení nálady bez nepříjemných vedlejších účinků. To by byl revoluční krok, zvláště s ohledem na závažné zdravotní problémy spojené s konzumací alkoholu. Kdyby si lidé mohli užít pozitivní účinky alkoholu bez kocoviny a zátěže pro játra, srdce a mozek, mohlo by to potenciálně zachránit mnoho životů.

Problém se schvalováním

Dr. David Nutt a jeho partneři z GABA Labs doufají, že Alcarelle bude k dispozici do roku 2026. Produkt je ve vývoji již nějakou dobu, ale proces schvalování regulací pokračuje pomalu. Jedním z možných problémů pro Alcarelle je skutečnost, že se nejedná o přírodní produkt, na rozdíl od alkoholu, který je vyráběn a konzumován po tisíciletí. Zakladatelé GABA Labs však tvrdí, že přirozenost ještě neznamená, že je něco zdravé. A věří, že možnost užít si pozitivní účinky alkoholu bez kocoviny bude pro mnohé silným důvodem, i když to není přírodní produkt.

Zdroj:

theguardian.com, wsj.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -