Pondělí, 15 dubna, 2024

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Mohlo by vás zajímat

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného ‚Alcarelle‘, který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

- Reklama -

Gamma-aminomáselná kyselina, zvaná též GABA, je neurotransmiter, který blokuje určité signály v mozku a tím vytváří uklidňující efekt. Když alkohol dosáhne mozku, váže se na receptory GABA a vyvolává stejné účinky, uvolnění a uklidnění. Ale problém s alkoholem spočívá v tom, že má nežádoucí vedlejší účinky, jako je kocovina, potíže s pohybem, řečí a myšlením a další. GABA Labs právě pracuje na syntetickém alkoholu s názvem Alcarelle, který by měl poskytovat všechny pozitivní účinky konzumace alkoholu a nepřinášet žádné z jeho špatných stránek.

Pocit jako po sklenici vína

„Je to jako pocit, který člověk má po sklenici vína,“ uvedl zakladatel GABA Labs Dr. David Nutt. „Pociťuje se relaxace, člověk je trochu povídavější a společenský.“

„Víme, kde alkohol má v mozku své ‚dobré‘ a ‚špatné‘ účinky a které receptory to ovlivňují – Gaba, glutamát a další, jako je serotonin a dopamin,“ poznamenal Nutt v roce 2019. „Účinky alkoholu jsou složité, ale… můžete zaměřit konkrétní části mozku, na které chcete působit.“

Alcarelle je údajně bez chuti, což znamená, že ho lze přidat do jiných nápojů a zvýšit jejich potenciál pro zlepšení nálady bez nepříjemných vedlejších účinků. To by byl revoluční krok, zvláště s ohledem na závažné zdravotní problémy spojené s konzumací alkoholu. Kdyby si lidé mohli užít pozitivní účinky alkoholu bez kocoviny a zátěže pro játra, srdce a mozek, mohlo by to potenciálně zachránit mnoho životů.

Problém se schvalováním

Dr. David Nutt a jeho partneři z GABA Labs doufají, že Alcarelle bude k dispozici do roku 2026. Produkt je ve vývoji již nějakou dobu, ale proces schvalování regulací pokračuje pomalu. Jedním z možných problémů pro Alcarelle je skutečnost, že se nejedná o přírodní produkt, na rozdíl od alkoholu, který je vyráběn a konzumován po tisíciletí. Zakladatelé GABA Labs však tvrdí, že přirozenost ještě neznamená, že je něco zdravé. A věří, že možnost užít si pozitivní účinky alkoholu bez kocoviny bude pro mnohé silným důvodem, i když to není přírodní produkt.

Zdroj:

theguardian.com, wsj.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.

Elon Musk chce do 4 let uskutečnit svou první misi na Mars

Kontroverzní miliardář Elon Musk má v plánu do čtyř let vyslat na Mars první vesmírnou loď společnosti SpaceX.
- Reklama -