Úterý, 23 července, 2024

Více než 8 piv týdně urychluje stárnutí, zjistili vědci

Mohlo by vás zajímat

Vypít více než pět drinků týdně urychluje stárnutí a negativně ovlivňuje vaše zdraví, varují vědci z Oxfordu.

- Reklama -

Pokud rádi pijete alkohol, tahle zpráva vám nejspíš neudělá radost. Vědci z Oxfordské univerzity porovnali údaje téměř téměř 250 000 lidí a tvrdí, že ti, kteří vypili nadměrné množství piva, vína nebo lihovin, měli menší telomery – ochranné čepičky na koncích chromozomů, které pomáhají předcházet poškození DNA. Co to znamená? Že u pijáku se urychluje proces stárnutí a buňky se rychleji opotřebovávají.

Pokud bychom měli oxfordská zjištění vyjádřit v číslech, tak platí, že „starší“ DNA mají lidé, kteří za týden zkonzumují více než 17 jednotek alkoholu. To odpovídá přibližně pěti velkým sklenicím vína nebo osmi půllitrům piva.

Pití násobí hrozbu Alzheimerovy choroby

„Tato zjištění podporují domněnku, že alkohol, zejména v nadměrném množství, přímo ovlivňuje délku telomer. Zkrácení telomer bylo navrženo jako rizikový faktor, který může způsobit řadu závažných onemocnění souvisejících s věkem, jako je Alzheimerova choroba,“ uvedla k výsledkým vedoucí studie, Dr. Anya Topiwala z Oxford Population Health. „Naše výsledky poskytují další informaci pro lékaře a pacienty, kteří se snaží snížit škodlivé účinky nadměrného pití alkoholu. Navíc je důležitá dávka alkoholu – i snížení pití by mohlo mít přínos.“

Testy stěrů zjistily, že 40 % nejčastějších konzumentů alkoholu ve studii – kteří vypili více než 17 jednotek alkohou týdně – mělo kratší telomery způsobené konzumací alkoholu. Zbývajících 60 % – kteří vypili méně než 17 jednotek – bylo geneticky nepoškozených.

Zkrácení telomer příčinou umírání buněk

Telomery jsou opakující se sekvence DNA, které uzavírají konec chromozomů a chrání je před poškozením. Délka telomer je považována za ukazatel biologického stárnutí, protože při každé replikaci buňky dochází ke ztrátě 50-100 bází DNA. Jakmile jsou telomery příliš krátké, buňky se již nemohou dělit a mohou dokonce zemřít.

Předchozí studie spojovaly kratší délku telomer s několika nemocemi souvisejícími se stárnutím, včetně Alzheimerovy choroby, rakoviny a ischemické choroby srdeční. Telomery se s věkem obvykle zkracují a jsou spojovány s rozvojem Alzheimerovy choroby, cukrovky a srdečních onemocnění.

Zdroj:

times.co.uk, nypost.com, ox.ac.uk, Telegraph

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -