Pondělí, 15 dubna, 2024

Více než 8 piv týdně urychluje stárnutí, zjistili vědci

Mohlo by vás zajímat

Vypít více než pět drinků týdně urychluje stárnutí a negativně ovlivňuje vaše zdraví, varují vědci z Oxfordu.

- Reklama -

Pokud rádi pijete alkohol, tahle zpráva vám nejspíš neudělá radost. Vědci z Oxfordské univerzity porovnali údaje téměř téměř 250 000 lidí a tvrdí, že ti, kteří vypili nadměrné množství piva, vína nebo lihovin, měli menší telomery – ochranné čepičky na koncích chromozomů, které pomáhají předcházet poškození DNA. Co to znamená? Že u pijáku se urychluje proces stárnutí a buňky se rychleji opotřebovávají.

Pokud bychom měli oxfordská zjištění vyjádřit v číslech, tak platí, že „starší“ DNA mají lidé, kteří za týden zkonzumují více než 17 jednotek alkoholu. To odpovídá přibližně pěti velkým sklenicím vína nebo osmi půllitrům piva.

Pití násobí hrozbu Alzheimerovy choroby

„Tato zjištění podporují domněnku, že alkohol, zejména v nadměrném množství, přímo ovlivňuje délku telomer. Zkrácení telomer bylo navrženo jako rizikový faktor, který může způsobit řadu závažných onemocnění souvisejících s věkem, jako je Alzheimerova choroba,“ uvedla k výsledkým vedoucí studie, Dr. Anya Topiwala z Oxford Population Health. „Naše výsledky poskytují další informaci pro lékaře a pacienty, kteří se snaží snížit škodlivé účinky nadměrného pití alkoholu. Navíc je důležitá dávka alkoholu – i snížení pití by mohlo mít přínos.“

Testy stěrů zjistily, že 40 % nejčastějších konzumentů alkoholu ve studii – kteří vypili více než 17 jednotek alkohou týdně – mělo kratší telomery způsobené konzumací alkoholu. Zbývajících 60 % – kteří vypili méně než 17 jednotek – bylo geneticky nepoškozených.

Zkrácení telomer příčinou umírání buněk

Telomery jsou opakující se sekvence DNA, které uzavírají konec chromozomů a chrání je před poškozením. Délka telomer je považována za ukazatel biologického stárnutí, protože při každé replikaci buňky dochází ke ztrátě 50-100 bází DNA. Jakmile jsou telomery příliš krátké, buňky se již nemohou dělit a mohou dokonce zemřít.

Předchozí studie spojovaly kratší délku telomer s několika nemocemi souvisejícími se stárnutím, včetně Alzheimerovy choroby, rakoviny a ischemické choroby srdeční. Telomery se s věkem obvykle zkracují a jsou spojovány s rozvojem Alzheimerovy choroby, cukrovky a srdečních onemocnění.

Zdroj:

times.co.uk, nypost.com, ox.ac.uk, Telegraph

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -