Úterý, 23 července, 2024

Jak dlouho trvá, než si cvičením vybudujete viditelné svaly

Mohlo by vás zajímat

Přiznejme si, že většina z nás cvičí pro dosažení velkých svalů a mužnějšího vzhledu. Ačkoli je to žádoucí výsledek, je důležité mít realistická očekávání a pochopit, že dosažení výrazných výsledků vyžaduje čas a úsilí. Jak dlouho tedy musíte pravidelně cvičit, aby to bylo vidět?

- Reklama -

V počátečních nějakého toho cvičebního plánu je zlepšení síly způsobeno především neuromuskulární adaptací, nikoli růstem svalů. Prostě: když začnete zvedat těžké váhy, váš mozek se naučí nabírat více svalových vláken, což vám ve výsledku umožňuje vyvinout větší sílu. K tomuhle zlepšení propojení mysli a těla dochází ihned po prvním tréninku a bývá to hlavním motorem počátečního nárůstu síly.

Zkreslující nárůst svalů po cvičení

Výzkumy provedené v této japonské studii naznačují, že k nejvýraznějšímu nárůstu síly dochází během prvních dvou měsíců od zahájení soustavného tréninku. Je však důležité si uvědomit, že ačkoli vám neuromuskulární zlepšení pomůže okamžitě zesílit, nebude mít výrazný vliv na vaši postavu.

Abyste viděli viditelné svalové přírůstky, trvá to obvykle déle než několik tréninků. Po posilovacím tréninku se vaše svaly mohou zdát dočasně zvětšené díky zvýšenému průtoku krve, ale nejedná se o skutečný svalový růst. Je to jen reakce vyvolaná neznámým zatížením svalů, která způsobuje, že svaly zadržují více vody, takže vypadají větší.

Podle jiné studie, tentokrát od vědců z Texaské technické univerzity, se začíná svalový růst projevovat po čtyřech týdnech soustavného silového tréninku. Růst svalů na počátku je však malý a pouhým okem sotva patrný. Výzkumníci byli schopni vidět zvýšený růst svalů pouze díky ultrazvuku.

Smiřte se minimálně se třemí měsíci cvičení

Podle výše zmiňované japonské studie jsou znatelné přírůstky svalové hmoty viditelné přibližně za tři měsíce soustavného silového tréninku. Ačkoli některé subjekty výzkumu získaly znatelnou svalovou hmotu za méně než tři měsíce, jiným to trvalo o něco déle. Tři měsíce byla ale průměrná doba potřebná k viditelnému nárůstu svalové hmoty.

Pamatujte tedy, že dosažení výrazného svalového růstu vyžaduje čas a úsilí. Zatímco zlepšení síly je patrné během několika prvních tréninků, skutečný růst svalů trvá déle. Chcete-li tedy dosáhnout požadovaných výsledků, stanovte si dosažitelné cíle, buďte důslední v tréninkové rutině a obrňte se trpělivostí. Pamatujte, že dobré věci vyžadují čas.

Zdroj:

cnet.com, livescience.com, artofmanliness.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -