Pondělí, 22 července, 2024

Solární automobily sníží potřebu dobíjení o padesát procent, tvrdí vědci

Mohlo by vás zajímat

V průlomovém výzkumu odhalili vědci dosud nevyužitý potenciál solární energie a označili jej za příští revoluci v městské mobilitě. Solární energie totiž může prodloužit denní dojezd elektrických vozidel o impozantních 11 až 29 kilometrů, efektivně tak sníží potřebu častého dobíjení.

- Reklama -

Solární automobily, to je v dnešní době až nečekaně rostoucí kategorie vozidel, které jako pohon primárně využívají solární energii z fotovoltaických panelů, jež zdobí jejich povrch. Tyto panely přeměňují sluneční světlo na elektřinu, která může být přímo použita k pohonu elektrického motoru vozidla nebo uložena v bateriích pro pozdější použití.

Ačkoliv solární automobily nabízejí ekologicky šetrnou alternativu k tradičním benzinovým nebo elektrickým vozidlům, mají zatím svá omezení, zejména pokud jde o dojezd. Ovlivňují je faktory, jako jsou povětrnostní podmínky nebo účinnost solárních článků a velikost solárních panelů, oproti tradičnímu pohonu jsou stále ještě v nevýhodě. I proto jsou zatím solární automobily často upřednostňovány pro krátké výlety a městskou dopravu, kde se lépe ukazují jejich přednosti. A podle nejnovější studie, která zkoumala možnosti jejich využití, jich v budoucnu uvidíme na silnicích čím dál tím víc.

Solární automobily bojují s malým dojezdem

Možnost přísunu solární energie bohužel zatím omezuje plocha dostupná na vozidle, společně s inherentními výzvami maximalizace efektivity solárních panelů, což dohromady znamená, že je ještě stále problém generovat dostatek energie na dojezd nějaké delší vzdálenosti nebo k použití vysoké rychlosti. Navíc se při využití solárních aut negativně projevují i další proměnné, například zatažená obloha, která může výrazně ovlivnit výkon solárního vozidla.

Ovšem absence emisí z výfukových plynů staví solární automobily do role vozidel budoucnosti, právě solární auta by měla hrát prim v boji proti znečištění ovzduší a emisím skleníkových plynů.

Využití solárních automobilů je v dnešní době výhodné především ve městě. „Města jsou dnes hlavním trhem pro elektrická vozidla a díky relativně malým ujetým vzdálenostem jsou zvláště zajímavá pro solárně poháněná vozidla,“ zdůraznil Miguel Centeno Brito, hlavní autor studie a výzkumník na Institutu Dom Luiz – IDL, Fakultě věd Univerzity v Lisabonu. „Bohužel ale v městských oblastech máme budovy, stromy a další překážky, které vrhají stíny na silnice, což omezuje solární potenciál jedoucích nebo zaparkovaných vozidel. Cílem naší práce bylo zhodnotit, zda je vliv těchto stínů významným omezením potenciálu solárních vozidel.“

Ráj solárních aut? Afrika a jižní Evropa

Studie také identifikovala geografické oblasti, kde solárně poháněná vozidla mají největší potenciál. Města v Africe, na Blízkém východě, jižní Evropě a jihovýchodní Asii se ukazují jako hlavní kandidáti na využití solárních automobilů, hlavně díky svému bohatému slunečnímu svitu. Čína, Severní Amerika a Austrálie také vykazují významný potenciál, s odhadovanými solárními ztrátami způsobenými zastíněním kolem 25 procent jsou podle studie ideálními kandidáty pro rozšířené přijetí této ekologické technologie.

Navzdory stále většímu využití elektrických vozidel zůstává dopravní sektor významným přispěvatelem k emisím oxidu uhličitého na celosvětové úrovni. Omezení v tomto směru je klíčové pro dosažení globálních cílů dekarbonizace. Takže i když jsou solární automobily v současné době na trhu v nevýhodné pozici z důvodů ceny a dojezd, rozvíjející se průmysl solární technologie naznačuje slibnou budoucnost, kde ekologicky uvědomělé vozidla budou stále více dostupná a běžná.

Zdroj:

eurekalert.com, interestingengineering.com, innovationnewsnetwork.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -