Pondělí, 15 dubna, 2024

Solární automobily sníží potřebu dobíjení o padesát procent, tvrdí vědci

Mohlo by vás zajímat

V průlomovém výzkumu odhalili vědci dosud nevyužitý potenciál solární energie a označili jej za příští revoluci v městské mobilitě. Solární energie totiž může prodloužit denní dojezd elektrických vozidel o impozantních 11 až 29 kilometrů, efektivně tak sníží potřebu častého dobíjení.

- Reklama -

Solární automobily, to je v dnešní době až nečekaně rostoucí kategorie vozidel, které jako pohon primárně využívají solární energii z fotovoltaických panelů, jež zdobí jejich povrch. Tyto panely přeměňují sluneční světlo na elektřinu, která může být přímo použita k pohonu elektrického motoru vozidla nebo uložena v bateriích pro pozdější použití.

Ačkoliv solární automobily nabízejí ekologicky šetrnou alternativu k tradičním benzinovým nebo elektrickým vozidlům, mají zatím svá omezení, zejména pokud jde o dojezd. Ovlivňují je faktory, jako jsou povětrnostní podmínky nebo účinnost solárních článků a velikost solárních panelů, oproti tradičnímu pohonu jsou stále ještě v nevýhodě. I proto jsou zatím solární automobily často upřednostňovány pro krátké výlety a městskou dopravu, kde se lépe ukazují jejich přednosti. A podle nejnovější studie, která zkoumala možnosti jejich využití, jich v budoucnu uvidíme na silnicích čím dál tím víc.

Solární automobily bojují s malým dojezdem

Možnost přísunu solární energie bohužel zatím omezuje plocha dostupná na vozidle, společně s inherentními výzvami maximalizace efektivity solárních panelů, což dohromady znamená, že je ještě stále problém generovat dostatek energie na dojezd nějaké delší vzdálenosti nebo k použití vysoké rychlosti. Navíc se při využití solárních aut negativně projevují i další proměnné, například zatažená obloha, která může výrazně ovlivnit výkon solárního vozidla.

Ovšem absence emisí z výfukových plynů staví solární automobily do role vozidel budoucnosti, právě solární auta by měla hrát prim v boji proti znečištění ovzduší a emisím skleníkových plynů.

Využití solárních automobilů je v dnešní době výhodné především ve městě. „Města jsou dnes hlavním trhem pro elektrická vozidla a díky relativně malým ujetým vzdálenostem jsou zvláště zajímavá pro solárně poháněná vozidla,“ zdůraznil Miguel Centeno Brito, hlavní autor studie a výzkumník na Institutu Dom Luiz – IDL, Fakultě věd Univerzity v Lisabonu. „Bohužel ale v městských oblastech máme budovy, stromy a další překážky, které vrhají stíny na silnice, což omezuje solární potenciál jedoucích nebo zaparkovaných vozidel. Cílem naší práce bylo zhodnotit, zda je vliv těchto stínů významným omezením potenciálu solárních vozidel.“

Ráj solárních aut? Afrika a jižní Evropa

Studie také identifikovala geografické oblasti, kde solárně poháněná vozidla mají největší potenciál. Města v Africe, na Blízkém východě, jižní Evropě a jihovýchodní Asii se ukazují jako hlavní kandidáti na využití solárních automobilů, hlavně díky svému bohatému slunečnímu svitu. Čína, Severní Amerika a Austrálie také vykazují významný potenciál, s odhadovanými solárními ztrátami způsobenými zastíněním kolem 25 procent jsou podle studie ideálními kandidáty pro rozšířené přijetí této ekologické technologie.

Navzdory stále většímu využití elektrických vozidel zůstává dopravní sektor významným přispěvatelem k emisím oxidu uhličitého na celosvětové úrovni. Omezení v tomto směru je klíčové pro dosažení globálních cílů dekarbonizace. Takže i když jsou solární automobily v současné době na trhu v nevýhodné pozici z důvodů ceny a dojezd, rozvíjející se průmysl solární technologie naznačuje slibnou budoucnost, kde ekologicky uvědomělé vozidla budou stále více dostupná a běžná.

Zdroj:

eurekalert.com, interestingengineering.com, innovationnewsnetwork.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -