Pondělí, 22 července, 2024

Muži porovnávají svůj hrudník s ostatními, ukázala studie

Mohlo by vás zajímat

Neustále srovnáváte své tělo s ostatními muži? Přemýšlíte, jestli jste více nebo méně atraktivní než vaše okolí? Nebojte, nejste v tom sami .Ukazuje se, že toto chování má dokonce vědecké vysvětlení.

Nedávná studie publikovaná v časopise Evolutionary Psychological Science naznačuje, že muži jsou biologicky nastaveni tak, že věnují větší pozornost rysům horní části těla jiných mužů, konkrétně oblasti hrudníku a ramen. To dělají dokonce ve větší míře než ženy. Farid Pazhoohi, jeden z autorů studie, vysvětlil, že je to proto, že muži mají tendenci považovat větší rozměry horní části těla u jiných mužů za atraktivnější, zatímco ženy preferují střední velikost ramen u mužů i žen.

- Reklama -

Pro muže jsou ramena a hrudník důležitější než pro ženy

Při zkoumání tohoto jevu vědci sledovali pohyby očí 82 heterosexuálních vysokoškolských studentů, kteří hodnotili atraktivitu různých mužských a ženských trojrozměrných modelů. Výsledky odhalily významné rozdíly v tom, jak muži a ženy hodnotí atraktivitu.

Muži měli tendenci zaměřovat se více na oblast hrudníku u mužských trojrozměrných modelů s vyšším poměrem ramen a boků, zatímco ženy při hodnocení atraktivity neprojevovaly stejnou míru pozornosti těmto oblastem. Pazhoohi dospěl k závěru, že muži se více zajímají o horní část těla jiných mužů, což naznačuje preferenci mužnějších tělesných tvarů pro úspěch při páření a posuzování impozantnosti.

Výsledky odpovídají starší podobné studii

Ačkoli je tato studie jednou z prvních svého druhu, pro širší zobecnění je zapotřebí dalšího výzkumu. Zjištění se však zatím dost shodují s předchozím výzkumem z konce 90. let 20. století, který naznačuje, že muži jako kmen kladou při osobním srovnávání větší důraz na fyzickou sílu.

Možná právě proto v mnoha posilovnách často najdete jiné muže, kteří se potloukají hlavně kolem vybavení na posilování hrudníku a ramen.

Zdroj:

mensvariety.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -