Pondělí, 22 července, 2024

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

Mohlo by vás zajímat

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

- Reklama -

První zmínkou by měl být Bhútán, který se v roce 2004 stal první zemí, jež zakázala prodej tabáku a kouření na veřejných prostranstvích. Tento odvážný krok v následujících letech posloužil jako inspirace pro další země. Nakonec vedl k úplnému zákazu prodeje cigaret v roce 2010. Bhútán se tak stal předvojem celosvětového hnutí směřujícího k přísným protikuřáckým zákonům.

Zákaz kouření v Sigapuru přinesl rychlý efekt

Singapur se tímto vzorem inspiroval a v letech 2013 až 2017 přijal komplexní protikuřácké zákony. K vyhodnocení dopadu těchto zákonů na počet infarktů srdce se tým výzkumníků ponořil do dat Singapurského registru infarktů myokardu, které pokrývalo období od ledna 2010 do prosince 2019.

Výzkum ukázal vcelku přesvědčivý obraz účinků singapurských protikuřáckých zákonů. Po rozšíření nekuřáckých zón na další veřejná místa v roce 2013 se dá pozorovat výrazný pokles počtu srdečních infarktů. Před rozšířením nekuřáckých prostor stoupal počet infarktů na 0,9 na milion obyvatel měsíčně. Po roce 2013 klesla tato míra na 0,6 na milion.

Výsledky studie mají dalekosáhlý význam. Pokud by legislativní protikuřácká opatření nebyla zavedena, mohlo dojít k dalším 19 591 případům infarktu srdce u osob starších 65 let. To je výrazný rozdíl oproti 1 325 případům u osob mladších 65 let. Zajímavostí je, že ze zvýšeného uplatňování nekuřáckých pravidel těžili zejména starší osoby a muži.

Širší metaanalýza 18 předchozích studií z Evropy, Severní Ameriky a Nového Zélandu pak ukázala, že zavedení zákonů o nekuřáckých prostorách snížilo riziko srdečního infarktu o 13 %.

I když tato zjištění přinášejí povzbuzení, studie zároveň poukazuje na nutnost pravidelného hodnocení existujících protikuřáckých zákonů před zvažováním dalších rozšíření. Užívání tabáku je i v Bhútánu a Singapuru stále beztrestné a po celém světě si každý rok vyžádá více než 8 milionů lidských životů, z toho 1,3 milionu úmrtí lze připsat nekuřákům vystaveným pasivnímu kouření. Ischemické srdeční choroby, které se často projevují jako akutní infarkt myokardu nebo srdeční záchvat, jsou v této kategorii nejvýraznější příčinou úmrtí.

K ochraně před tabákovým kouřem vyzývá i WHO

V reakci na tyto znepokojivé statistiky apeluje Světová zdravotnická organizace (WHO) na přijetí a důkladného uplatňování opatření chránících jednotlivce před vystavením tabákovému kouři v uzavřených pracovních prostorech, na veřejné dopravě, vnitřních veřejných prostorech a dalších relevantních místech.

Nejspíš i proto nedávno Nový Zéland zavedl významný zákon, který zakazuje kouření pro osoby narozené po roce 2008, s cílem snížit míru kouření v zemi na pouhých 5 % do roku 2025. Tyto kroky svědčí o celosvětovém odhodlání v boji proti tabáku a v prevenci srdečních infarktů u kuřáků i těch, kteří jsou ohroženi nebezpečím pasivního kouření. Na neštěstí pro všechny kuřáky. Ale pro dobro jejich zdraví.

Zdroj:

interestedengineering.com, megpadetoday.com, miragenews.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -