Pondělí, 15 dubna, 2024

Oxfordská univerzita studovala léčbu rakoviny prostaty. Výsledky jsou překvapivé

Mohlo by vás zajímat

Nový výzkum o rakovině prostaty přinesl nečekaná zjištění.

- Reklama -

Podle nedávné studie může většina mužů s rakovinou prostaty odložit náročnou léčbu, jako je operace a ozařování, aniž by to ohrozilo jejich zdraví. Studie porovnávala tři přístupy – chirurgické odstranění nádoru, ozařování a sledování.

„Zjistili jsme, že většina pacientů v časném stádiu, kteří zvolili metodu „počkej a uvidíš“, měla stejnou pravděpodobnost, že přežije nejméně 15 let, jako jejich vrstevníci, kteří podstoupili invazivnější léčbu,“ uvedl hlavní autor studie Dr. Freddie Hamdy z Oxfordské univerzity.

Minimální rozdíly mezi léčbou a vyčkáváním

Výzkumný tým shromáždil údaje od více než 1 600 mužů ve věku 50 až 69 let, kterým byla diagnostikována rakovina prostaty. Z těchto pacientů 553 podstoupilo prostatektomii, 545 podstoupilo radioterapii a třetí skupina 545 osob byla aktivně sledována zdravotníky a v případě pokročilého karcinomu jim byla nabídnuta vhodná léčba.

Studie odhalila, že po analýze výsledků od 1 610 sledovaných osob se rakovina rozšířila u 9,4 % skupiny s aktivním sledováním, u 4,7 % skupiny s operací a u 5 % skupiny s ozařováním. Samotné rozšíření však nemusí nutně předpovídat úmrtí na toto onemocnění, jak upozornil Dr. Hamdy.

Operace snižuje kvalitu života pacientů

Odborníci rovněž říkají, že operace prostaty i ozařování mohou zvýšit pravděpodobnost vzniku trvalé erektilní dysfunkce a problémů s močením, což snižuje kvalitu života pacientů. Proto „nové a zajímavé“ výsledky studie umožňují většině mužů „pečlivě zvážit možné přínosy a škody způsobené možnostmi léčby“, dodal Dr. Hamdy.

Takže ačkoli muži s vysoce rizikovým nebo pokročilým karcinomem prostaty mohou vyžadovat bezprostřednější péči, tato studie zdůrazňuje důležitost zvážení rizik a přínosů různých možností léčby časného stadia karcinomu prostaty.

Zdroj:

nbcnews.com, voanews.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -