Úterý, 23 července, 2024

Oxfordská univerzita studovala léčbu rakoviny prostaty. Výsledky jsou překvapivé

Mohlo by vás zajímat

Nový výzkum o rakovině prostaty přinesl nečekaná zjištění.

- Reklama -

Podle nedávné studie může většina mužů s rakovinou prostaty odložit náročnou léčbu, jako je operace a ozařování, aniž by to ohrozilo jejich zdraví. Studie porovnávala tři přístupy – chirurgické odstranění nádoru, ozařování a sledování.

„Zjistili jsme, že většina pacientů v časném stádiu, kteří zvolili metodu „počkej a uvidíš“, měla stejnou pravděpodobnost, že přežije nejméně 15 let, jako jejich vrstevníci, kteří podstoupili invazivnější léčbu,“ uvedl hlavní autor studie Dr. Freddie Hamdy z Oxfordské univerzity.

Minimální rozdíly mezi léčbou a vyčkáváním

Výzkumný tým shromáždil údaje od více než 1 600 mužů ve věku 50 až 69 let, kterým byla diagnostikována rakovina prostaty. Z těchto pacientů 553 podstoupilo prostatektomii, 545 podstoupilo radioterapii a třetí skupina 545 osob byla aktivně sledována zdravotníky a v případě pokročilého karcinomu jim byla nabídnuta vhodná léčba.

Studie odhalila, že po analýze výsledků od 1 610 sledovaných osob se rakovina rozšířila u 9,4 % skupiny s aktivním sledováním, u 4,7 % skupiny s operací a u 5 % skupiny s ozařováním. Samotné rozšíření však nemusí nutně předpovídat úmrtí na toto onemocnění, jak upozornil Dr. Hamdy.

Operace snižuje kvalitu života pacientů

Odborníci rovněž říkají, že operace prostaty i ozařování mohou zvýšit pravděpodobnost vzniku trvalé erektilní dysfunkce a problémů s močením, což snižuje kvalitu života pacientů. Proto „nové a zajímavé“ výsledky studie umožňují většině mužů „pečlivě zvážit možné přínosy a škody způsobené možnostmi léčby“, dodal Dr. Hamdy.

Takže ačkoli muži s vysoce rizikovým nebo pokročilým karcinomem prostaty mohou vyžadovat bezprostřednější péči, tato studie zdůrazňuje důležitost zvážení rizik a přínosů různých možností léčby časného stadia karcinomu prostaty.

Zdroj:

nbcnews.com, voanews.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -