Čtvrtek, 20 března, 2025

Posilování v Antice: Jak se cvičilo v době kalokagathia

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Pro lepší přehled, jak se posilování v antice lišilo od toho dnešního, ho budeme srovnávat se současnými zásadami sportovního tréninku. Ať už jde o způsob cvičení, plán tréninku nebo formu regenerace, v mnohém se péče o tělo v antice podobala té dnešní. Ale pojďme na to raději od začátku,

- Reklama -

Vznik a historie tréninku v antickém Řecku

Obecně se za duchovní ideál antických Řeků považovalo harmonické souznění etiky a tělesných a duševních ctností (tzv. kalokagathia). Už od kolébky si navíc Řekové do hlav vtloukali agonistický životní ideál, který je vedl k agonu (tedy soutěži o to být co možná nejlepší), neodmyslitelné součásti jejich způsobu žití.

Stejně jako v jiných starověkých civilizacích vznikl i v helénském světě první zárodek tělocviku díky vojenské oblasti. V jednom se ale antické Řecko od jiných civilizací lišilo: v rozvoji zdatnosti na sportovním poli. Řekové díky vojenskému drilu pochopili první zákonitosti tréninku. Aby dosáhli v různých cvičeních lepších výsledků, využívali hojně různá soutěžní klání (které snad zpočátku byly motivované rituálními důvody). A s rozvojem sportovních soutěží šla ruku v ruce i potřeba specializované přípravy. Ve fragmentech textů připisovaných Epicharmovi z Kosu (6. stol. př. n. l.) je existence tréninkové teorie založená na přesvědčení, že „přirozené dispozice lze zlepšit náležitou přípravou“, jak uvádí Carl Diem ve své práci Historia de los deportes.

Jak se cvičilo? Tréninky na míru pro tlouštíky, pijany i náruživce

Antický autor Filostratos se v celém svém díle Gymnasticus hojně věnoval tomu, co musí znát a ovládat návštěvník Gymnasionu (což je vlastně hlavním cílem jeho díla): „nesmí být šarlatánem ani šetřit slovy; musí věnovat pozornost své fyziognomii. Měl by co nejdříve přistoupit ke zkoumání své povahy, aby zjistil, v čem spočívá a k čemu se nejlépe hodí. Pak musí určit vlastnosti, které pocházejí od rodičů a brát v úvahu svůj temperament.“ Trenér by pak podle Filostratose měl individuálně přizpůsobit úkoly těm, kteří hodně jedí, těm, kteří pijí příliš mnoho vína, nebo takovým, co budou cvičit po sexu.

Každý sport podle něj vyžadoval jiný druh přípravy: „Pětibojaři musí být trénováni lehkými cviky, běžci cviky nikoliv náročnými, ale takovými, které je nutí zrychlit krok. Boxeři musí mít lehká ramena a měli by často využívat kožený vak (=boxovací pytel). Na ten by se měli mnohem více zaměřit ti, kteří chtějí cvičit pankration.“

Být nejlepší co to jde

Většina odborníků se shoduje na tom, že hlavním cílem tréninku v antickém Řecku bylo přimět sporovce, aby co nejlépe využil vlastní fyzickou kondici a zároveň těžil z těch dalších faktorů, které vždy provázejí soutěžní sport. Kromě zlepšení techniky šlo také o to připravit tělo na reakci na požadavky soutěže a získaní větší psychické odolnosti.

Tajemstvím tréninku Řeků byla ale především vhodná míra a správný okamžik, šlo o tzv. kairiós („dát úder na správné místo“).

Helénská kultura už přitom znala tréninkové pojmy, které má většina z nás za moderní. Už oni znali prahový zákon, princip superpozice, progresivní přetížení a individuální přístup. Vycházeli přitom z dlouholetého systematického pozorování dějů, jež se odehrávaly kolem tréninku a v samotném tréninkovém procesu.

Hodně daleko byli také v otázce sportovní regenerace. Cílem jejich tréninku bylo udržet rovnováhu mezi oddaností cvičení a moudrou umírněností, která zabrání, aby se člověk z přemíry snahy ztrhl.

Proto se pečlivě rozlišovala normální únava z cvičení a únava způsobená něčím jiným. Galén rozlišoval ne méně než sedm forem vyčerpání.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Puff Diddy se ve vězení nervově zhroutil? Prosil prý vězeňské dozorce, aby ho odvezli do nemocnice

Metropolitní vazební věznice v Brooklynu se o Vánocích stala nečekaným jevištěm dramatu jednoho z nejznámějších jmen hudebního průmyslu. Puff Diddy se údajně nervově zhroutil a žadonil u dozorců, aby ho okamžitě převezli do nemocnice.

Kate Moss: Na internetu koluje její fotka z roku 1999 s Puff Diddym, jak jí dává podezřelou pilulku

Zdánlivě nevinný snímek z oslavy narozenin rozvířil debatu na internetu. Ukazuje kontroverzního rapera Puff Diddyho, jak objímá očividně „rozevlátou“ modelku Kate Mossovou, zatímco v...

TikTok zakáže dětem filtry. Chce chránit jejich duševní zdraví

Digitální svět mění pravidla hry. To, co bylo kdysi zábavou, se totiž proměnilo v neviditelný diktát – ideál krásy ovládají zkrášlující filtry. Aplikace jako TikTok umožňují mladým lidem změnit si vzhled jediným kliknutím. Výsledkem však často není radost, ale frustrace a tlak na dokonalost. A proto TikTok v tomto ohledu zcela mění svou politiku.

Hrozí cenový šok: Káva by mohla v supermarketech brzy výrazně zdražit

Čechům se prodražuje oblíbený ranní rituál. Cena kávy totiž neustále roste. Mnozí si tento fakt uvědomují až ve chvíli, kdy v obchodě sáhnou po svém oblíbeném balení pražených zrn. Cenovka, kterou dnes vidí, dříve působila jako přijatelný kompromis mezi radostí a rozpočtem; nyní vyvolává spíše šok a obavy. A bude hůř!

Země s největší zlatou rezervou na Zemi 4krát překonala Čínu a Rusko

Zlato. Symbol bohatství, moci a jistoty už po tisíce let. Ani v digitálním věku plném virtuálních měn a algoritmů neztratilo na významu. Tenhle cenný...

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?
- Reklama -