Úterý, 23 července, 2024

Posilování v Antice: Jak se cvičilo v době kalokagathia

Mohlo by vás zajímat

Pro lepší přehled, jak se posilování v antice lišilo od toho dnešního, ho budeme srovnávat se současnými zásadami sportovního tréninku. Ať už jde o způsob cvičení, plán tréninku nebo formu regenerace, v mnohém se péče o tělo v antice podobala té dnešní. Ale pojďme na to raději od začátku,

- Reklama -

Vznik a historie tréninku v antickém Řecku

Obecně se za duchovní ideál antických Řeků považovalo harmonické souznění etiky a tělesných a duševních ctností (tzv. kalokagathia). Už od kolébky si navíc Řekové do hlav vtloukali agonistický životní ideál, který je vedl k agonu (tedy soutěži o to být co možná nejlepší), neodmyslitelné součásti jejich způsobu žití.

Stejně jako v jiných starověkých civilizacích vznikl i v helénském světě první zárodek tělocviku díky vojenské oblasti. V jednom se ale antické Řecko od jiných civilizací lišilo: v rozvoji zdatnosti na sportovním poli. Řekové díky vojenskému drilu pochopili první zákonitosti tréninku. Aby dosáhli v různých cvičeních lepších výsledků, využívali hojně různá soutěžní klání (které snad zpočátku byly motivované rituálními důvody). A s rozvojem sportovních soutěží šla ruku v ruce i potřeba specializované přípravy. Ve fragmentech textů připisovaných Epicharmovi z Kosu (6. stol. př. n. l.) je existence tréninkové teorie založená na přesvědčení, že „přirozené dispozice lze zlepšit náležitou přípravou“, jak uvádí Carl Diem ve své práci Historia de los deportes.

Jak se cvičilo? Tréninky na míru pro tlouštíky, pijany i náruživce

Antický autor Filostratos se v celém svém díle Gymnasticus hojně věnoval tomu, co musí znát a ovládat návštěvník Gymnasionu (což je vlastně hlavním cílem jeho díla): „nesmí být šarlatánem ani šetřit slovy; musí věnovat pozornost své fyziognomii. Měl by co nejdříve přistoupit ke zkoumání své povahy, aby zjistil, v čem spočívá a k čemu se nejlépe hodí. Pak musí určit vlastnosti, které pocházejí od rodičů a brát v úvahu svůj temperament.“ Trenér by pak podle Filostratose měl individuálně přizpůsobit úkoly těm, kteří hodně jedí, těm, kteří pijí příliš mnoho vína, nebo takovým, co budou cvičit po sexu.

Každý sport podle něj vyžadoval jiný druh přípravy: „Pětibojaři musí být trénováni lehkými cviky, běžci cviky nikoliv náročnými, ale takovými, které je nutí zrychlit krok. Boxeři musí mít lehká ramena a měli by často využívat kožený vak (=boxovací pytel). Na ten by se měli mnohem více zaměřit ti, kteří chtějí cvičit pankration.“

Být nejlepší co to jde

Většina odborníků se shoduje na tom, že hlavním cílem tréninku v antickém Řecku bylo přimět sporovce, aby co nejlépe využil vlastní fyzickou kondici a zároveň těžil z těch dalších faktorů, které vždy provázejí soutěžní sport. Kromě zlepšení techniky šlo také o to připravit tělo na reakci na požadavky soutěže a získaní větší psychické odolnosti.

Tajemstvím tréninku Řeků byla ale především vhodná míra a správný okamžik, šlo o tzv. kairiós („dát úder na správné místo“).

Helénská kultura už přitom znala tréninkové pojmy, které má většina z nás za moderní. Už oni znali prahový zákon, princip superpozice, progresivní přetížení a individuální přístup. Vycházeli přitom z dlouholetého systematického pozorování dějů, jež se odehrávaly kolem tréninku a v samotném tréninkovém procesu.

Hodně daleko byli také v otázce sportovní regenerace. Cílem jejich tréninku bylo udržet rovnováhu mezi oddaností cvičení a moudrou umírněností, která zabrání, aby se člověk z přemíry snahy ztrhl.

Proto se pečlivě rozlišovala normální únava z cvičení a únava způsobená něčím jiným. Galén rozlišoval ne méně než sedm forem vyčerpání.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.
- Reklama -