Úterý, 23 července, 2024

Dopisy starořímského vojáka matce ukázaly armádní zvyklosti ve zcela novém světle

Mohlo by vás zajímat

Dopis nese datum února roku 108 n. l. a Apollinarius ho odeslal matce Tasoucharion do egyptské Alexandrie z Bostry v Arábii, kde působil s 3. kyrénskou legií. Do armády narukoval kolem roku 103/104 n. l., zatímco 3. legie byla v Egyptě.

- Reklama -

Když Apollinarius vstoupil do legie, šel ve šlépějích svého otce Gaia Julia Sabina. Ten v ní rovněž sloužil a nepochybně svému synovi poskytl důležitý vhled do vojenského života. Otec i syn sloužili po deset či více let, i když ne ve stejné legii. V roce 105 n. l. byl Sabinus převelen do legie XXII Deiotariana, která zůstala v Egyptě po celý zbytek jeho služby.

Dopis byl spolu s několika dalšími, které psali Sabinus i Apollinarius, nalezen jako sbírka při vykopávkách v egyptské Karanis, kde se muži po skončení vojenské služby zřejmě usadili, píše profesor W. Graham Claytor ve své odborné práci veřejně dostupné na serveru trismegistor.org.

Rodina jako základ úspěchu

V době, kdy Apollinarius psal námi probíraný dopis, už pomalu stoupal v hodnostech. Během několika let po narukování se stal secutorem (pomocníkem důstojníka) a v roce 108 n. l. už sloužil jako člen štábu cornicularius (vojenský úředník/sekretář).

Je pravděpodobné, že Apollinariovy kariérní vyhlídky výrazně zlepšily vojenské konexe, které měl díky svému otci. V dalším svém dopise totiž Apollinarius posílá svému otci pozdravy od bývalých spolubojovníků ze III. kyrénské legie, což naznačuje, že přátelství bylo udržováno i napříč legiemi.

Všechno se odvíjelo od hodnosti

Jednou z výhod nové hodnosti bylo osvobození od některých fyzicky náročnějších prací, kterým se legionáři museli věnovat. Napsal to matce a děkuje v dopise božským vlivům, které ho náročné práce ušetřily „Děkuji Sarapisovi a Štěstěně, že zatímco se všichni celý den lopotí při řezání kamenů, já se jako principalis nepohybuji a nic nedělám,“ píše Apollinarius.

Ten měl místo řezání kamenů jiné, spíše administrativní úkoly. Z jeho psaní je však patrné, že od určité hodnosti se vojáci nemuseli podobných činností účastnit – za což byli, alespoň podle Apollinariovy reakce, velmi vděční.

Pláč a neschopnost jíst

Z dopisu také vyplývá, že Apollinarius trpěl steskem po domově. Píše, že pokaždé, když si připomene domov, nemůže jíst ani pít, ale jen pláče. Když Apollinarius narukoval, jeho legie byla již více než sto let umístěna v Egyptě, takže ho přemístění nejspíš dost nepříjemně zaskočilo.

Během několika let se pak Apollinarius ocitl v Bostře, kam byla legie převelena v rámci příprav na anexi Nabatejska. Apollinarius možná nečekal, že bude vyslán tak daleko od domova. Zároveň svou matku uklidňuje, že si nemá dělat příliš velké starosti, a říká jí, že je umístěn na „dobrém místě“.

Mnoho římských vojáků v dopisech rodině vyjadřovalo stesk po domově podobně. Poměrně častým popisem jejich pocitů bylo utrpení z neschopnosti jíst a pít a pláč, ačkoli většina z nich se zároveň snažila rodiny ujistit, že se jim daří dobře.

Do jisté míry se tak může také jednat o obvyklé fráze používané k vyjádření stesku po domově. Přesto dávají nahlédnout do emocionální roviny odloučení od domova a rodiny během služby v římské armádě.

Nepřekvapí, že většina vojenských dopisů obsahuje úpěnlivé žádosti o zprávy z domova a mnoho z nich kárá rodinné příslušníky za to, že nepíší dostatečně často.

Nejmilovanější zábava vojáků? Nakupování oblečení

Apollinarius v dopise také žádá matku, aby promluvila s jeho přítelem v Alexandrii a nechala si od něj poslat nějaké prádlo z hrubých vláken, protože v Bostře bylo velmi horké počasí a Apollinarius nebyl schopen obstarat žádný materiál ve městě. Z toho se zdá, že římští vojáci spoléhali na rodinu a přátele doma, kteří jim posílali peníze a zboží, co potřebovali (nebo chtěli). A oblečení bylo nejoblíbenějším zbožím.

Nakupovalo se ale i do Říma. Apollinarius píše matce, že ji koupil dárek z Tyru, který ještě neodeslal, protože od ní neměl instrukce, jak má balíček poslat, a obával se, že nedorazí v pořádku.

Dále se zmiňuje perlách, ebenovém dřevě a dalším exotickém zboží, které se v Bostře prodává, čímž možná matce naznačil, že se jedná o luxusní dárek. Každopádně jeho dopis nechává nahlédnout do běžného života v římské armádě a jeho dopadu na vojáky a jejich rodiny.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.
- Reklama -