Čtvrtek, 13 června, 2024

Dopisy starořímského vojáka matce ukázaly armádní zvyklosti ve zcela novém světle

Mohlo by vás zajímat

Dopis nese datum února roku 108 n. l. a Apollinarius ho odeslal matce Tasoucharion do egyptské Alexandrie z Bostry v Arábii, kde působil s 3. kyrénskou legií. Do armády narukoval kolem roku 103/104 n. l., zatímco 3. legie byla v Egyptě.

- Reklama -

Když Apollinarius vstoupil do legie, šel ve šlépějích svého otce Gaia Julia Sabina. Ten v ní rovněž sloužil a nepochybně svému synovi poskytl důležitý vhled do vojenského života. Otec i syn sloužili po deset či více let, i když ne ve stejné legii. V roce 105 n. l. byl Sabinus převelen do legie XXII Deiotariana, která zůstala v Egyptě po celý zbytek jeho služby.

Dopis byl spolu s několika dalšími, které psali Sabinus i Apollinarius, nalezen jako sbírka při vykopávkách v egyptské Karanis, kde se muži po skončení vojenské služby zřejmě usadili, píše profesor W. Graham Claytor ve své odborné práci veřejně dostupné na serveru trismegistor.org.

Rodina jako základ úspěchu

V době, kdy Apollinarius psal námi probíraný dopis, už pomalu stoupal v hodnostech. Během několika let po narukování se stal secutorem (pomocníkem důstojníka) a v roce 108 n. l. už sloužil jako člen štábu cornicularius (vojenský úředník/sekretář).

Je pravděpodobné, že Apollinariovy kariérní vyhlídky výrazně zlepšily vojenské konexe, které měl díky svému otci. V dalším svém dopise totiž Apollinarius posílá svému otci pozdravy od bývalých spolubojovníků ze III. kyrénské legie, což naznačuje, že přátelství bylo udržováno i napříč legiemi.

Všechno se odvíjelo od hodnosti

Jednou z výhod nové hodnosti bylo osvobození od některých fyzicky náročnějších prací, kterým se legionáři museli věnovat. Napsal to matce a děkuje v dopise božským vlivům, které ho náročné práce ušetřily „Děkuji Sarapisovi a Štěstěně, že zatímco se všichni celý den lopotí při řezání kamenů, já se jako principalis nepohybuji a nic nedělám,“ píše Apollinarius.

Ten měl místo řezání kamenů jiné, spíše administrativní úkoly. Z jeho psaní je však patrné, že od určité hodnosti se vojáci nemuseli podobných činností účastnit – za což byli, alespoň podle Apollinariovy reakce, velmi vděční.

Pláč a neschopnost jíst

Z dopisu také vyplývá, že Apollinarius trpěl steskem po domově. Píše, že pokaždé, když si připomene domov, nemůže jíst ani pít, ale jen pláče. Když Apollinarius narukoval, jeho legie byla již více než sto let umístěna v Egyptě, takže ho přemístění nejspíš dost nepříjemně zaskočilo.

Během několika let se pak Apollinarius ocitl v Bostře, kam byla legie převelena v rámci příprav na anexi Nabatejska. Apollinarius možná nečekal, že bude vyslán tak daleko od domova. Zároveň svou matku uklidňuje, že si nemá dělat příliš velké starosti, a říká jí, že je umístěn na „dobrém místě“.

Mnoho římských vojáků v dopisech rodině vyjadřovalo stesk po domově podobně. Poměrně častým popisem jejich pocitů bylo utrpení z neschopnosti jíst a pít a pláč, ačkoli většina z nich se zároveň snažila rodiny ujistit, že se jim daří dobře.

Do jisté míry se tak může také jednat o obvyklé fráze používané k vyjádření stesku po domově. Přesto dávají nahlédnout do emocionální roviny odloučení od domova a rodiny během služby v římské armádě.

Nepřekvapí, že většina vojenských dopisů obsahuje úpěnlivé žádosti o zprávy z domova a mnoho z nich kárá rodinné příslušníky za to, že nepíší dostatečně často.

Nejmilovanější zábava vojáků? Nakupování oblečení

Apollinarius v dopise také žádá matku, aby promluvila s jeho přítelem v Alexandrii a nechala si od něj poslat nějaké prádlo z hrubých vláken, protože v Bostře bylo velmi horké počasí a Apollinarius nebyl schopen obstarat žádný materiál ve městě. Z toho se zdá, že římští vojáci spoléhali na rodinu a přátele doma, kteří jim posílali peníze a zboží, co potřebovali (nebo chtěli). A oblečení bylo nejoblíbenějším zbožím.

Nakupovalo se ale i do Říma. Apollinarius píše matce, že ji koupil dárek z Tyru, který ještě neodeslal, protože od ní neměl instrukce, jak má balíček poslat, a obával se, že nedorazí v pořádku.

Dále se zmiňuje perlách, ebenovém dřevě a dalším exotickém zboží, které se v Bostře prodává, čímž možná matce naznačil, že se jedná o luxusní dárek. Každopádně jeho dopis nechává nahlédnout do běžného života v římské armádě a jeho dopadu na vojáky a jejich rodiny.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.
- Reklama -