Pondělí, 15 dubna, 2024

Mužnost v antice: Co považovali Řekové za nejdůležitější projevy chlapáctví?

Mohlo by vás zajímat

V antické společnosti se mužnost vysoce cenila a považovala se za ukazatel hodnoty a postavení muže ve společnosti. Starověcí Řekové uznávali řadu vlastností jako projevů mužnosti, které byly považovány za nezbytné pro to, aby muž mohl žít plnohodnotný a úspěšný život.

- Reklama -

Jednou z nejdůležitějších vlastností, které staří Řekové uznávali jako projev mužnosti, byla fyzická síla. Fyzická síla byla považována za nezbytnou vlastnost muže, protože se věřilo, že je nezbytná pro úspěch v boji a pro ochranu rodiny a komunity. Fyzická síla se také cenila pro svou schopnost vzbuzovat respekt a obdiv ostatních a byla považována za hlavní symbol mužnosti. Mužství tehdy ale nebylo jen o síle. Homér v Iliadě říká: „Muž má takovou cenu, jakou mají věci, za které bojuje.“

Kromě síly také odvaha nebo sebeovládání

Další vlastností, kterou staří Řekové uznávali jako výraz mužnosti, byla odvaha. Odvaha se považovala za jednu ze zásadních vlastností mužů, neboť se věřilo, že je nezbytná pro úspěch v boji a pro čelení výzvám a nebezpečím. Muž, který byl statečný a odvážný, byl považován za vzor a vůdce a ostatní ho obdivovali a respektovali. Jak napsal Sofoklés v Antigoně: „Nebojím se nebezpečí, neboť jsem spravedlivý.“ V tomto případě se jednalo o odvahu.

Další vlastností, kterou staří Řekové uznávali jako projev mužnosti, bylo sebeovládání. Sebeovládání se považovalo za zásadní pro úspěch a blahobyt muže, protože se věřilo, že mu pomáhá činit moudrá rozhodnutí a vyhýbat se nebezpečným nebo škodlivým situacím.

Muž, který se ovládal, byl považován za ctnostného a hodného úcty. Byl obdivován pro schopnost ovládat své emoce a činy. Jak napsal Platón v Republice: „Člověk, který vládne sám sobě, je skutečný král.“

Bez moudrosti hodnota života klesá

Dalším důležitým prvkem mužnosti byla inteligence. Inteligentní muž byl považován za schopného a spolehlivého a obdivován pro schopnost kriticky myslet a řešit problémy. Jak napsal Aristoteles v Etice Nikomachově: „Konečná hodnota života závisí spíše na uvědomělosti a schopnosti rozjímat než na pouhém přežití.“

Souhrnně řečeno, staří Řekové uznávali fyzickou sílu, odvahu, sebeovládání a inteligenci jako nejdůležitější projevy mužnosti. Tyto vlastnosti se považovali za nezbytné pro to, aby muž mohl žít plnohodnotný a úspěšný život, a ostatní jej díky nim obdivovali a respektovali.

Zdroj:

haaretz.com, atiner.gr, courtauldian.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -