Úterý, 23 července, 2024

Mužnost v antice: Co považovali Řekové za nejdůležitější projevy chlapáctví?

Mohlo by vás zajímat

V antické společnosti se mužnost vysoce cenila a považovala se za ukazatel hodnoty a postavení muže ve společnosti. Starověcí Řekové uznávali řadu vlastností jako projevů mužnosti, které byly považovány za nezbytné pro to, aby muž mohl žít plnohodnotný a úspěšný život.

- Reklama -

Jednou z nejdůležitějších vlastností, které staří Řekové uznávali jako projev mužnosti, byla fyzická síla. Fyzická síla byla považována za nezbytnou vlastnost muže, protože se věřilo, že je nezbytná pro úspěch v boji a pro ochranu rodiny a komunity. Fyzická síla se také cenila pro svou schopnost vzbuzovat respekt a obdiv ostatních a byla považována za hlavní symbol mužnosti. Mužství tehdy ale nebylo jen o síle. Homér v Iliadě říká: „Muž má takovou cenu, jakou mají věci, za které bojuje.“

Kromě síly také odvaha nebo sebeovládání

Další vlastností, kterou staří Řekové uznávali jako výraz mužnosti, byla odvaha. Odvaha se považovala za jednu ze zásadních vlastností mužů, neboť se věřilo, že je nezbytná pro úspěch v boji a pro čelení výzvám a nebezpečím. Muž, který byl statečný a odvážný, byl považován za vzor a vůdce a ostatní ho obdivovali a respektovali. Jak napsal Sofoklés v Antigoně: „Nebojím se nebezpečí, neboť jsem spravedlivý.“ V tomto případě se jednalo o odvahu.

Další vlastností, kterou staří Řekové uznávali jako projev mužnosti, bylo sebeovládání. Sebeovládání se považovalo za zásadní pro úspěch a blahobyt muže, protože se věřilo, že mu pomáhá činit moudrá rozhodnutí a vyhýbat se nebezpečným nebo škodlivým situacím.

Muž, který se ovládal, byl považován za ctnostného a hodného úcty. Byl obdivován pro schopnost ovládat své emoce a činy. Jak napsal Platón v Republice: „Člověk, který vládne sám sobě, je skutečný král.“

Bez moudrosti hodnota života klesá

Dalším důležitým prvkem mužnosti byla inteligence. Inteligentní muž byl považován za schopného a spolehlivého a obdivován pro schopnost kriticky myslet a řešit problémy. Jak napsal Aristoteles v Etice Nikomachově: „Konečná hodnota života závisí spíše na uvědomělosti a schopnosti rozjímat než na pouhém přežití.“

Souhrnně řečeno, staří Řekové uznávali fyzickou sílu, odvahu, sebeovládání a inteligenci jako nejdůležitější projevy mužnosti. Tyto vlastnosti se považovali za nezbytné pro to, aby muž mohl žít plnohodnotný a úspěšný život, a ostatní jej díky nim obdivovali a respektovali.

Zdroj:

haaretz.com, atiner.gr, courtauldian.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -