Pondělí, 7 října, 2024

Nejlepší boxer všech dob? Melankomas z Kárie vyhrál olympiádu a nedostal přitom ani ránu

Mohlo by vás zajímat

Melankomas z Kárie byl starověký boxer pocházející z oblasti dnes známé jako Turecko. Krom toho, že proslul svou vypracovanou postavou a hezkým vzhledem, byl známý především jako bojovník, který v ringu nikdy nedostal jedinou ránu.

- Reklama -

Starověké olympijské hry jsou plné velkolepých příběhů o atletických výkonech a svérázných postavách, jako byl Melankomas z Kárie, starověký boxer, který získal několik olympijských věnců tím, že údajně nedělal nic jiného, než že se vyhýbal úderům soupeře, dokud to protivník nevzdal.

Než se ale dostaneme k Melankomasovi a jeho rekordu, stojí za to připomenout si, jak přesně muži boxovali v dobách antického Řecka. Ačkoli byl box funkčně podobný své dnešní verzi, tedy že se v něm dva muži snažili co nejvíc předělat svými údery obličej toho druhého, existovalo několik zásadních rozdílů, které činily tehdejší box mnohem nebezpečnějším než je ten dnešní.

Antický box byl o dost tvrdší než ten náš

Neexistoval žádný ring a boxeři se místo toho mlátili do obličejů na jakémkoli povrchu, který byl zrovna k dispozici. Přitom se museli držet v nejasně vymezeném prostoru boje, který mohl mít různou velikost. Neexistoval také systém jednotlivých kol, boxeři prostě bojovali, dokud jeden z nich neskončil v bezvědomí na zemi nebo souboj nevzdal.

Aby měli boxeři trochu snadnější výše zmíněné knokautování, nosili místo dnešních vycpaných rukavic přes klouby pouze kožené pásky nebo v některých případech hrubě omotané provazy. Také byly povolené rány pod pás. A poslední, ale snad nejzásadnější rozdíl: boxeři mohli a byli povzbuzováni k tomu, aby svého soupeře udeřili, když byl na zemi nebo když padal, protože to bylo považováno za slabost a slabost se měla (a musela) trestat.

Za zmínku také stojí, že antičtí Řekové neměli při boxování váhové kategorie, takže nejlepšími boxery se obvykle stávali ti nejsilnější a největší Řekové.

V tomhle nelítostném prostředí antického boxerského světa se Melankomas z Kárie stal doslova živoucí legendou. A to i přes to, že rozhodně nezapadal do škatulky rozložitého golema, což bylo obvykle potřeba k zisku titulu šampiona.

Neopakovatelný styl deptal každého soupeře

Tenhle atlet měl prý stejně statečnou duši jako měl krásné tělo. Ve snaze dokázat ostatním Řekům svou odvahu si Melankomas z Kárie zvolil jako svou životní náplň atletiku, protože ta byla tehdy považována za nejčestnější a nejnamáhavější cestu, jak si vydobít slávu a uznání. A ve sportu tenhle muž od začátku vynikal nad ostatní.

Jeho boxerský styl byl jiný, než bývalo zvykem. Spočíval v tom, že se Melankomas vlastně celý zápas jen bránil úderům druhého boxera a vyhýbal se jeho ranám. Soupeř byl vždy frustrovaný a ztrácel klid. Tento jedinečný styl získal Melankomasovi velký obdiv, protože k němu byla potřeba neuvěřitelná hbitost, síla a vytrvalost. Dokázal údajně bojovat klidně i celý den, dokonce i v létě, a odmítal své soupeře udeřit, i když věděl, že by tím zápas rychle ukončil a zajistil si snadné vítězství. Melankomas obvykle kolem svého soupeře „tančil“ tak dlouho, až se jeho protivník pekelně unavil a souboj vzdal.

Předčasná smrt boxerského inovátora

Jak Melankomas získal takovou vytrvalost? Prostě. Trénoval mnohem víc než ostatní. Jedna historka o něm vypráví, že vydržel celé dva dny v kuse se zdviženýma rukama a ani jednou je nesložil, aby si odpočinul.

Nejspíš i díky tomu umřel Melankomas hodně mladý. Jeho přetrénované tělo odmítlo dál zvládat nelidské tréninkové dávky a vypovědělo mu službu. Při pobytu v Neapoli vážně onemocněl. Na smrtelné posteli ještě od svého přítele zjišťoval, kolik dní zbývá do dalšího jeho zápasu. Toho se už ale nedožil…

Snad mu je ve sportovním nebi útěchou, že na jeho jméno se dodnes ve sportovních kruzích nezapomnělo.

Zdroj:

Wikipedia, factfiend.com, sbnation.com, duadigits.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Kdo byl legendární Robin Hood? Skutečně existoval hrdina, který bohatým bral a chudým dával, nebo bylo všechno úplně jinak…

V roce 1226 se v soudních dokumentech York Assizes objevil zápis o osobě jménem Robert Hot. Když mu byl zabaven majetek v hodnotě 32...

Chcete luxusní auto zdarma? Dubaj se proměnila v skládku supervozů. Stačí si vybrat, nasednout a odjet

Spojené arabské emiráty jsou díky ropě jedním z nejbohatších států světa a staly se zemí zaslíbenou pro mnoho přistěhovalců hledajících práci. Tisíce lidí zavítaly...

Odvrácená strana Měsíce: Čínský objev, který otřásl vědeckým světem

Čínská mise Chang’e-4 se postarala o pořádný rozruch. Vědci díky ní odhalili, co všechno se skrývá na odvrácené straně Měsíce. A výsledky jsou fascinující.

Glosa: Hráči českého národního týmu bojovali jako lvi, ukázali víc, než si připouštíme

Hráči našeho národní tým v německém Hamburku bojovali jako lvi. Na mistrovství Evropy roku 2024 se postavili tureckým sokům s odhodláním, které lze jen stěží popsat slovy. To, co se odehrálo na trávníku, bylo více než jen sportovní utkání; byla to skutečná bitva ducha a odvahy.

Félicette, kočičí astronautka: Málem zapomenutá hrdinka Země se nakonec dočkala pocty

Na fotografiích nevypadá příliš šťastně. Možná ale její zaskočený výraz způsobila skutečnost, že měla v mozku implantovanou elektrodu. Ovšem takhle se o slavné kočičí...

Jak vyprat kšiltovku: Návod, podle kterého to zvládne i nešikovný chlap

Stačí pár let nošení a z vaší milované čepice se stane potem zasmrádlá ostuda, která je nejspíš na mnoha místech vcelku odpudivá nebo dokonce...

Posilování v Antice: Jak se cvičilo v době kalokagathia

Pro lepší přehled, jak se posilování v antice lišilo od toho dnešního, ho budeme srovnávat se současnými zásadami sportovního tréninku. Ať už jde o...

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...

Dopisy starořímského vojáka matce ukázaly armádní zvyklosti ve zcela novém světle

Dopis nese datum února roku 108 n. l. a Apollinarius ho odeslal matce Tasoucharion do egyptské Alexandrie z Bostry v Arábii, kde působil...
- Reklama -