Sobota, 25 května, 2024

Nejlepší boxer všech dob? Melankomas z Kárie vyhrál olympiádu a nedostal přitom ani ránu

Mohlo by vás zajímat

Melankomas z Kárie byl starověký boxer pocházející z oblasti dnes známé jako Turecko. Krom toho, že proslul svou vypracovanou postavou a hezkým vzhledem, byl známý především jako bojovník, který v ringu nikdy nedostal jedinou ránu.

- Reklama -

Starověké olympijské hry jsou plné velkolepých příběhů o atletických výkonech a svérázných postavách, jako byl Melankomas z Kárie, starověký boxer, který získal několik olympijských věnců tím, že údajně nedělal nic jiného, než že se vyhýbal úderům soupeře, dokud to protivník nevzdal.

Než se ale dostaneme k Melankomasovi a jeho rekordu, stojí za to připomenout si, jak přesně muži boxovali v dobách antického Řecka. Ačkoli byl box funkčně podobný své dnešní verzi, tedy že se v něm dva muži snažili co nejvíc předělat svými údery obličej toho druhého, existovalo několik zásadních rozdílů, které činily tehdejší box mnohem nebezpečnějším než je ten dnešní.

Antický box byl o dost tvrdší než ten náš

Neexistoval žádný ring a boxeři se místo toho mlátili do obličejů na jakémkoli povrchu, který byl zrovna k dispozici. Přitom se museli držet v nejasně vymezeném prostoru boje, který mohl mít různou velikost. Neexistoval také systém jednotlivých kol, boxeři prostě bojovali, dokud jeden z nich neskončil v bezvědomí na zemi nebo souboj nevzdal.

Aby měli boxeři trochu snadnější výše zmíněné knokautování, nosili místo dnešních vycpaných rukavic přes klouby pouze kožené pásky nebo v některých případech hrubě omotané provazy. Také byly povolené rány pod pás. A poslední, ale snad nejzásadnější rozdíl: boxeři mohli a byli povzbuzováni k tomu, aby svého soupeře udeřili, když byl na zemi nebo když padal, protože to bylo považováno za slabost a slabost se měla (a musela) trestat.

Za zmínku také stojí, že antičtí Řekové neměli při boxování váhové kategorie, takže nejlepšími boxery se obvykle stávali ti nejsilnější a největší Řekové.

V tomhle nelítostném prostředí antického boxerského světa se Melankomas z Kárie stal doslova živoucí legendou. A to i přes to, že rozhodně nezapadal do škatulky rozložitého golema, což bylo obvykle potřeba k zisku titulu šampiona.

Neopakovatelný styl deptal každého soupeře

Tenhle atlet měl prý stejně statečnou duši jako měl krásné tělo. Ve snaze dokázat ostatním Řekům svou odvahu si Melankomas z Kárie zvolil jako svou životní náplň atletiku, protože ta byla tehdy považována za nejčestnější a nejnamáhavější cestu, jak si vydobít slávu a uznání. A ve sportu tenhle muž od začátku vynikal nad ostatní.

Jeho boxerský styl byl jiný, než bývalo zvykem. Spočíval v tom, že se Melankomas vlastně celý zápas jen bránil úderům druhého boxera a vyhýbal se jeho ranám. Soupeř byl vždy frustrovaný a ztrácel klid. Tento jedinečný styl získal Melankomasovi velký obdiv, protože k němu byla potřeba neuvěřitelná hbitost, síla a vytrvalost. Dokázal údajně bojovat klidně i celý den, dokonce i v létě, a odmítal své soupeře udeřit, i když věděl, že by tím zápas rychle ukončil a zajistil si snadné vítězství. Melankomas obvykle kolem svého soupeře „tančil“ tak dlouho, až se jeho protivník pekelně unavil a souboj vzdal.

Předčasná smrt boxerského inovátora

Jak Melankomas získal takovou vytrvalost? Prostě. Trénoval mnohem víc než ostatní. Jedna historka o něm vypráví, že vydržel celé dva dny v kuse se zdviženýma rukama a ani jednou je nesložil, aby si odpočinul.

Nejspíš i díky tomu umřel Melankomas hodně mladý. Jeho přetrénované tělo odmítlo dál zvládat nelidské tréninkové dávky a vypovědělo mu službu. Při pobytu v Neapoli vážně onemocněl. Na smrtelné posteli ještě od svého přítele zjišťoval, kolik dní zbývá do dalšího jeho zápasu. Toho se už ale nedožil…

Snad mu je ve sportovním nebi útěchou, že na jeho jméno se dodnes ve sportovních kruzích nezapomnělo.

Zdroj:

Wikipedia, factfiend.com, sbnation.com, duadigits.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -