Úterý, 23 července, 2024

Hérón Alexandrijský: Muž, který už v 1. století vymyslel parní stroj

Mohlo by vás zajímat

Vůbec prvnímu parnímu stroji, se kterým Hérón přišel pár desítek let po narození Krista, se přezdívalo „míč boha větrů“.

- Reklama -

Tím úplně prvním, kdo použil páru jako pohon stroje, byl řecký vynálezce Hérón Alexandrijský, který se narodil někdy kolem roku 10. Neobyčejně bystrý matematik a vynálezce byl pro svou zručnost a představivost mnohými Řeky zván Méchanikos.

Proč to tak bylo si dokážeme představit díky jeho dochovanému dílu Automata, ve kterém se věnuje automatizaci. V knize se zabývá například návrhem olejové lampy, co se sama dolévá, strojem na limonádu, který sám poskytne za pětidrachmu nápoj nebo samozavíratelnými dveřmi chrámu. Dnes ho však známe především už jen jako autora vzorce pro výpočet obsahu trojúhelníku. Málokdo přitom ví, že to byl právě Hérón, kdo sestrojil první parní stroj.

První parní stroj? Jen hračka, tvrdil Hérón

Jeho návrh spočíval v tom, že nad zdroj tepla umístil uzavřený kotel s vodou. Jak voda vřela, pára stoupala do trubek a do duté koule. Z té pak pára unikala dvěma ohnutými výstupními trubkami připevněnými na kouli, což mělo za následek rotování koule.

Princip, který při své konstrukci použil, je podobný principu dnešního tryskového pohonu. Hérón ale nepovažoval tento vynález za užitečný pro každodenní použití: svůj vynález eolipidy považoval za novinku, pozoruhodnou hračku.

Na další stroj na páru se čekalo více než 1500 let

Hérónová eolipila byla opravdu víc zajímavou kuriozitou než skutečným strojem, který by se dal použít k práci. Jenže je třeba mít na paměti, kdy s ní Hérón přišel. A o kolik století se svým vynálezem předběhl svou dobu. Jakmile se na jeho eolipilu zapomnělo, nastalo v oboru parních strojů doslova vývojové vakuum. Další, kdo vynalezl parní stroj, byl totiž až osmanský vynálezce a všestranný génius Taqi al-Din. Povedlo se mu to v roce 1577.

Zdroj:

https://www.smith.edu/hsc/museum/ancient_inventions/steamengine2.html

https://kotaku.com/the-greek-engineer-who-invented-the-steam-engine-2-000-5742457

https://cs.wikipedia.org/wiki/H%C3%A9r%C3%B3n_Alexandrijsk%C3%BD

https://www.britannica.com/technology/aeolipile

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -