Sobota, 20 dubna, 2024

Hérón Alexandrijský: Muž, který už v 1. století vymyslel parní stroj

Mohlo by vás zajímat

Vůbec prvnímu parnímu stroji, se kterým Hérón přišel pár desítek let po narození Krista, se přezdívalo „míč boha větrů“.

- Reklama -

Tím úplně prvním, kdo použil páru jako pohon stroje, byl řecký vynálezce Hérón Alexandrijský, který se narodil někdy kolem roku 10. Neobyčejně bystrý matematik a vynálezce byl pro svou zručnost a představivost mnohými Řeky zván Méchanikos.

Proč to tak bylo si dokážeme představit díky jeho dochovanému dílu Automata, ve kterém se věnuje automatizaci. V knize se zabývá například návrhem olejové lampy, co se sama dolévá, strojem na limonádu, který sám poskytne za pětidrachmu nápoj nebo samozavíratelnými dveřmi chrámu. Dnes ho však známe především už jen jako autora vzorce pro výpočet obsahu trojúhelníku. Málokdo přitom ví, že to byl právě Hérón, kdo sestrojil první parní stroj.

První parní stroj? Jen hračka, tvrdil Hérón

Jeho návrh spočíval v tom, že nad zdroj tepla umístil uzavřený kotel s vodou. Jak voda vřela, pára stoupala do trubek a do duté koule. Z té pak pára unikala dvěma ohnutými výstupními trubkami připevněnými na kouli, což mělo za následek rotování koule.

Princip, který při své konstrukci použil, je podobný principu dnešního tryskového pohonu. Hérón ale nepovažoval tento vynález za užitečný pro každodenní použití: svůj vynález eolipidy považoval za novinku, pozoruhodnou hračku.

Na další stroj na páru se čekalo více než 1500 let

Hérónová eolipila byla opravdu víc zajímavou kuriozitou než skutečným strojem, který by se dal použít k práci. Jenže je třeba mít na paměti, kdy s ní Hérón přišel. A o kolik století se svým vynálezem předběhl svou dobu. Jakmile se na jeho eolipilu zapomnělo, nastalo v oboru parních strojů doslova vývojové vakuum. Další, kdo vynalezl parní stroj, byl totiž až osmanský vynálezce a všestranný génius Taqi al-Din. Povedlo se mu to v roce 1577.

Zdroj:

https://www.smith.edu/hsc/museum/ancient_inventions/steamengine2.html

https://kotaku.com/the-greek-engineer-who-invented-the-steam-engine-2-000-5742457

https://cs.wikipedia.org/wiki/H%C3%A9r%C3%B3n_Alexandrijsk%C3%BD

https://www.britannica.com/technology/aeolipile

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -