Pondělí, 15 dubna, 2024

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Mohlo by vás zajímat

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman, který byl od dětství fanouškem Beatles, se na začátku roku 1980 rozzuřil, když si přečetl životopis Johna Lennona. Viděl, jakým luxusním životem hudebník žil. A John Lennon se díky tomu stal pro Chapmana synonymem pokrytectví, který ve svých písních hlásá lásku a mír, ale ve skutečnosti prahne jen po bohatství a získávání materiálních věcí. Chapman považoval Lennona za falešného člověka a sebe za skutečné vtělení Holdena Caulfielda (hlavní postava z románu Kdo chytá v žitě) – které by v boji proti falešnosti zašlo mnohem dál než jeho knižní verze.

V rozhovoru s Jackem Jonesem pro knihu Let Me Take You Down: Inside the Mind of Mark David Chapman, the Man Who Killed John Lennon z roku 1992 Chapman vysvětlil, že jeho hněv k Lennonovi v něm vzbudila i píseň „God“ (Bůh) na albu Plastic Ono Band. „Poslouchal jsem tu hudbu a zlobil se na něj, že říká, že nevěří v Boha… a že nevěří v Beatles,“ svěřil se Chapman podle Wikipedie. „To byla další věc, která mě rozzlobila, i když ta deska vznikla nejméně deset let předtím. Chtělo se mi nahlas křičet: ‚Kdo si myslí, že je, když říká takové věci o Bohu, nebi a Beatles?“

- Reklama -

Nula plná nenávisti

Chapman byl tak plný sebenenávisti, že vnímal sám sebe jako neschopnou nulu. „Mark David Chapman byl ve své vlastní mysli neúspěšný, chtěl se stát někým důležitým,“ řekl o sobě ve třetí osobě Larrymu Kingovi. „Nevěděl, jak se vyrovnat s tím, že je nikdo… Mark David Chapman udeřil na něco, co vnímal jako falešné, na co byl naštvaný, aby se stal někým.“

Tvrdil, že jedna jeho část nechtěla vraždit, zejména poté, co mu Lennon věnoval autogram, píše web allthatsinteresting.com. „Velmi vážně jsem přemýšlel o tom, že odejdu, vzdám se myšlenky na jeho vraždu, vrátím se do hotelu, odhlásím se, vezmu si taxíka na letiště a odletím odtamtud,“ řekl novináři Jamesi R. R. Gainesovi. „Pořád jsem si říkal, víš, máš jeho autogram, teď už můžeš jít domů… Místo toho, abyste mu vzali život, tak mu prostě vezměte autogram… Chtěl jsem jít domů, opravdu jsem chtěl.“

Ale pak se Chapmanovi podle jeho tvrzení začal v hlavě ozývat hlas, který mu našeptával: „Udělej to!“

Muž, který se vzdálil Bohu…

Nakonec temné síle svého mozku podlehl a Lennona vnímal ne jako člověka ale jako předmět. „Viděl jsem ho jen jako dvourozměrnou celebritu. bez skutečných citů,“ prozradil Chapman.

A jak věřící Chapman hrůzný čin skloubil se svým náboženstvím? „Tu noc, kdy zemřel John Lennon, jsem byl daleko od Pána. Neposlouchal jsem Ho. Už jsem nečetl Bibli.“ Od té doby se podle svých slov ke křesťanství vrátil.


Během slyšení o podmínečném propuštění v srpnu 2018 Chapman komisi řekl, že lituje toho, co udělal 8. prosince 1980. „Před třiceti lety jsem nemohl říct, že cítím stud, ale teď už vím, co to je,“ řekl. Dodal, že každým rokem cítí za svůj čin „větší a větší stud“. Chapman také přiznal, že vražda, kterou spáchal, byla „nesmyslná“.

V minulém roce již po jedenácté neúspěšně žádal o podmínečné propuštění.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -