Úterý, 23 července, 2024

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Mohlo by vás zajímat

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman, který byl od dětství fanouškem Beatles, se na začátku roku 1980 rozzuřil, když si přečetl životopis Johna Lennona. Viděl, jakým luxusním životem hudebník žil. A John Lennon se díky tomu stal pro Chapmana synonymem pokrytectví, který ve svých písních hlásá lásku a mír, ale ve skutečnosti prahne jen po bohatství a získávání materiálních věcí. Chapman považoval Lennona za falešného člověka a sebe za skutečné vtělení Holdena Caulfielda (hlavní postava z románu Kdo chytá v žitě) – které by v boji proti falešnosti zašlo mnohem dál než jeho knižní verze.

V rozhovoru s Jackem Jonesem pro knihu Let Me Take You Down: Inside the Mind of Mark David Chapman, the Man Who Killed John Lennon z roku 1992 Chapman vysvětlil, že jeho hněv k Lennonovi v něm vzbudila i píseň „God“ (Bůh) na albu Plastic Ono Band. „Poslouchal jsem tu hudbu a zlobil se na něj, že říká, že nevěří v Boha… a že nevěří v Beatles,“ svěřil se Chapman podle Wikipedie. „To byla další věc, která mě rozzlobila, i když ta deska vznikla nejméně deset let předtím. Chtělo se mi nahlas křičet: ‚Kdo si myslí, že je, když říká takové věci o Bohu, nebi a Beatles?“

- Reklama -

Nula plná nenávisti

Chapman byl tak plný sebenenávisti, že vnímal sám sebe jako neschopnou nulu. „Mark David Chapman byl ve své vlastní mysli neúspěšný, chtěl se stát někým důležitým,“ řekl o sobě ve třetí osobě Larrymu Kingovi. „Nevěděl, jak se vyrovnat s tím, že je nikdo… Mark David Chapman udeřil na něco, co vnímal jako falešné, na co byl naštvaný, aby se stal někým.“

Tvrdil, že jedna jeho část nechtěla vraždit, zejména poté, co mu Lennon věnoval autogram, píše web allthatsinteresting.com. „Velmi vážně jsem přemýšlel o tom, že odejdu, vzdám se myšlenky na jeho vraždu, vrátím se do hotelu, odhlásím se, vezmu si taxíka na letiště a odletím odtamtud,“ řekl novináři Jamesi R. R. Gainesovi. „Pořád jsem si říkal, víš, máš jeho autogram, teď už můžeš jít domů… Místo toho, abyste mu vzali život, tak mu prostě vezměte autogram… Chtěl jsem jít domů, opravdu jsem chtěl.“

Ale pak se Chapmanovi podle jeho tvrzení začal v hlavě ozývat hlas, který mu našeptával: „Udělej to!“

Muž, který se vzdálil Bohu…

Nakonec temné síle svého mozku podlehl a Lennona vnímal ne jako člověka ale jako předmět. „Viděl jsem ho jen jako dvourozměrnou celebritu. bez skutečných citů,“ prozradil Chapman.

A jak věřící Chapman hrůzný čin skloubil se svým náboženstvím? „Tu noc, kdy zemřel John Lennon, jsem byl daleko od Pána. Neposlouchal jsem Ho. Už jsem nečetl Bibli.“ Od té doby se podle svých slov ke křesťanství vrátil.


Během slyšení o podmínečném propuštění v srpnu 2018 Chapman komisi řekl, že lituje toho, co udělal 8. prosince 1980. „Před třiceti lety jsem nemohl říct, že cítím stud, ale teď už vím, co to je,“ řekl. Dodal, že každým rokem cítí za svůj čin „větší a větší stud“. Chapman také přiznal, že vražda, kterou spáchal, byla „nesmyslná“.

V minulém roce již po jedenácté neúspěšně žádal o podmínečné propuštění.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.
- Reklama -