Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman, který byl od dětství fanouškem Beatles, se na začátku roku 1980 rozzuřil, když si přečetl životopis Johna Lennona. Viděl, jakým luxusním životem hudebník žil. A John Lennon se díky tomu stal pro Chapmana synonymem pokrytectví, který ve svých písních hlásá lásku a mír, ale ve skutečnosti prahne jen po bohatství a získávání materiálních věcí. Chapman považoval Lennona za falešného člověka a sebe za skutečné vtělení Holdena Caulfielda (hlavní postava z románu Kdo chytá v žitě) – které by v boji proti falešnosti zašlo mnohem dál než jeho knižní verze.
V rozhovoru s Jackem Jonesem pro knihu Let Me Take You Down: Inside the Mind of Mark David Chapman, the Man Who Killed John Lennon z roku 1992 Chapman vysvětlil, že jeho hněv k Lennonovi v něm vzbudila i píseň „God“ (Bůh) na albu Plastic Ono Band. „Poslouchal jsem tu hudbu a zlobil se na něj, že říká, že nevěří v Boha… a že nevěří v Beatles,“ svěřil se Chapman podle Wikipedie. „To byla další věc, která mě rozzlobila, i když ta deska vznikla nejméně deset let předtím. Chtělo se mi nahlas křičet: ‚Kdo si myslí, že je, když říká takové věci o Bohu, nebi a Beatles?“
Nula plná nenávisti
Chapman byl tak plný sebenenávisti, že vnímal sám sebe jako neschopnou nulu. „Mark David Chapman byl ve své vlastní mysli neúspěšný, chtěl se stát někým důležitým,“ řekl o sobě ve třetí osobě Larrymu Kingovi. „Nevěděl, jak se vyrovnat s tím, že je nikdo… Mark David Chapman udeřil na něco, co vnímal jako falešné, na co byl naštvaný, aby se stal někým.“
Tvrdil, že jedna jeho část nechtěla vraždit, zejména poté, co mu Lennon věnoval autogram, píše web allthatsinteresting.com. „Velmi vážně jsem přemýšlel o tom, že odejdu, vzdám se myšlenky na jeho vraždu, vrátím se do hotelu, odhlásím se, vezmu si taxíka na letiště a odletím odtamtud,“ řekl novináři Jamesi R. R. Gainesovi. „Pořád jsem si říkal, víš, máš jeho autogram, teď už můžeš jít domů… Místo toho, abyste mu vzali život, tak mu prostě vezměte autogram… Chtěl jsem jít domů, opravdu jsem chtěl.“
Ale pak se Chapmanovi podle jeho tvrzení začal v hlavě ozývat hlas, který mu našeptával: „Udělej to!“
Muž, který se vzdálil Bohu…
Nakonec temné síle svého mozku podlehl a Lennona vnímal ne jako člověka ale jako předmět. „Viděl jsem ho jen jako dvourozměrnou celebritu. bez skutečných citů,“ prozradil Chapman.
A jak věřící Chapman hrůzný čin skloubil se svým náboženstvím? „Tu noc, kdy zemřel John Lennon, jsem byl daleko od Pána. Neposlouchal jsem Ho. Už jsem nečetl Bibli.“ Od té doby se podle svých slov ke křesťanství vrátil.
Během slyšení o podmínečném propuštění v srpnu 2018 Chapman komisi řekl, že lituje toho, co udělal 8. prosince 1980. „Před třiceti lety jsem nemohl říct, že cítím stud, ale teď už vím, co to je,“ řekl. Dodal, že každým rokem cítí za svůj čin „větší a větší stud“. Chapman také přiznal, že vražda, kterou spáchal, byla „nesmyslná“.
V minulém roce již po jedenácté neúspěšně žádal o podmínečné propuštění.