Pondělí, 22 července, 2024

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Mohlo by vás zajímat

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

- Reklama -

Sport speed skydiving, jak jej známe dnes, spatřil světlo světa koncem devadesátých let 20. století a nyní nese titul nejrychlejšího nepoháněného sportu na naší planetě. Soutěže se rozbíhají tím, že dobrodruzi vyskočí z letadla ve výšce 3 962 až 4 267 metrů, poté se otočí ve směru letadla, střídavě vlevo a vpravo. A následuje volný pád k zemi hlavou dolů, přičemž se snaží být co nejvíce aerodynamičtí. Právě v této fázi dosahují milovníci tohohle sportu nejvyšších rychlostí. A díky rozmanitým faktorům, včetně hmotnosti, orientace a povětrnostních podmínek, dosahují účastníci rychlostí přes 500 km/h.

Největší problém skydivingu? Třesení těla

Kyle Lobpries, mistr světa ve speed skydivingu, porovnal zážitek z tohohle sportu s pocitem, jaký musí zářícím hvězdám připadat, když se mění v bledé čáry – jako by vklouzly do časového tunelu na plátně sci-fi filmu. S použitím gravitace jako paliva dosahuje Lobpries rychlostí, jež přesahují rychlosti vozů Formule 1. Aktuální rekord v kategorii mužů činí 529,77 km/h a v kategorii žen 491,99 km/h. Oba rekordy padly v říjnu 2022.

Mnozí by mohli předpokládat, že hlavním faktorem v speed skydivingu je hmotnost, avšak nejúspěšnější provozovatelé tohohle sportu mají za to, že za tím vším je mnohem víc. Dosažení a udržení správného postoje během doslova pádu ke zemi rychlostí, která by rozbila i kámen, vyžaduje značnou dovednost a koncentraci.

„Jakmile dosáhnete určité rychlosti během pádu, začnete se třást,“ uvedl Maxine Tate, zkušený speed skydiver, v rozhovoru pro CNN. „Musíte touto třesoucí se fází projít, být zároveň uvolnění a udržet tělesnou formu, aniž byste reagovali na třes. Je to skutečná hra nervů i fyzická výzva.“

Rozhoduje dovednost, ne váha, tvrdí skydiveři

Kyle Lobpries to potvrzuje: „Mohl bych říct, že 95 procent úspěchu závisí na dovednosti udržet se pěkně v rovině a padat co nejvíce střemhlav dolů.“

A jak se vlastně rychlost pádu člověka z nebe měří? V případě speed skydivingu je třeba něco extrémně přesného. V tom pomáhá moderní technologie. Každý soutěžící ve speed skydivingu má na své přilbě měřící zařízení FlySight, jež používá technologii GPS. Tyto přístroje se v minulosti používaly na měření barometrického tlaku.

I když odborníci na fyziku tvrdí, že terminální rychlost dosáhne svého teoretického maxima, když odpor vzduchu vyrovná gravitační sílu, čímž další zrychlení ztratí smysl, parašutisté se k tomu staví jinak. Domnívají se na to tak, že hlavním faktorem, který ovlivňuje dosaženou rychlost, je dovednost jedince.

„Protože ve flyingu tělem je zapotřebí mnoho dovednosti, nemyslím si, že by už někdo dosáhl maximální možné rychlosti, a to včetně mě samotného,“ konstatoval Kyle Lobpries. „Máme ještě hodně rezerv, než se rozhodneme, že sport dosáhl svého limitu terminálních rychlostí. Stále si myslím, že dovednost v létání tělem je hlavní faktor, který určuje vítěze.“

Zdroj:

CNN, NY Times, Wikipedia

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -