Pondělí, 15 dubna, 2024

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Mohlo by vás zajímat

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

- Reklama -

Sport speed skydiving, jak jej známe dnes, spatřil světlo světa koncem devadesátých let 20. století a nyní nese titul nejrychlejšího nepoháněného sportu na naší planetě. Soutěže se rozbíhají tím, že dobrodruzi vyskočí z letadla ve výšce 3 962 až 4 267 metrů, poté se otočí ve směru letadla, střídavě vlevo a vpravo. A následuje volný pád k zemi hlavou dolů, přičemž se snaží být co nejvíce aerodynamičtí. Právě v této fázi dosahují milovníci tohohle sportu nejvyšších rychlostí. A díky rozmanitým faktorům, včetně hmotnosti, orientace a povětrnostních podmínek, dosahují účastníci rychlostí přes 500 km/h.

Největší problém skydivingu? Třesení těla

Kyle Lobpries, mistr světa ve speed skydivingu, porovnal zážitek z tohohle sportu s pocitem, jaký musí zářícím hvězdám připadat, když se mění v bledé čáry – jako by vklouzly do časového tunelu na plátně sci-fi filmu. S použitím gravitace jako paliva dosahuje Lobpries rychlostí, jež přesahují rychlosti vozů Formule 1. Aktuální rekord v kategorii mužů činí 529,77 km/h a v kategorii žen 491,99 km/h. Oba rekordy padly v říjnu 2022.

Mnozí by mohli předpokládat, že hlavním faktorem v speed skydivingu je hmotnost, avšak nejúspěšnější provozovatelé tohohle sportu mají za to, že za tím vším je mnohem víc. Dosažení a udržení správného postoje během doslova pádu ke zemi rychlostí, která by rozbila i kámen, vyžaduje značnou dovednost a koncentraci.

„Jakmile dosáhnete určité rychlosti během pádu, začnete se třást,“ uvedl Maxine Tate, zkušený speed skydiver, v rozhovoru pro CNN. „Musíte touto třesoucí se fází projít, být zároveň uvolnění a udržet tělesnou formu, aniž byste reagovali na třes. Je to skutečná hra nervů i fyzická výzva.“

Rozhoduje dovednost, ne váha, tvrdí skydiveři

Kyle Lobpries to potvrzuje: „Mohl bych říct, že 95 procent úspěchu závisí na dovednosti udržet se pěkně v rovině a padat co nejvíce střemhlav dolů.“

A jak se vlastně rychlost pádu člověka z nebe měří? V případě speed skydivingu je třeba něco extrémně přesného. V tom pomáhá moderní technologie. Každý soutěžící ve speed skydivingu má na své přilbě měřící zařízení FlySight, jež používá technologii GPS. Tyto přístroje se v minulosti používaly na měření barometrického tlaku.

I když odborníci na fyziku tvrdí, že terminální rychlost dosáhne svého teoretického maxima, když odpor vzduchu vyrovná gravitační sílu, čímž další zrychlení ztratí smysl, parašutisté se k tomu staví jinak. Domnívají se na to tak, že hlavním faktorem, který ovlivňuje dosaženou rychlost, je dovednost jedince.

„Protože ve flyingu tělem je zapotřebí mnoho dovednosti, nemyslím si, že by už někdo dosáhl maximální možné rychlosti, a to včetně mě samotného,“ konstatoval Kyle Lobpries. „Máme ještě hodně rezerv, než se rozhodneme, že sport dosáhl svého limitu terminálních rychlostí. Stále si myslím, že dovednost v létání tělem je hlavní faktor, který určuje vítěze.“

Zdroj:

CNN, NY Times, Wikipedia

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.

Elon Musk chce do 4 let uskutečnit svou první misi na Mars

Kontroverzní miliardář Elon Musk má v plánu do čtyř let vyslat na Mars první vesmírnou loď společnosti SpaceX.
- Reklama -