Úterý, 23 července, 2024

Jak vyprat kšiltovku: Návod, podle kterého to zvládne i nešikovný chlap

Špinavou čepici nemusíte vyhazovat. Stačí jen vědět, jak vyprat kšiltovku. A s tímhle návodem to zvládne opravdu každý.

Mohlo by vás zajímat

Stačí pár let nošení a z vaší milované čepice se stane potem zasmrádlá ostuda, která je nejspíš na mnoha místech vcelku odpudivá nebo dokonce děravá. A tak letí do koše! Co jiného taky, že? Kdo zkoušel praní kšiltovky v pračce, ví, že je lepší mrsknout ji rovnou mezi odpadky. Jenže, co když se milované čepice nechcete zbavit? Jak vyprat kšiltovku? A jde to vůbec udělat dobře, aby vypadala jako nová?

- Reklama -

Na praní v pračce rovnou zapomeňte. Pokud se ptáte, jak vyprat kšiltovku, je tohle asi ta nejhorší možná odpověď. Kšiltovky z pračky jsou zdeformované, někdy i obarvené a jen částečně vyčištěné. Navíc: pračka často naprosto zničí jejich tvar (a přiznejme si, že tvar kšiltu je pro většinu z nás na kšiltovce to nejdůležitější).

Při troše pátrání ale nalezneme i jiné cesty, jak dostat oblíbenou pokrývku hlavy do zánovního stavu. Jde o metody, které jsou znatelně šetrnější než praní v pračce. Kšiltovku oživí, osvěží, rozzáří a prodlouží jí životnost. A vy se přitom taky nijak neudřete!

Tak se na to pojďme podívat

Obecné tipy pro praní kšiltovek

Jak už jsme říkali, nedávejte čepice do běžného prádla – ani do pračky, ani do sušičky. Pračka, která nedisponuje obzvlášť šetrným programem je naprosto nepoužitelná. Pozor ale musíte dbát i u šetrných programů modernějších praček. Musíte použít co nejstudenější vodu a prát na nejšetrnější cyklus. Jenže stejně to nemusí dopadnout dobře. Ostatní oblečení někdy kšiltovku zmačká a zničí její tvar. Sušičky jsou zase příliš horké a točení bubnu vzhledu čepice také zrovna dvakrát neprospívá. Lepší je se pračkám i myčkám úplně vyhnout.

Vyhněte se také používání čistících přípravků s příměsí bělidla. To by mohlo fatálně zničit původní zabarvení vaší kšiltovky. Při volbě čistícího přípravku bez bělidla můžete udržet krásné barvy na vaší kšiltovce klidně i několik let.

Nevěřte také radám o použití myčky na nádobí. Někteří lidé tvrdí, že v případě myčky stačí dát čepici na horní stojan a máte vystaráno. Pokud svou čepici máte rádi, nedělejte to. Tablety do myčky totiž často obsahují bělidla. A to už jsme si vysvětlili, proč není zrovna dobré. Myčky navíc obvykle pracují při vysoké teplotě (při mytí i sušení), což kšiltovce také zrovna nepomůže.

Nejlepší metodou je tak skutečně prát v ruce. Jen tak se vám povede zachovat barvu i tvar kšiltovky.

Nejlepší způsob, jak vyprat kšiltovku

1. Naplňte umyvadlo nebo kýbl teplou vodou. S teplotou to nepřehánějte. Volte spíše vlažnou, lepší je studenější voda. Připravte si také kartáč na odstranění chlupů a žínku nebo kartáček na zuby.

2. Při plnění umyvadla přidejte lžíci pracího prostředku nebo do něj hoďte prací kapsli. Pokud prášek nemáte nebo nechte použít, stačí i jar na nádobí. Mějte ale na paměti, že prací prostředek nebo kapsle jsou silnější než jar a lépe odstraňují skvrny z textilie kšiltovky.

3. Čepici nejprve očistěte kartáčem na chlupy. Zbavíte se tak ulpělých lupů a drobných nečistot, které by se po namočení jen „zažraly“ do látky. Pak špinavější místa vyčistěte přímo za použití žínky nebo kartáčku a trochy čistícího prostředku. Poté dejte kšiltovku do vody tak, aby se pokud možno celý ponořila. Kartáčkem nebo žínkou vetřete čisticí prostředek do tkaniny.

Poznámka autora: Dbejte zvýšené opatrnosti při čištění sešitých částí. Pokud budete při mytí příliš razantní, může se stát, že stehy nití porušíte a čepici zničíte.

4. Kšiltovku nechte v saponátové vodě namočenou až několik hodin. Čas dodržujte, i když se vám bude kšiltovka zdát čistá už mnohem dříve. Klidně po 20-30 minutách už můžete pozorovat, že čistící prostředky dělají svou práci. Po asi dvou hodinách čepici vytáhněte a zkontrolujte, jak vypadají skvrny. Namočená látka sice menší nečistoty skryje, ale při důkladnějším zkoumání si jich ještě stále všimnete. Očistěte je ještě jednou kartáčkem nebo žínkou a problémová místa čistěte na přímo, jako jste to dělali na začátku. Opět dbejte zvýšené opatrnosti v oblasti švů.

5. Vylijte vodu se saponátem a napusťte novou, čistou. Kšiltovku v ní důkladně propláchněte.

6. Po vyndání z umyvadla nebo kýble bude čepice hodně mokrá. Nechte z kšiltovky odkapat tolik vody, co půjde. Na zbytek vlhkosti použijte ručník. Při použití ručníku opět dávejte pozor, abyste přehnaným úsilím neporušili tvar kšiltovky. U míst, kde je logo, pak buďte zvlášť opatrní. Cílem tohoto sušení je dostat čepici do stavu, kdy může uschnout bez zbytečného kapání vody.

7. Kšiltovku připravenou na sušení sušte ideálně na nějaké misce nebo něčem, co má alespoň přibližně tvar hlavy. Celou dosavadní práci byste totiž mohli znehodnotit tím, že bude čepice zmačkaná na sušáku a v tom tvaru pak uschne. Najděte si hrnek na kávu, mísu, srolujte ručník nebo použijte hlavu panny, na které si vaše dcera trénuje dělání účesů. Pod tento improvizovaný „sušák“ raději dejte ještě ručník, ať se vyhnete jakémukoli mokru. Proces sušení můžete zrychlit použitím fénu nebo větráku, který necháte na kšiltovku lehce foukat.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.
- Reklama -