Pondělí, 15 dubna, 2024

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Mohlo by vás zajímat

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

- Reklama -

Adrian Carton de Wiart měl k válce zvláštní vztah. Navzdory svým postižením se stále vracel na bojiště, ze kterého si přivážel další jizvy a zlomeniny. Jeho odolnost byla naprosto udivující, neboť nejenže přežil šest desetiletí válek, ale také dvě letecké havárie, pobyt v italském válečném zajetí a zlomenou páteř.

Do armády se dostal jako nezletilý

Carton de Wiartov začal vojenskou kariéru jako vojín v britské armádě v roce 1899 během búrské války. Protože byl tehdy nezletilý, nebyl britským občanem (narodil se v Bruselu) a neměl souhlas svého otce, předstíral, že je mu pětadvacet a přihlásil se pod pseudonymem.

Jeho první střet s válkou přišel brzy, když ho postřelili do břicha a třísel, což mu vysloužilo lístek zpátky do Anglie. Poranil si také oko. „Vrátím se bez slávy, mé nálady padají s každým kilometrem cesty,“ napsal později ve své autobiografii, „Nemyslím si, že by bylo možné zažít nudnější válku.“

Řezání ruky? Zábava, tvrdil de Wiart

Navzdory stále ještě zavázanému oku se Carton de Wiart vrátil zpět do akce, tentokrát do Ypern. Během druhé bitvy o Ypern schytal střelu do levé ruky, čímž si vysloužil zlomeninu dvou prstů. Když mu v nemocnici lékař odmítl postižené prsty amputovat, Carton de Wiart si je sám utrhl. Později téhož roku mu nakonec ruka chirurgicky odstranili celou. Tento zážitek popsal jako „zábavu“, která nebyla „náročnější než vyrážení zubu.“

Po rekonvalescenci Carton de Wiart znovu přesvědčil lékařskou radu, že je způsobilý k boji. V roce 1916 díky tomu převzal velení 8. praporu Gloucestershireského pluku. Během bitvy na Sommě byl postřelen do lebky, ale střela nepoškodila žádnou kritickou část mozku. „Jediným následkem tohoto zranění bylo, že při každém mrknutí mi na temeni hlavy šimralo,“ napsal. Jakmile se zotavil, vrátil zpět se na frontu, aby ho znovu postřelili – tentokrát do kotníku a následně nohy a ucha.

Za své výjimečné bojové úsilí Carton de Wiart obdržel Viktoriin kříž, nejvyšší vyznamenání za odvahu v boji, které může být uděleno britským vojenským silám. Dostal ho v roce 1916. „Projevil nápadnou odvahu, klid a odhodlání při proražení útoku, čímž zabránil vážnému nezdaru. Poté, co se ostatní velitelé praporů stali obětí, ovládl i jejich jednotky a často se vystavoval hroznému dělostřeleckému ohni nepřítele. Jeho energie a odvaha byly pro nás všechny inspirací,“ stálo u jeho ocenění.

Útěk z vězení dva roky po šedesátce

V roce 1941, během britské vojenské mise v Jugoslávii, sestřelili jeho letadlo nad Středozemním mořem. Muselo nouzově přistálo asi míli od břehu. Cartona de Wiarta havárie z letadla vyhodila v bezvědomí, probudila ho až studená voda, do které spadl. Navzdory mrazivým vodám a absenci jedné ruky pomohl mnoha spolubojovníkům doplavat na břeh, kde na ně ale čekali italští vojáci. De Wiart tak se svým oddílem skončil jako válečný zajatec v zámku Vincigliata. Tam zorganizoval odvážný pokus o útěk, který zahrnoval sedm měsíců kopání tunelů. Carton de Wiart pak unikal po osm dní v přestrojení za italského sedláka. To mu bylo 62 let, téměř nemluvil italsky, měl jeden prázdný rukáv a několik zranění a jizev.

Carton de Wiart odešel do výslužby v roce 1947 s čestnou hodností generálporučíka. Byl označován za nejvíce bojem znetvořeného vojáka v historii Britské armády. Švédská heavy metalová kapela Sabaton vydala na jeho počest píseň nazvanou „Nesmrtelný voják“.

Zdroj:

therake.com, BBC, bloomsbury.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.

Elon Musk chce do 4 let uskutečnit svou první misi na Mars

Kontroverzní miliardář Elon Musk má v plánu do čtyř let vyslat na Mars první vesmírnou loď společnosti SpaceX.
- Reklama -