Čtvrtek, 13 června, 2024

„Nebeský rytíř“ Heinrich Mathy: Příběh muže, který bombardoval Londýn vzducholodí

Mohlo by vás zajímat

V dobách 1. světové války se Heinrich Mathy ukázal jako nejodvážnější německý válečník.

- Reklama -

Kapitán Heinrich Mathy získal za první světové války nečekané uznání. Byl jedním z mála Němců, jejichž jméno se stalo v Británii pojmem. Během „zepelínové pohromy“ v letech 1915 a 1916 byl právě Mathy, který se narodil 4. dubna 1883, v celé Británii známý (a obávaný) jako nejodvážnější a nejsmělejší ze všech německých útočníků. A ačkoli si svou pověst vydobyl na obloze, v počátcích své vojenské kariéry byl také skvělý námořník z povolání – velení první lodi převzal, když mu bylo pouhých dvacet let.

U námořnictva se ale dlouho neohřál. Už po pouhých dvou letech služby měl možnost si při pobytu na námořní akademii vyzkoušet létání vzducholodí – senzační technologickou novinkou, kterou vynalezl hrabě Ferdinand von Zeppelin. Do létání se Mathy okamžitě zamiloval a pro velení na vzducholodi navíc vykazoval velký talent. U námořnictva proto nezůstal moc dlouho.

Pro Němce idol, pro Brity postrach

V roce 1915 ho na žádost führera der Luftschiffer (vůdce vzducholodí) Petera Strassera převeleli. Hned pár dní po převelení, 13. ledna, se měl Heinrich Mathy zúčastnit svého prvního náletu na Anglii, nakonec se však musel svou vzducholď kvůli špatnému počasí obrátit. O týden později se ale už Britové stali svědky prvního náletu vzducholodí na svou zemi. Poslední květnový den roku 1915 se pak Mathyho vzducholoď poprvé objevila na obloze nad Londýnem.

Netrvalo dlouho a z Heinricha Mathyho se pro Němce stal „nebeský rytíř“. Byl nejzkušenější a nejodvážnější z německých velitelů vzducholodí, do října 1916 se zúčastnil více náletů a shodil více bomb než kdokoli jiný. Jako zkušený navigátor projevoval při plnění akcí navíc nebývalou chladnokrevnost a i přes mladý věk působil neporazitelně, až ikonicky. Německá veřejnost, která uprostřed patové situace první světové války na konci roku 1916 potřebovala hrdiny, ho proto nefalšovaně zbožňovala.

V Británii kapitán Heinrich Mathy nechvalně proslul hlavně útoky na Londýn, dodnes se nezapomnělo, že letěl se vzducholodí L.13 přes centrum a shazoval bomby z Russell Square na Liverpool Street Station. On a jeho posádka svým útokem z nebes tehdy zabili 22 lidí, 87 jich zranili a způsobili škody za více než půl milionu liber, což předtavovalo více než šestinu všech škod způsobených vzducholoděmi na britských městech. To z útoku udělalo zdaleka nejničivější válečný nálet vedený vzducholodí.

Vidiny hořících vzducholodí

Chladnokrevný a odvážný Mathy se sice zdál být nezastavitelný, ale hrál při útocích vysoce riskantní hru, což si uvědomoval. Situace na bojišti se rychle měnila. Britové začali pomocí reflektorů osvětlovat oblohu a vytvořili první protivzdušnou obranu. Vzducholodě se pak poměrně rychle staly snadným terčem pro děla.

Vypráví se, že když se Heinrich Mathy v roce 1916 dozvěděl, že se Britům podařilo sestřelit první vzducholoď i s posádkou, bral to celkem v klidu. Z jeho slov se zdá, jako by počítal s tím, co přijde. „Je jen otázka času, než se k nim připojíme. Pokud někdo tvrdí, že ho nepronásledují vidiny hořících vzducholodí, pak je to chvástal,“ napsal.

Jeho temné vize se nakonec naplnily. Na konci léta 1916 převzal Mathy velení jednoho z nových „Super-Zeppelinů“ s označením L31, se kterým pak 16. října letěl na další bombardovací nálet. Po přistání v Lowestoftu se s vzducholodí obrátil na jihozápad, aby zaútočil na Londýn. Už při cestě musel prokázat své vynikající navigátorské schopnosti, když se té noci se svou posádkou dostal jako vůbec první přes ledovou oblohu Severního moře a bouřky.

Jeho smrt ukončila éru vzducholodí

I přes nepravděpodobný směr, odkud přilétl, ho rychle zachytily reflektory protivzdušné obrany. Mathy se zpočátku ani nevyhýbal zbraním a nevyhnutelně přilétajícím letounům. Nejdřív ze všeho totiž zpomalil… a vypustil nad Cheshuntem téměř 60 vysoce explozivních bomb!

Teprve pak, když byla vzducholoď bez tun trhaviny lehčí a rychlejší, se obrátil na západ, aby se pokusil uniknout. Pokus však skončil neúspěšně. Vzducholoď zasáhli a začala hořet.

V tu chvíli stála posádka před zničujícím rozhodnutím – uhořet zaživa ve vzducholodi, nebo z ní vyskočit. Heinrich Mathy se rozhodl, že upálený jako v pekle být nechce. A tak vyskočil.

Jeho život tím skončil. Po internetu dokonce dodnes koluje historická fotografie, na níž je vidět obtisk v zemi, který po pádu zanechalo jeho tělo. S jeho smrtí jako by se do země propadlo i používání vzducholodí. Vzhledem k jejich rozměrům a pomalé rychlosti se totiž v rychle se vyvíjejících válečných poměrech staly nakonec naprosto zbytečným nástrojem.

Zdroj:

hellfirecorner.co.uk, alanmalcher.com, history.com, german1914.com, queenswood.org

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -