Čtvrtek, 20 března, 2025

Smutný příběh Enola Gay, letadla, které svrhlo bombu na Hirošimu

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Boeing B-29 Superfortress, zvaný Enola Gay, byl bombardér americké armády, co svrhl 6. srpna 1945 atomovou bombu na japonské město Hirošima.

- Reklama -

Boeing B-29 Superfortress byl čtyřmotorový těžký bombardér používaný americkým letectvem za druh světové války. Poetickou přezdívku Enola Gay mu dal pilot Paul Tibbets na počest své maminky.

Nešťastný 6. srpen 1945

V roce 1945 dostala posádka bombardéru důležitý a tajný úkol. Doletět nad japonské město Hirošima a svrhnout na něj zatím nikdy nevyzkoušenou bombu.

Bylo to jako každá jiná mise. Někteří členové posádky si při letu četli, jiní jen tak podřimovali, protože bylo brzo ráno. Když bomba opustila letadlo, jako bychom nadskočili, protože se uvolnilo 10 000 liber,“ vzpomínal později Theodore Van Kirk, navigátor letadla.

Těsně po vypuštění bomby pilot navedl letadlo do 180° zatáčky. Ztratili trochu výšku a snažili se co nejrychleji dostat pryč. Pak se ozval výbuch a posádku oslepil jasný záblesk, následovala první tlaková vlna. Bombardér byl poškozený, ale dokázal se vrátit na svou základnu na ostrov Tinian.

Enola Gay byl přítomen i při útoku na Nagasaki

O tři dny později, 9. srpna, svrhly Spojené státy další atomovou bombu, tentokrát na město Nagasaki. Enola Gay startoval i při druhé misi. Na své palubě už bombu nenesl, ale letěl jako průzkumné letadlo mapující počasí nad Japonskem.

Po druhé světové válce Enola Gay vzlétl ještě několikrát. Využívalo jej armádní letectvo během programu atomových zkoušek v Tichomoří. Poté byl bombardér dopraven na letiště v Arizoně a v červenci 1949 jej převezli do Illinois a předali Smithsonovu muzeu. Do roku 1960 byl zaparkován bombardér venku. Památkáři se ale začali obávat o jeho stav. Rozmary počasí mu nesvědčily, a tak ho pracovníci rozmontovali na části a opět složili v nově zbudovaném hangáru Národního muzea letectví a kosmonautiky Smithsonian Institution.

Bombardér začal po letech budit emoce americké veřejnosti

Když se blížilo padesátileté výročí svržení atomových bomb na Japonsko, rozpoutaly se okolo Enola Gay velké spory. Válečným veteránům se nelíbilo, v jakém duchu muzeum expozici připravila. Tvrdili, že vyznívá nevlastenecky a protiamericky. Spojené státy prezentuje jako necitlivého agresora, zatímco japonskému utrpení věnuje nepřiměřenou pozornost. Expozice záměrně potlačuje informace o útoku na Pearl Harbor a zamlčuje informace o japonských zajateckých táborech a zvěrstvech, kterých se dopouštěli Japonci na amerických vojácích.

Proti výstavě vznikla petice, kterou podepsalo 9000 lidí. Letecká asociace se dala slyšet, že navrhovaná výstava je „fackou do tváře všem Američanům, kteří bojovali ve druhé světové válce a zachází s Japonskem a USA, jako by jejich účast ve válce byla morálně rovnocenná“.

Spory se rozšířily za hranice Spojených států

Lokální protest přerostl ve velkou akci a dokonce překročil hranici USA. Kansaská senátorka Nancy Kassebaumová napsala otevřený dopis Robertu McCormicku Adamsovi, tajemníkovi Smithsonova institutu. Situaci označila za americkou parodii a nabídla mu, aby slavný B-29 byl s hrdostí a důstojně vystaven v některém z muzeí na území Kanady.

Mezitím kurátoři Tom Crouch a Michael Neufeld, zodpovědní za obsah expozice, čelí dalším obviněním. Odpůrci výstavy je napadají čím dál agresivněji.

Tom Crouch se brání slovy: „Kritici nejsou ochotni vyprávět skutečný a pravdivý příběh. Snaží se jej zastavit v momentu, kdy bomba opustila letadlo. Tak to ale není. Nemůžeme přehlížet desetitisíce lidských tragédií, který tento akt způsobil.“

Politický tlak nakonec vedl k zásadním změnám výstavy. Zmizely některé fotografie a sekce o poválečném jaderném zbrojení. Musela být odstraněna slova o atomovém věku jako o počátku temné kapitoly lidstva.

Vše má dobrý konec

Přestože kurátoři požadavkům odpůrců vyhověli, byla výstava v roce 1998 uzavřena. Expozice se však ukázala jako populární a výdělečná. I kvůli velké medializaci ji navštívily za čtyři roky asi čtyři miliony lidí. Část veřejnosti se dožadovala znovuotevření, což se v roce 2003 skutečně povedlo. Dnes je bombardér vystaven v sídle Muzea letectví a kosmonautiky v Chantilly a proudí k němu davy lidí, aby na vlastní oči spatřili svědka jedné z nejdůležitějších a nejkontroverznějších událostí druhé světové války.

Zdroj:

wikipedie.org, time.com, wikipedie.org, denik.cz

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Puff Diddy se ve vězení nervově zhroutil? Prosil prý vězeňské dozorce, aby ho odvezli do nemocnice

Metropolitní vazební věznice v Brooklynu se o Vánocích stala nečekaným jevištěm dramatu jednoho z nejznámějších jmen hudebního průmyslu. Puff Diddy se údajně nervově zhroutil a žadonil u dozorců, aby ho okamžitě převezli do nemocnice.

Kate Moss: Na internetu koluje její fotka z roku 1999 s Puff Diddym, jak jí dává podezřelou pilulku

Zdánlivě nevinný snímek z oslavy narozenin rozvířil debatu na internetu. Ukazuje kontroverzního rapera Puff Diddyho, jak objímá očividně „rozevlátou“ modelku Kate Mossovou, zatímco v...

TikTok zakáže dětem filtry. Chce chránit jejich duševní zdraví

Digitální svět mění pravidla hry. To, co bylo kdysi zábavou, se totiž proměnilo v neviditelný diktát – ideál krásy ovládají zkrášlující filtry. Aplikace jako TikTok umožňují mladým lidem změnit si vzhled jediným kliknutím. Výsledkem však často není radost, ale frustrace a tlak na dokonalost. A proto TikTok v tomto ohledu zcela mění svou politiku.

Hrozí cenový šok: Káva by mohla v supermarketech brzy výrazně zdražit

Čechům se prodražuje oblíbený ranní rituál. Cena kávy totiž neustále roste. Mnozí si tento fakt uvědomují až ve chvíli, kdy v obchodě sáhnou po svém oblíbeném balení pražených zrn. Cenovka, kterou dnes vidí, dříve působila jako přijatelný kompromis mezi radostí a rozpočtem; nyní vyvolává spíše šok a obavy. A bude hůř!

Země s největší zlatou rezervou na Zemi 4krát překonala Čínu a Rusko

Zlato. Symbol bohatství, moci a jistoty už po tisíce let. Ani v digitálním věku plném virtuálních měn a algoritmů neztratilo na významu. Tenhle cenný...

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?
- Reklama -