Pondělí, 15 dubna, 2024

Těžký Gustav: Nejdražší Hitlerova hračka si vystřelila pouze jedinkrát

Schwerer Gustav, neboli Těžký Gustav, měl být nejničivější zbraní 2. světové války. Hitler dal ho vyrobit kvůli útoku na Maginotovou linii.

Mohlo by vás zajímat

Velká obléhací děla nebyla v dějinách válečnictví ničím výjimečným. Sloužila k dobývání hradů a pevností už ve středovku. Jejich výhodou byla velká palebná síla, jejich nevýhodou obtížná manipulovatelnost a obtížná obsluha.

- Reklama -

Hitler chtěl také své velké dělo

Hitler se chtěl vyrovnat Britům, ti už moderní těžké dělo měli. Zkonstruovali stroj, který vážilo 42 tun a byl schopný metat granáty 914 mm do vzdálenosti čtyř kilometrů. Své chloubě říkali „Mallet Mortar“. Vyrobili sice pouze dva kusy a nikdy nebyly nasazeny ve skutečných bojích, ale i tak dělal Mortar Hitlerovi velké starosti, informoval web militaryfactory.com.

Tlustá Bertha a těžký Gustav

Německo také už své monstrózní dělo mělo. Říkali mu Tlustá Bertha a bylo odzkoušeno v první světové válce, na příklad v bitvě u Verdunu. Tlustá Bertha se osvědčila při dobývání starších belgických a francouzských pevností, ale na moderní Maginotovu linii by nestačila. Její 420 mm houfnice nedokázaly prorazit mohutné železobetonové konstrukce a masivní ocel.

Zakázku na vývoj nové superzbraně dostala jako v případě Tlusté Berthy firma Krupp. Zadání znělo jasně: zbraň, která bude schopna prorazit obranné linie na francouzské straně hranic s Německem. Maginotova linie se skládala ze sítě betonových bunkrů spojených chodbami. Těžký Gustav se měl probít metrem oceli nebo sedmi metry kvalitního železobetonu. Podle Youtube kanálu American Heroes bylo zadání i pro zkušené konstruktéry firmy Krupp velkým oříškem.

Tlustá Bertha se jmenovala podle Berthy Krupp, dcery známého průmyslníka a dědičky závodů. Těžký Gustav dostal jméno podle Berthina syna a stávajícího ředitele fabriky Gustava Kruppa. Hitler Gustava osobně navštívil a seznámil ho se svými plány. Gustav kývl na jeho nabídku a zadal týmu svých nejlepších konstruktérů nelehký úkol.

Megalomanský projekt se nakonec povedlo naplnit

těžký gustav
Těžký Gustav (Schwerer Gustav) nejspíš už existuje jen jako replika. Foto: Scargill, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

K tomu, aby bylo možné Maginotovu linii prorazit, musel být Těžký Gustav schopen vystřelit 4,6 tunové projektily na vzdálenost padesáti kilometrů. Zdál se to být úkol prakticky neřešitelný. Kruppovým konstruktérům se to nakonec přece jen podařilo.

Vzniklo monstrum vážící 1350 tun. V roce 1737 byl hotový návrh, který Hitler osobně odsouhlasil. V roce 1940 dle smlouvy s německou vládou měla být dodána první děla určená k útoku na Francii.

Při výrobě však došlo k technickým problémům a termín dodání prototypu se zpozdil zhruba o rok, píší stránky nationalinterest.org. Až v roce 1941 byl Gustav v několika částech po železnici převezen na střelnici Rugernward na pobřeží Baltského moře k prvním testům. Přítomný byl údajně i sám Hitler.

Neslavná „kariéra“ Těžkého Gutava

Ironií osudu se k Maginotově linii Gustav nikdy nedostal. Byl odeslán na druhou stranu Evropy. Do Francie Němci vstoupili přes Belgii, Maigenotovu linii obešli a její dobývání bylo tedy zcela zbytečné.

Gustava přesunuli na východní frontu, aby podpořil operaci Barbarossa. Gustav bojoval u Sevastopolu a škody, které dokázal napáchat, byly opravdu strašlivé, informoval interestentengineering.com. Poté byl přesunut k Leningradu, ale použit tu nikdy nebyl.

Definitivní konec Těžkého Gustava přišel v dubnu 1948. Zničili ho sami Němci. Báli se, že padne do rukou Američanů. Nakonec jeho torzo skončilo v rukou ruských expertů. Co s Gustavem bylo dál, známo není.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -