Pátek, 25 dubna, 2025

Těžký Gustav: Nejdražší Hitlerova hračka si vystřelila pouze jedinkrát

Schwerer Gustav, neboli Těžký Gustav, měl být nejničivější zbraní 2. světové války. Hitler dal ho vyrobit kvůli útoku na Maginotovou linii.

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Velká obléhací děla nebyla v dějinách válečnictví ničím výjimečným. Sloužila k dobývání hradů a pevností už ve středovku. Jejich výhodou byla velká palebná síla, jejich nevýhodou obtížná manipulovatelnost a obtížná obsluha.

- Reklama -

Hitler chtěl také své velké dělo

Hitler se chtěl vyrovnat Britům, ti už moderní těžké dělo měli. Zkonstruovali stroj, který vážilo 42 tun a byl schopný metat granáty 914 mm do vzdálenosti čtyř kilometrů. Své chloubě říkali „Mallet Mortar“. Vyrobili sice pouze dva kusy a nikdy nebyly nasazeny ve skutečných bojích, ale i tak dělal Mortar Hitlerovi velké starosti, informoval web militaryfactory.com.

Tlustá Bertha a těžký Gustav

Německo také už své monstrózní dělo mělo. Říkali mu Tlustá Bertha a bylo odzkoušeno v první světové válce, na příklad v bitvě u Verdunu. Tlustá Bertha se osvědčila při dobývání starších belgických a francouzských pevností, ale na moderní Maginotovu linii by nestačila. Její 420 mm houfnice nedokázaly prorazit mohutné železobetonové konstrukce a masivní ocel.

Zakázku na vývoj nové superzbraně dostala jako v případě Tlusté Berthy firma Krupp. Zadání znělo jasně: zbraň, která bude schopna prorazit obranné linie na francouzské straně hranic s Německem. Maginotova linie se skládala ze sítě betonových bunkrů spojených chodbami. Těžký Gustav se měl probít metrem oceli nebo sedmi metry kvalitního železobetonu. Podle Youtube kanálu American Heroes bylo zadání i pro zkušené konstruktéry firmy Krupp velkým oříškem.

Tlustá Bertha se jmenovala podle Berthy Krupp, dcery známého průmyslníka a dědičky závodů. Těžký Gustav dostal jméno podle Berthina syna a stávajícího ředitele fabriky Gustava Kruppa. Hitler Gustava osobně navštívil a seznámil ho se svými plány. Gustav kývl na jeho nabídku a zadal týmu svých nejlepších konstruktérů nelehký úkol.

Megalomanský projekt se nakonec povedlo naplnit

těžký gustav
Těžký Gustav (Schwerer Gustav) nejspíš už existuje jen jako replika. Foto: Scargill, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

K tomu, aby bylo možné Maginotovu linii prorazit, musel být Těžký Gustav schopen vystřelit 4,6 tunové projektily na vzdálenost padesáti kilometrů. Zdál se to být úkol prakticky neřešitelný. Kruppovým konstruktérům se to nakonec přece jen podařilo.

Vzniklo monstrum vážící 1350 tun. V roce 1737 byl hotový návrh, který Hitler osobně odsouhlasil. V roce 1940 dle smlouvy s německou vládou měla být dodána první děla určená k útoku na Francii.

Při výrobě však došlo k technickým problémům a termín dodání prototypu se zpozdil zhruba o rok, píší stránky nationalinterest.org. Až v roce 1941 byl Gustav v několika částech po železnici převezen na střelnici Rugernward na pobřeží Baltského moře k prvním testům. Přítomný byl údajně i sám Hitler.

Neslavná „kariéra“ Těžkého Gutava

Ironií osudu se k Maginotově linii Gustav nikdy nedostal. Byl odeslán na druhou stranu Evropy. Do Francie Němci vstoupili přes Belgii, Maigenotovu linii obešli a její dobývání bylo tedy zcela zbytečné.

Gustava přesunuli na východní frontu, aby podpořil operaci Barbarossa. Gustav bojoval u Sevastopolu a škody, které dokázal napáchat, byly opravdu strašlivé, informoval interestentengineering.com. Poté byl přesunut k Leningradu, ale použit tu nikdy nebyl.

Definitivní konec Těžkého Gustava přišel v dubnu 1948. Zničili ho sami Němci. Báli se, že padne do rukou Američanů. Nakonec jeho torzo skončilo v rukou ruských expertů. Co s Gustavem bylo dál, známo není.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Puff Diddy se ve vězení nervově zhroutil? Prosil prý vězeňské dozorce, aby ho odvezli do nemocnice

Metropolitní vazební věznice v Brooklynu se o Vánocích stala nečekaným jevištěm dramatu jednoho z nejznámějších jmen hudebního průmyslu. Puff Diddy se údajně nervově zhroutil a žadonil u dozorců, aby ho okamžitě převezli do nemocnice.

Kate Moss: Na internetu koluje její fotka z roku 1999 s Puff Diddym, jak jí dává podezřelou pilulku

Zdánlivě nevinný snímek z oslavy narozenin rozvířil debatu na internetu. Ukazuje kontroverzního rapera Puff Diddyho, jak objímá očividně „rozevlátou“ modelku Kate Mossovou, zatímco v...

TikTok zakáže dětem filtry. Chce chránit jejich duševní zdraví

Digitální svět mění pravidla hry. To, co bylo kdysi zábavou, se totiž proměnilo v neviditelný diktát – ideál krásy ovládají zkrášlující filtry. Aplikace jako TikTok umožňují mladým lidem změnit si vzhled jediným kliknutím. Výsledkem však často není radost, ale frustrace a tlak na dokonalost. A proto TikTok v tomto ohledu zcela mění svou politiku.

Hrozí cenový šok: Káva by mohla v supermarketech brzy výrazně zdražit

Čechům se prodražuje oblíbený ranní rituál. Cena kávy totiž neustále roste. Mnozí si tento fakt uvědomují až ve chvíli, kdy v obchodě sáhnou po svém oblíbeném balení pražených zrn. Cenovka, kterou dnes vidí, dříve působila jako přijatelný kompromis mezi radostí a rozpočtem; nyní vyvolává spíše šok a obavy. A bude hůř!

Země s největší zlatou rezervou na Zemi 4krát překonala Čínu a Rusko

Zlato. Symbol bohatství, moci a jistoty už po tisíce let. Ani v digitálním věku plném virtuálních měn a algoritmů neztratilo na významu. Tenhle cenný...

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?
- Reklama -