Úterý, 23 července, 2024

Těžký Gustav: Nejdražší Hitlerova hračka si vystřelila pouze jedinkrát

Schwerer Gustav, neboli Těžký Gustav, měl být nejničivější zbraní 2. světové války. Hitler dal ho vyrobit kvůli útoku na Maginotovou linii.

Mohlo by vás zajímat

Velká obléhací děla nebyla v dějinách válečnictví ničím výjimečným. Sloužila k dobývání hradů a pevností už ve středovku. Jejich výhodou byla velká palebná síla, jejich nevýhodou obtížná manipulovatelnost a obtížná obsluha.

- Reklama -

Hitler chtěl také své velké dělo

Hitler se chtěl vyrovnat Britům, ti už moderní těžké dělo měli. Zkonstruovali stroj, který vážilo 42 tun a byl schopný metat granáty 914 mm do vzdálenosti čtyř kilometrů. Své chloubě říkali „Mallet Mortar“. Vyrobili sice pouze dva kusy a nikdy nebyly nasazeny ve skutečných bojích, ale i tak dělal Mortar Hitlerovi velké starosti, informoval web militaryfactory.com.

Tlustá Bertha a těžký Gustav

Německo také už své monstrózní dělo mělo. Říkali mu Tlustá Bertha a bylo odzkoušeno v první světové válce, na příklad v bitvě u Verdunu. Tlustá Bertha se osvědčila při dobývání starších belgických a francouzských pevností, ale na moderní Maginotovu linii by nestačila. Její 420 mm houfnice nedokázaly prorazit mohutné železobetonové konstrukce a masivní ocel.

Zakázku na vývoj nové superzbraně dostala jako v případě Tlusté Berthy firma Krupp. Zadání znělo jasně: zbraň, která bude schopna prorazit obranné linie na francouzské straně hranic s Německem. Maginotova linie se skládala ze sítě betonových bunkrů spojených chodbami. Těžký Gustav se měl probít metrem oceli nebo sedmi metry kvalitního železobetonu. Podle Youtube kanálu American Heroes bylo zadání i pro zkušené konstruktéry firmy Krupp velkým oříškem.

Tlustá Bertha se jmenovala podle Berthy Krupp, dcery známého průmyslníka a dědičky závodů. Těžký Gustav dostal jméno podle Berthina syna a stávajícího ředitele fabriky Gustava Kruppa. Hitler Gustava osobně navštívil a seznámil ho se svými plány. Gustav kývl na jeho nabídku a zadal týmu svých nejlepších konstruktérů nelehký úkol.

Megalomanský projekt se nakonec povedlo naplnit

těžký gustav
Těžký Gustav (Schwerer Gustav) nejspíš už existuje jen jako replika. Foto: Scargill, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

K tomu, aby bylo možné Maginotovu linii prorazit, musel být Těžký Gustav schopen vystřelit 4,6 tunové projektily na vzdálenost padesáti kilometrů. Zdál se to být úkol prakticky neřešitelný. Kruppovým konstruktérům se to nakonec přece jen podařilo.

Vzniklo monstrum vážící 1350 tun. V roce 1737 byl hotový návrh, který Hitler osobně odsouhlasil. V roce 1940 dle smlouvy s německou vládou měla být dodána první děla určená k útoku na Francii.

Při výrobě však došlo k technickým problémům a termín dodání prototypu se zpozdil zhruba o rok, píší stránky nationalinterest.org. Až v roce 1941 byl Gustav v několika částech po železnici převezen na střelnici Rugernward na pobřeží Baltského moře k prvním testům. Přítomný byl údajně i sám Hitler.

Neslavná „kariéra“ Těžkého Gutava

Ironií osudu se k Maginotově linii Gustav nikdy nedostal. Byl odeslán na druhou stranu Evropy. Do Francie Němci vstoupili přes Belgii, Maigenotovu linii obešli a její dobývání bylo tedy zcela zbytečné.

Gustava přesunuli na východní frontu, aby podpořil operaci Barbarossa. Gustav bojoval u Sevastopolu a škody, které dokázal napáchat, byly opravdu strašlivé, informoval interestentengineering.com. Poté byl přesunut k Leningradu, ale použit tu nikdy nebyl.

Definitivní konec Těžkého Gustava přišel v dubnu 1948. Zničili ho sami Němci. Báli se, že padne do rukou Američanů. Nakonec jeho torzo skončilo v rukou ruských expertů. Co s Gustavem bylo dál, známo není.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -