Sobota, 20 dubna, 2024

Bitva o Stalingrad: Držte se nebo zemřete při protiútoku, nakázal Nacistům Hitler

Mohlo by vás zajímat

Jedna z rozhodujících bitev 2. světové války patřila také mezi ty nejkravavější. Připomeňte si, jak probíhala Bitva o Stalingrad.

- Reklama -

V ponuré betonové noční můře Stalingradu se odehrál titánský střet mechanizované vojenské síly, který pohltil město a celé jižní Rusko do oblaku kouře a popela. Byla to bitva, která rozhodla o osudu Sovětského svazu a budoucnosti Hitlerova lebensraumu v západním Rusku. Hitlerova posedlost dobýt Stalingrad na jižní Volze odporovala strategickému smyslu; město mělo jen malou strategickou hodnotu kromě továrny na traktory a jména jeho největšího protivníka – Stalina.

Bez ohledu na strategickou bezvýznamnost trval Hitler na dobytí města, Měl za to, že porážka Stalingradu oslabí morálku Sovětů a pravděpodobně nadobro ukončí válku na východní frontě. Sovětská armáda dlouho nemohla najít na Němce recept.

Většina bojů se odehrávala v naprostém chaosu a Rusové v jednu chvíli kontrolovali jen těsný okraj centra města zády k řece Volze – nacistické vítězství se tehdy zdálo být téměř jisté. Čas však byl na straně Rudé armády. Německé zásobovací linie byly na pokraji zhroucení. A chladné počasí také nakonec Němce úplně odřízlo od zásobování. Stalin pak navíc vytasil další zbraň: svého nejlepšího polního velitele, generála Georgije Žukova.

Operace Uran Němce nepříjemně zaskočila

Žukov, podle pověstí náruživý pijan, co nešel pro sprosté slovo daleko, byl typem nekompromisního vůdce, kterého Rudá armáda potřebovala k porážce fašistického agresora. V listopadu 1942 dal Žukov do pohybu plán na uvolnění sovětských vojsk ve Stalingradu a obklíčení německé šesté armády.

Pod krycím názvem operace Uran Sověti prorazili německé linie v jejich nejslabším místě. Bylo to tam, kde byly umístěny rumunské jednotky. Účinně pak obklíčili německé jednotky kolem Stalingradu, čímž je odřízli od zbytku německé armády v Rusku a učinili je zranitelnými. Rudá armáda ve městě dostala rozkaz udržet se za každou cenu a vytvořit pro Němce peklo na zemi.

Hitler zakázal, aby se Němci Sovětům vzdali

Toho Sověti dosáhli nekonečnými útoky odstřelovačů, nástražnými výbušnými systémy a neustálým vyčerpáváním německých linií. Jak řekl jeden německý poddůstojník: „Tovární zdi, montážní linky, nástavby se hroutí pod náporem bomb… ale nepřítel se prostě znovu objeví a využije tyto nově vzniklé ruiny k opevnění svých pozic.“

Generál Paulus, velitel šesté armády, se rádiem spojil s Německem a naléhal na Hitlera, aby mu dovolil stáhnout se. Jenže o něčem takovém Vůdce nechtěl ani slyšet.

Paulusovi oznámil, že má držet pozice, nebo zemřít při pokusu o útok. V únoru 1943, kdy většina německé armády ve Stalingradu buď hladověla, trpěla pozdními omrzlinami, nebo byla mrtvá, se Paulus vzdal Rudé armádě, která ho zcela obklíčila.

V Berlíně se konalo masové shromáždění na památku hrdinné oběti šesté armády – skutečnost, že se vzdala, se do Německa nedostala…

Zdroj:

https://www.iwm.org.uk/history/what-you-need-to-know-about-the-battle-of-stalingrad

https://www.britannica.com/event/Battle-of-Stalingrad

https://warontherocks.com/2017/08/the-motherland-calls-the-battle-of-stalingrad-75-years-later/

https://www.history.com/this-day-in-history/soviet-counterattack-at-stalingrad

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -