Úterý, 23 července, 2024

Bitva o Stalingrad: Držte se nebo zemřete při protiútoku, nakázal Nacistům Hitler

Mohlo by vás zajímat

Jedna z rozhodujících bitev 2. světové války patřila také mezi ty nejkravavější. Připomeňte si, jak probíhala Bitva o Stalingrad.

- Reklama -

V ponuré betonové noční můře Stalingradu se odehrál titánský střet mechanizované vojenské síly, který pohltil město a celé jižní Rusko do oblaku kouře a popela. Byla to bitva, která rozhodla o osudu Sovětského svazu a budoucnosti Hitlerova lebensraumu v západním Rusku. Hitlerova posedlost dobýt Stalingrad na jižní Volze odporovala strategickému smyslu; město mělo jen malou strategickou hodnotu kromě továrny na traktory a jména jeho největšího protivníka – Stalina.

Bez ohledu na strategickou bezvýznamnost trval Hitler na dobytí města, Měl za to, že porážka Stalingradu oslabí morálku Sovětů a pravděpodobně nadobro ukončí válku na východní frontě. Sovětská armáda dlouho nemohla najít na Němce recept.

Většina bojů se odehrávala v naprostém chaosu a Rusové v jednu chvíli kontrolovali jen těsný okraj centra města zády k řece Volze – nacistické vítězství se tehdy zdálo být téměř jisté. Čas však byl na straně Rudé armády. Německé zásobovací linie byly na pokraji zhroucení. A chladné počasí také nakonec Němce úplně odřízlo od zásobování. Stalin pak navíc vytasil další zbraň: svého nejlepšího polního velitele, generála Georgije Žukova.

Operace Uran Němce nepříjemně zaskočila

Žukov, podle pověstí náruživý pijan, co nešel pro sprosté slovo daleko, byl typem nekompromisního vůdce, kterého Rudá armáda potřebovala k porážce fašistického agresora. V listopadu 1942 dal Žukov do pohybu plán na uvolnění sovětských vojsk ve Stalingradu a obklíčení německé šesté armády.

Pod krycím názvem operace Uran Sověti prorazili německé linie v jejich nejslabším místě. Bylo to tam, kde byly umístěny rumunské jednotky. Účinně pak obklíčili německé jednotky kolem Stalingradu, čímž je odřízli od zbytku německé armády v Rusku a učinili je zranitelnými. Rudá armáda ve městě dostala rozkaz udržet se za každou cenu a vytvořit pro Němce peklo na zemi.

Hitler zakázal, aby se Němci Sovětům vzdali

Toho Sověti dosáhli nekonečnými útoky odstřelovačů, nástražnými výbušnými systémy a neustálým vyčerpáváním německých linií. Jak řekl jeden německý poddůstojník: „Tovární zdi, montážní linky, nástavby se hroutí pod náporem bomb… ale nepřítel se prostě znovu objeví a využije tyto nově vzniklé ruiny k opevnění svých pozic.“

Generál Paulus, velitel šesté armády, se rádiem spojil s Německem a naléhal na Hitlera, aby mu dovolil stáhnout se. Jenže o něčem takovém Vůdce nechtěl ani slyšet.

Paulusovi oznámil, že má držet pozice, nebo zemřít při pokusu o útok. V únoru 1943, kdy většina německé armády ve Stalingradu buď hladověla, trpěla pozdními omrzlinami, nebo byla mrtvá, se Paulus vzdal Rudé armádě, která ho zcela obklíčila.

V Berlíně se konalo masové shromáždění na památku hrdinné oběti šesté armády – skutečnost, že se vzdala, se do Německa nedostala…

Zdroj:

https://www.iwm.org.uk/history/what-you-need-to-know-about-the-battle-of-stalingrad

https://www.britannica.com/event/Battle-of-Stalingrad

https://warontherocks.com/2017/08/the-motherland-calls-the-battle-of-stalingrad-75-years-later/

https://www.history.com/this-day-in-history/soviet-counterattack-at-stalingrad

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -